INTERFOOD AZERBAIJAN 2023: qida və qidalanma sahəsində mahsul və xidmətlərin dünya təqdimatı
Mayın 17-19-da Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri - 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” keçiriləcək. Sərgilərin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
Mayın 17-də Bakı Ekspo Mərkəzində 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisi ("Caspian Agro") və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi ("InterFood Azerbaijan") işə başlayıb. Sərginin rəsmi açılış mərasimində kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sədr Qoşqar Təhməzli, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin (KOBİA) sədri Orxan Məmmədov, Naxçıvan Muxtar Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin vəzifəsini icra edən Xəyalə Dadaşova, “Caspian Event Organisers” Baş direktoru Fərid Məmmədov çıxış etdilər.
Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov çıxış edərək ilk növbədə bütün içtirakçıları salamlayıb və aşağıdakıları bildirib:
Sadəcə bu sərgi çox əlamətdar bir ilə təsədüf edir. Bu il halqımız müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu ulu öndər Heydar Əliyevinin yüzillik yubileyini qeyd edir. Bu səbəbdən bu gün fəaliyyət başlayan sərgi də məhz ümumi lider Heydar Əliyevin yüzillik yubileyinə həsr olunur.
Aqrar sahədə tətbiq olunan yeniliklər, innovativ həllər məhsuldarlığı dəfələrlə artırır, torpaq və su resurslarından daha səmərəli istifadəyə imkan verməklə məhsulun maya dəyərinin azalmasına və fermerlərin daha çox gəlir əldə etməsinə rəvac verir. Bu baxımdan regionun kənd təsərrüfatı sahəsində ən böyük beynəlxalq sərgisi hesab edilən “Caspian Agro”ya hər il olduğu kimi bu il də böyük maraq var. Ümidvarıq ki, keçirilən sərgi aqrar sahədə çalışanlara yeni texnika və texnologiyalarla tanış olmağa, təcrübə mübadiləsi aparmağa, qarşılıqlı faydalı işgüzar əlaqələr qurmağa imkan verəcək. Sevindirici haldır ki, sərgidə iştirak edəcək şirkətlərin 71 %-i xarici şirkətlərdir.
Bu gün fəaliyyatə başlayan sərgi kənd təsərrüfati məhsullarının istehsalçılarına bu innovativ yenilliklərlə əyani tanış olmağa imkan verir. Bu innovasiyalar xarici şirkətlərin tədbirdə iştirak payının hər il daha da artığını da xüsusilə qeyd etmək istəyirəm.
Əminəm ki, “Caspian Agro-2023” sərgisi təkcə çoxsaylı aqrar innovasiyaların təqdimatı ilə deyil, həm də yerli və xarici şirkətlər arasında əməkdaşlığın daha da genişlənməsi, yeni əməkdaşlıqların qurulması ilə yadda qalacaq.
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi sədr Qoşqar Təhməzli çıxış edərək dedi:
İnanıram ki, qida zəncirinin bütün mərhələlərində fəaliyyəti göstərən tərəflərin iştirak etdiyi bu beynəlxalq tədbirdə qida sahəsində məhsul xidmətlərin nümayiş etdirilməsi yeni işgüzar əlaqələrin qurulmasına və genişlədirilməsinə böyük töhfə verir.
Sonra söz Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin (KOBİA) sədriyə Orxan Məmmədova verilib:
Ənənəvi olaraq, Qida və Kənd təsərrüfatı sərgisi hər il keçirilir və sərgiyə sahibkarlar tərəfindən iştirak etmək üçün çox böyük diqqət və maraq var.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin vəzifəsini icra edən Xəyalə Dadaşova:
Bildiyiniz kimi, Naxçıvan Muxtar Respublikası bu il ilk dəfədir ki, bu sərgilərdə iştirak edir və biz bununla qürur dururuq və sizlə bir yerdə olduğunuzdan xoşbəxtlik hissini keçiririk.
“Caspian Event Organisers” Baş direktoru Fərid Məmmədov bütün sərgi iştirakçıları təşkilatçı adından salamlayıb və uğurlar arzulayıb. O, çıxış zamanı sərgi ilə bağlı statistik məlumatları təqdim etdi. Sərgiyə dəstəyi göstərən sponsorlar və tərəfdaşlara öz təşəkkürünü bildirib.
28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” Sərgisində 17 ölkədən 161 şirkət iştirakını təsdiq edib. Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Belarus, Çin, Fransa, İran, İtaliya, Polşa, Rusiya Federasiyası, Slovakiya, Sloveniya, Şri-Lanka, Tayland, Türkiyə və ilk dəfə olaraq Tunisdən olan şirkətlər təmsil olunur. Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Bu mühüm hadisə “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin proqramlarında da öz əksini tapacaq.
“InterFood Azerbaijan” keyfiyyətli malları bazara çıxarmaq və sərgi iştirakçıları ilə ziyarətçilər arasında birbaşa əlaqə yaratmaq məqsədi daşıyır.
· InterFood (qida sənayesi)
· InterDrink (içkilər)
· InterFoodTech (texnologiya)
· HalalFood
· “HOREX”
· “Ipack”
· Bu sərgi qida təhlükəsizliyinin və keyfiyyətinin təmin olunmasında mühüm rol oynayır. “InterFood Azerbaijan” istehlakçıları yüksək səviyyəli məhsullarla təmin etmək üçün istehsal texnologiyalarına riayət etmək, yeni istehsal üsullarını inkişaf etdirmək, sənayedə innovasiyaları tətbiq etmək, eləcə də bu sahədə çalışan şəxslərin bilik və bacarıq səviyyəsini artırmağa yönəlmiş təcrübə mübadiləsi üçün unikal platformadır.
· “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərində Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahələrində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri də öz məhsul və xidmətlərini təqdim edəcəklər.

INTERFOOD AZERBAIJAN 2023: мировая презентация товаров и услуг в сфере продуктов и питания
17–19 мая в Баку Экспо Центре пройдут крупнейшие выставки региона - 16-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan. Организаторами выставок Caspian Agro и InterFood Azerbaijan является компания Caspian Event Organisers и ее международные партнеры.
17 мая 2023 года в Бакинском Экспо-центре начали работу 16-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» ("Caspian Agro") и 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» ("InterFood Azerbaijan"). В ходе церемонии официального открытия выставок выступили министр сельского хозяйства Меджнун Мамедов, председатель правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) Орхан Мамедов, исполняющая обязанности министра сельского хозяйства Нахчыванской Автономной Республики Хаяла Дадашова и главный директор “Caspian Event Organisers” Фарид Мамедов.
В ходе выступления министр сельского хозяйства Азербайджанской Республики Меджнун Мамедов приветствовал участников мероприятия и заявил:
Эта выставка проводится в знаменательный год, когда весь азербайджанский народ отмечает столетний юбилей создателя современного азербайджанского государства, великого лидера Гейдара Алиева. Этой знаменательной дате посвящена и открывшаяся сегодня выставка.
Применяемые в аграрной сфере инновационные решения многократно повышают производительность, дают возможность эффективнее использовать земельные и водные ресурсы, снижают себестоимость продукции и дают больший доход фермерам. В этой связи Caspian Agro, которая считается крупнейшей международной выставкой в области сельского хозяйства в регионе, в этом году вызывает большой интерес. Мы надеемся, что благодаря ей занятые в сельскохозяйственной сфере лица смогут познакомиться с новой техникой и технологиями, обменяться опытом и наладить взаимовыгодные деловые связи. Приятно отметить, что 71% участников выставки составляют иностранные компании.
Начинающаяся сегодня выставка дает возможность производителям сельскохозяйственной продукции лично ознакомиться с этими инновациями. Хочу особо отметить, что благодаря этим самым инновациям доля участия иностранных компаний в мероприятии растет из года в год.
Уверен, что выставка «Caspian Agro-2023» запомнится не только презентацией многочисленных сельскохозяйственных новинок, но и дальнейшим расширением сотрудничества и установлением новых партнерских отношений между местными и иностранными компаниями.
Выступая с приветственной речью, председатель Агентства продовольственной безопасности Азербайджанской Республики Гошгар Тахмазли заявил:
Считаю, что демонстрация продуктов и услуг в сфере питания в рамках этого международного мероприятия, в котором принимают участие стороны,
работающие на всех этапах цепочки производства и потребления продуктов питания, в значительной степени способствует установлению и расширению новых деловых отношений.
Далее слово было предоставлено председателю правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) Орхану Мамедову, который заявил:
Выставка «Продовольствие и сельское хозяйство» традиционно проводится каждый год, каждый раз пользуясь большим вниманием со стороны предпринимателей.
Исполняющая обязанности министра сельского хозяйства Нахчыванской Автономной Республики Хаяла Дадашова заявила:
Это первый раз, когда Нахчыванская Автономная Республика принимает участие в этой выставке; мы гордимся своим участием и рады, что оказались здесь с вами.
Главный директор “Caspian Event Organisers” Фарид Мамедов приветствовал участников выставки и пожелал им удачи в работе. Кроме того, он привел статистические данные по мероприятию и выразил благодарность его спонсорам и партнерам.
161 компания из 17 стран подтвердили свое участие в 28-й Азербайджанской Международной Выставке «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan. Помимо Азербайджана, в выставке принимают участие компании из Беларуси, Германии, Франции, Ирана, Италии, Китая, Польши, России, Словакии, Словении, Таиланда, Турции, Шри-Ланки и впервые с Туниса.
Задачей InterFood Azerbaijan является презентация на рынке качественных товаров и создание прямых связей между экспонентами и посетителями.
InterFood (продукты питания)
InterDrink (напитки)
InterFoodTech (технологии)
HalalFood
«HOREX»
«Ipack»
На выставках Caspian Agro и InterFood Azerbaijan при поддержке Агентства по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBIA) представят свои продукты и услуги субъекты микро- и малого бизнеса, работающие в сферах пищевой промышленности и сельского хозяйства.