INTERFOOD AZERBAIJAN 2023: qida və qidalanma sahəsində mahsul və xidmətlərin dünya təqdimatı
Mayın 17-19-da Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri - 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” keçiriləcək. Sərgilərin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
Mayın 17-də Bakı Ekspo Mərkəzində 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisi ("Caspian Agro") və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi ("InterFood Azerbaijan") işə başlayıb. Sərginin rəsmi açılış mərasimində kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sədr Qoşqar Təhməzli, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin (KOBİA) sədri Orxan Məmmədov, Naxçıvan Muxtar Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin vəzifəsini icra edən Xəyalə Dadaşova, “Caspian Event Organisers” Baş direktoru Fərid Məmmədov çıxış etdilər.
Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov çıxış edərək ilk növbədə bütün içtirakçıları salamlayıb və aşağıdakıları bildirib:
Sadəcə bu sərgi çox əlamətdar bir ilə təsədüf edir. Bu il halqımız müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu ulu öndər Heydar Əliyevinin yüzillik yubileyini qeyd edir. Bu səbəbdən bu gün fəaliyyət başlayan sərgi də məhz ümumi lider Heydar Əliyevin yüzillik yubileyinə həsr olunur.
Aqrar sahədə tətbiq olunan yeniliklər, innovativ həllər məhsuldarlığı dəfələrlə artırır, torpaq və su resurslarından daha səmərəli istifadəyə imkan verməklə məhsulun maya dəyərinin azalmasına və fermerlərin daha çox gəlir əldə etməsinə rəvac verir. Bu baxımdan regionun kənd təsərrüfatı sahəsində ən böyük beynəlxalq sərgisi hesab edilən “Caspian Agro”ya hər il olduğu kimi bu il də böyük maraq var. Ümidvarıq ki, keçirilən sərgi aqrar sahədə çalışanlara yeni texnika və texnologiyalarla tanış olmağa, təcrübə mübadiləsi aparmağa, qarşılıqlı faydalı işgüzar əlaqələr qurmağa imkan verəcək. Sevindirici haldır ki, sərgidə iştirak edəcək şirkətlərin 71 %-i xarici şirkətlərdir.
Bu gün fəaliyyatə başlayan sərgi kənd təsərrüfati məhsullarının istehsalçılarına bu innovativ yenilliklərlə əyani tanış olmağa imkan verir. Bu innovasiyalar xarici şirkətlərin tədbirdə iştirak payının hər il daha da artığını da xüsusilə qeyd etmək istəyirəm.
Əminəm ki, “Caspian Agro-2023” sərgisi təkcə çoxsaylı aqrar innovasiyaların təqdimatı ilə deyil, həm də yerli və xarici şirkətlər arasında əməkdaşlığın daha da genişlənməsi, yeni əməkdaşlıqların qurulması ilə yadda qalacaq.
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sədr Qoşqar Təhməzli çıxış edərək dedi:
İnanıram ki, qida zəncirinin bütün mərhələlərində fəaliyyəti göstərən tərəflərin iştirak etdiyi bu beynəlxalq tədbirdə qida sahəsində məhsul xidmətlərin nümayiş etdirilməsi yeni işgüzar əlaqələrin qurulmasına və genişlədirilməsinə böyük töhfə verir.
Sonra söz Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin (KOBİA) sədriyə Orxan Məmmədova verilib:
Ənənəvi olaraq, Qida və Kənd təsərrüfatı sərgisi hər il keçirilir və sərgiyə sahibkarlar tərəfindən iştirak etmək üçün çox böyük diqqət və maraq var.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin vəzifəsini icra edən Xəyalə Dadaşova:
Bildiyiniz kimi, Naxçıvan Muxtar Respublikası bu il ilk dəfədir ki, bu sərgilərdə iştirak edir və biz bununla qürur dururuq və sizlə bir yerdə olduğunuzdan xoşbəxtlik hissini keçiririk.
“Caspian Event Organisers” Baş direktoru Fərid Məmmədov bütün sərgi iştirakçıları təşkilatçı adından salamlayıb və uğurlar arzulayıb. O, çıxış zamanı sərgi ilə bağlı statistik məlumatları təqdim etdi. Sərgiyə dəstəyi göstərən sponsorlar və tərəfdaşlara öz təşəkkürünü bildirib.
28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” Sərgisində 17 ölkədən 161 şirkət iştirakını təsdiq edib. Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Belarus, Çin, Fransa, İran, İtaliya, Polşa, Rusiya Federasiyası, Slovakiya, Sloveniya, Şri-Lanka, Tayland, Türkiyə və ilk dəfə olaraq Tunisdən olan şirkətlər təmsil olunur. Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Bu mühüm hadisə “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin proqramlarında da öz əksini tapacaq.
“InterFood Azerbaijan” keyfiyyətli malları bazara çıxarmaq və sərgi iştirakçıları ilə ziyarətçilər arasında birbaşa əlaqə yaratmaq məqsədi daşıyır.
· InterFood (qida sənayesi)
· InterDrink (içkilər)
· InterFoodTech (texnologiya)
· HalalFood
· “HOREX”
· “Ipack”
· Bu sərgi qida təhlükəsizliyinin və keyfiyyətinin təmin olunmasında mühüm rol oynayır. “InterFood Azerbaijan” istehlakçıları yüksək səviyyəli məhsullarla təmin etmək üçün istehsal texnologiyalarına riayət etmək, yeni istehsal üsullarını inkişaf etdirmək, sənayedə innovasiyaları tətbiq etmək, eləcə də bu sahədə çalışan şəxslərin bilik və bacarıq səviyyəsini artırmağa yönəlmiş təcrübə mübadiləsi üçün unikal platformadır.
· “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərində Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahələrində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri də öz məhsul və xidmətlərini təqdim edəcəklər.

INTERFOOD AZERBAIJAN 2023: world presentation of goods and services in the field of food and nutrition
On May 17-19 the largest exhibitions of the region - 16th Azerbaijan International Agriculture Exhibition “Caspian Agro” and the 28th Azerbaijan International Food Industry Exhibition “InterFood Azerbaijan” will be held in Baku Expo Center. The exhibitions are organised by Caspian Event Organisers and its international partners.
On 17 May 2023, the 16th Azerbaijan International Agricultural Exhibition "Caspian Agro" and the 28th Azerbaijan International Food Industry Exhibition "InterFood Azerbaijan" officially opened in Baku Expo Center. Speaking during the inauguration ceremony were Minister of Agriculture Majnun Mammadov, Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) Board Chairman Orkhan Mammadov, acting Minister of Agriculture of the Nakhchivan Autonomous Republic Khayala Dadashova, and General Director of Caspian Event Organisers Farid Mammadov.
During his speech, Majnun Mammadov, Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, welcomed the event participants and said:
This exhibition is held in the special year, when the entire Azerbaijani nation is celebrating the 100th jubilee of Heydar Aliyev, the great leader and founder of the modern Azerbaijani state. The exhibition we are opening here today is dedicated to this memorable date as well.
Applied in the agricultural sector, innovative solutions greatly improve productivity and allow to efficiently use land and water resources, cut down the cost price of produce, and increase farmers' revenues. It is therefore no surprise that Caspian Agro, arguably the region's largest international event in the sector, causes a big interest this year. We are hopeful that it will help those active in the agricultural sector get to know new machinery and technologies, share experience, and establish mutually beneficial business connections. It is reassuring that 71% of the event participants are foreign companies.
The exhibition launched today would enable agricultural producers to see these innovations with their own eyes. It is these innovations that push the number of overseas participants up year after year.
I am positive that Caspian Agro-2023 will be remembered not only by presentations of numerous agricultural novelties but also by an extending cooperation and new partner relations between local companies and their foreign counterparts.
Giving a welcome speech, Goshgar Tahmazli, Chairman of the Food Safety Agency of The Republic of Azerbaijan, said:
I believe the demonstration of products and services as part of this international event attended by those active in all phases of the food production and consumption chain does greatly promote the establishment and extension of business links.
Further on, the floor was given to Orkhan Mammadov, Chairman of the Board at the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), who said:
Traditionally held every year, food and agriculture exhibitions draw a lot of attention from entrepreneurs.
Khayala Dadashova, acting Minister of Agriculture of the Nakhchivan Autonomous Republic, said:
This is the very first time the Nakhchivan Autonomous Republic is participating in this exhibition; we are so proud of our participation and glad that we can share this moment with you here.
Farid Mammadov, General Director of Caspian Event Organisers, welcomed the exhibition participants and wished them luck in their endeavors. Besides, he provided some statistics in respect of the event and thanked its sponsors and partners.
Some 161 companies from 17 countries confirmed their participation in the 28th Azerbaijan International Food Industry Exhibition "InterFood Azerbaijan 2023”. Apart from Azerbaijan, the exhibition is featuring companies from Belarus, China, France, Germany, Iran, Italy, Poland, Russian Federation, Slovakia, Slovenia, Sri Lanka, Thailand, Türkiye and for the first time, Tunisia.
“InterFood Azerbaijan” strives to present quality goods and establish direct connection between exhibitors and visitors.