"Interfood Azerbaijan" ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır
Mayın 19-da Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri-16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı "Caspian Agro" sərgisi və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi "Interfood Azerbaijan" sərgisi öz işini başa çatdırıb.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva "Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgiləri ilə tanış olublar. Kənd Təsərrüfatı Naziri Məcnun Məmmədov dövlət başçısına və birinci xanıma sərgilər barədə məlumat verib.
Ekspo Mərkəzinin bütün pavilyonları və açıq meydançasını əhatə edən sərgilərdə rekord sayda milli və regional stendlər nümayiş olundu. Ümumilikdə, sərgilərdə 31 ölkədən 479 şirkət iştirak edir, 9 ölkə isə milli stendlərlə təmsil olunur. "Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgilərində ABŞ, Almaniya, Belarus, Gürcüstan, İtaliya, Niderland, Şri-Lanka, Rusiya, eləcə də ilk dəfə sərgiyə gələn Tunis və Çexiyanın regional qrupları iştirak edir.
Dövlət başçısı və birinci xanım "Grow Group" Azərbaycan, "Maschio Gaspardo", "New Holland", "Rostselmash", "MySilo", "Rauch Landmashchinen", "SwissGrow", "AfiMilk", "Gowan", "Can-Pa", həmçinin Çexiya, İtaliya, Belarus, Gürcüstan, ABŞ və Niderland şirkətlərinin stendləri ilə tanış olublar.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin pavilyonunda ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş xüsusi təqdimat hazırlanmışdır. Azərbaycanda aqrar sektorun inkişafı ulu öndərin fəaliyyəti ilə sıx bağlıdır. Pavilyonda elmi-tədqiqat institutlarının ən son nailiyyətləri, "yaşıl" enerji mənbələri ilə bağlı qurğular və məhsullar təqdim olunur.
Stendlərin ekspozisiyaları yalnız parlaq və yaradıcı deyildi, həm də "nümunə götürməyə" imkan verirdi. Çoxsaylı ziyarətçilər müxtəlif ölkələrin aşpazlarının gülərüzlə təklif etdiyi yeməklərin, fastfudların, içkilərin və qəlyanaltıların dadına məmnuniyyətlə baxdılar.
"Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgilərində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri öz məhsul və xidmətlərini təqdim ediblər.
"InterFood Azerbaijan" sərgisi prosesində ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş "Qidalanma – sənət əsəri" dekorativ yeməklərinin ekspozisiyası, həmçinin "Qızıl Şah - qızıl yüzlük" III Milli kulinariya çempionatı təşkil olunub.
Sərgilərin xarici iştirakçıları ənənəvi B2B görüşlərinin məhsuldarlığını xüsusi qeyd ediblər ki, bu da təkcə Azərbaycan şirkətləri ilə deyil, həm də digər ölkələrin alıcıları ilə uzunmüddətli əməkdaşlığa təsir göstərir.
"Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgilərinin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.

On 19 May 2023, the 16th Azerbaijan International Agricultural Exhibition "Caspian Agro" and the 28th Azerbaijan International Food Industry Exhibition "InterFood Azerbaijan" officially completed their work in Baku Expo Center.
Both the exhibitions were attended by Azerbaijani President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva, with Minister of Agriculture, Majnun Mammadov providing detail on the events.
Covering all the pavilions and the open space of Baku Expo Center, the showcases boasted a record number of national and regional stands. Participating were a total of 479 companies from 31 countries, and 9 nations were represented with national stands. This time, Caspian Agro and InterFood Azerbaijan hosted regional groups from the USA, Germany, Belarus, Georgia, Italy, the Netherlands, Sri Lanka, and Russia, as well as the first-timers Tunisia and Czechia.
The head of the state and the first lady visited stands of Grow Group Azerbaijan, Maschio Gaspardo, New Holland, Rostselmash, MySilo, Rauch Landmashchinen, SwissGrow, AfiMilk, Gowan, Can-Pa, as well as those of Czechia, Italy, Belarus, Georgia, the USA, and the Netherlands.
The Agriculture Ministry's pavilion has prepared a special presentation dedicated to National Leader Heydar Aliyev. The development of agrarian sector in Azerbaijan is closely connected to the great leader's activity. The pavilion therefore displays the latest achievements of R&D institutes as well as green energy installations and products
Not only were the exhibits vivid and creative, but visitors could also 'sample' the products showcased. Numerous visitors would gladly taste meals, fast foods, beverages, and snacks kindly offered by chefs from various countries.
Supported by the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), micro and small businesses active in the food industry and agriculture presented their products and services at Caspian Agro and InterFood Azerbaijan.
As part of InterFood Azerbaijan, such expositions as "Food as a Masterpiece" (featuring decorative compositions made from food) and the III National Culinary Championship titled "The Great Leader, a Golden Jubilee" dedicated to the 100th jubilee of National Leader Heydar Aliyev were held.
Foreign participants of the exhibitions made a special mention of productive B2B meetings, which greatly boost long-term cooperation with local companies and overseas customers alike.
Both Caspian Agro and InterFood Azerbaijan are managed by Caspian Event Organisers and its international partners.