"Interfood Azerbaijan" ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır
Mayın 19-da Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri-16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı "Caspian Agro" sərgisi və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi "Interfood Azerbaijan" sərgisi öz işini başa çatdırıb.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva "Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgiləri ilə tanış olublar. Kənd Təsərrüfatı Naziri Məcnun Məmmədov dövlət başçısına və birinci xanıma sərgilər barədə məlumat verib.
Ekspo Mərkəzinin bütün pavilyonları və açıq meydançasını əhatə edən sərgilərdə rekord sayda milli və regional stendlər nümayiş olundu. Ümumilikdə, sərgilərdə 31 ölkədən 479 şirkət iştirak edir, 9 ölkə isə milli stendlərlə təmsil olunur. "Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgilərində ABŞ, Almaniya, Belarus, Gürcüstan, İtaliya, Niderland, Şri-Lanka, Rusiya, eləcə də ilk dəfə sərgiyə gələn Tunis və Çexiyanın regional qrupları iştirak edir.
Dövlət başçısı və birinci xanım "Grow Group" Azərbaycan, "Maschio Gaspardo", "New Holland", "Rostselmash", "MySilo", "Rauch Landmashchinen", "SwissGrow", "AfiMilk", "Gowan", "Can-Pa", həmçinin Çexiya, İtaliya, Belarus, Gürcüstan, ABŞ və Niderland şirkətlərinin stendləri ilə tanış olublar.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin pavilyonunda ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş xüsusi təqdimat hazırlanmışdır. Azərbaycanda aqrar sektorun inkişafı ulu öndərin fəaliyyəti ilə sıx bağlıdır. Pavilyonda elmi-tədqiqat institutlarının ən son nailiyyətləri, "yaşıl" enerji mənbələri ilə bağlı qurğular və məhsullar təqdim olunur.
Stendlərin ekspozisiyaları yalnız parlaq və yaradıcı deyildi, həm də "nümunə götürməyə" imkan verirdi. Çoxsaylı ziyarətçilər müxtəlif ölkələrin aşpazlarının gülərüzlə təklif etdiyi yeməklərin, fastfudların, içkilərin və qəlyanaltıların dadına məmnuniyyətlə baxdılar.
"Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgilərində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri öz məhsul və xidmətlərini təqdim ediblər.
"InterFood Azerbaijan" sərgisi prosesində ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş "Qidalanma – sənət əsəri" dekorativ yeməklərinin ekspozisiyası, həmçinin "Qızıl Şah - qızıl yüzlük" III Milli kulinariya çempionatı təşkil olunub.
Sərgilərin xarici iştirakçıları ənənəvi B2B görüşlərinin məhsuldarlığını xüsusi qeyd ediblər ki, bu da təkcə Azərbaycan şirkətləri ilə deyil, həm də digər ölkələrin alıcıları ilə uzunmüddətli əməkdaşlığa təsir göstərir.
"Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgilərinin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.

InterFood Azerbaijan – важная роль в обеспечении продовольственной безопасности
19 мая в Баку Экспо Центре завершили работу крупнейшие выставки региона – 16-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с выставками Caspian Agro и InterFood Azerbaijan. Министр сельского хозяйства Меджнун Мамедов проинформировал главу государства и первую леди о выставках.
На выставках, охватывающих все павильоны и открытую площадку Экспоцентра, было представлено рекордное количество национальных и региональных стендов. В целом, в выставках участвуют 479 компаний из 31 страны, а 9 стран представлены национальными стендами. В выставках Caspian Agro и InterFood Azerbaijan принимают участие региональные группы США, Германии, Беларуси, Грузии, Италии, Нидерландов, Шри-Ланки, России, а также дебютантов – Туниса и Чехии.
Глава государства и первая леди ознакомились со стендами компаний Grow Group Azərbaycan, Maschio Gaspardo, New Holland, «Ростсельмаш», MySilo, Rauch Landmashchinen, SwissGrow, AfiMilk, Gowan, Can-Pa, а также Чехии, Италии, Беларуси, Грузии, США и Нидерландов.
В павильоне Министерства сельского хозяйства была подготовлена специальная презентация, посвященная общенациональному лидеру Гейдару Алиеву. Развитие аграрного сектора в Азербайджане тесно связано с деятельностью великого лидера. В павильоне представлены самые последние достижения научно-исследовательских институтов, установки и продукция, касающиеся источников «зеленой» энергии.
Экспозиции стендов были не только яркими и креативными, но и позволяли «снять пробу». Многочисленные посетители с удовольствием включились в дегустацию блюд, фаст-фуда, напитков и закусок, которые радушно предлагали повара разных стран.
На выставках Caspian Agro и InterFood Azerbaijan при поддержке Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBIA) свою продукцию и услуги представили субъекты микро-и малого предпринимательства, функционирующие в области пищевой промышленности и сельского хозяйства.
В процессе InterFood Azerbaijan была организована экспозиция декоративных блюд «Питание – произведение искусства», а также III Национальный кулинарный чемпионат «Золотой Шах - золотая сотня», посвященный 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
Зарубежные участники выставок особо отметили продуктивность традиционных B2B встреч, которые эффектно сказываются на долгосрочном сотрудничестве не только с азербайджанскими компаниями, но и покупателями из других стран.