“InterFood Azerbaijan”: perspektivli beynəlxalq əməkdaşlığın effekti
Bakı Ekspo Mərkəzində 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi (“InterFood Azerbaijan”) ilə paralel keçirilən sayca 17-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisi (“Caspian Agro”) mayın 17-də işini tamamlayıb. Xarici ekspertlərin və investorların fikrincə, 2024-cü il sərgiləri yeni biznes ideyalarının yaranması mərkəzinə çevrilib və qarşılıqlı faydalı beynəlxalq əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açıb.
Şübhəsiz ki, tədbirin bütün iştirakçıları üçün əsas hadisə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun sərgilərə təşrif buyurması olub. Prezidentlər üçün Bakı Ekspo Mərkəzində VİP turun təşkili aqrar sektorun inkişafına ən yüksək səviyyədə diqqət ayrıldığını bir daha əyani nümayiş etdirib. Belarusun və Azərbaycanın ekspozisiyalarına xüsusi diqqət ayıran dövlət başçıları təmsil olunan sənaye sahələrinin əsas istiqamətləri ilə tanış olublar. Belarus artıq ardıcıl beşinci ildir ki, burada öz məhsullarını təqdim edir. Azərbaycan paytaxtına gələn Belarusun 40-dan çox şirkəti sərgidə ət, süd, qənnadı məmulatları, balıq, alkoqollu məhsullar, o cümlədən gübrələr, bitki emalı üçün kimyəvi maddələr, baytarlıq məhsulları, kənd təsərrüfatı texnikası təqdim edib.
Tədbirin miqyası özünü sərgi iştirakçılarının sayının artmasında göstərir. Bu il rekord sayda iştirakçı ilə keçirilən sərgilər bütün mövcud pavilyonları və Bakı Ekspo Mərkəzinin açıq ərazisini əhatə edib. Burada ilk dəfə olaraq müasir infrastrukturu və açılan stendlərin dizaynı ilə səciyyələnən dördüncü sərgi zalı istifadəyə verilib. Builki sərgilər kimi irimiqyaslı tədbirin keçirilməsi böyük uğurdur və onun təşkilində əməyi olan hər kəs təşəkkürə layiqdir. Beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, sərgi iştirakçıları və jurnalistlər “InterFood Azerbaijan” sərgisində heyvandarlıq, quşçuluq və kənd təsərrüfatı sektoru kimi müxtəlif sahələrdə rəqəmsallaşmaya xüsusi önəm verilməklə təqdim olunan müasir nailiyyətlərin aktuallığını və effektivliyini qeyd ediblər. Təbii ki, sərgi bu malların və xidmətlərin təbliğinə kömək edir.
Sərgidə təqdim olunan stendlərdə nümayiş olunan dondurulmuş qida məhsulları və yarımfabrikatlar, qənnadı və un məmulatları, konservlər, ət və süd məhsulları, meyvə-tərəvəz, şirələr, çay, sağlam qida məhsulları, o cümlədən meyvə-tərəvəzin emalı üçün avadanlıqlar çoxsaylı ziyarətçilər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Məhsul nümunələrinin dequstasiyası ziyarətçilərin böyük rəğbətini qazanıb.
Qeyd edək ki, “InterFood Azerbaijan” sərgisinin iştirakçıları tədbirin müştərilərin ehtiyaclarını müəyyən etməyə, istehsalçılarla əlaqələr qurmağa, yeni məhsulları təqdim etməyə və işi təkmilləşdirməyə kömək etdiyini xüsusilə vurğulayıblar. Burada nəinki müştəri bazanızı artıra, həm də müxtəlif xarici tərəfdaşlarla uzunmüddətli işgüzar əlaqələr qura və marketinq coğrafiyanızı əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirə bilərsiniz. Tədbirin debütantlarının fikrincə, sərginin ən müsbət cəhəti ölkəni və insanları tanımaq, bazarla tanış olmaq, tərəfdaşlıqları qiymətləndirmək üçün əla fürsət olmasıdır.
Bir çox iştirakçılar öz stendlərində istehsal etdikləri məhsulların bütün çeşidini təqdim edə bilmədiklərindən təəssüfləndiklərini bildiriblər, çünki elit sərgi iştirakçılarının sayı həddindən artıq çoxdur. Onlar gələn il sərgiyə daha böyük ekspozisiya ilə qatılacaqlarına söz veriblər ki, bu da təşkilatçıları və ziyarətçiləri sevindirməyə bilməz.
Hər il təşkil edilən fermer turu Azərbaycanın hər yerindən 500-dən çox fermeri bir araya gətirib. Təcrübəli fermerlər və heyvandarlar yeni texnologiyalarla maraqla tanış olub, təqdim olunan texnikalara və innovasiyalara böyük diqqət ayırıblar.
Sərgi proqramı çərçivəsində hər il ənənəvi olaraq keçirilən “Qızıl şah” Milli Kulinariya Çempionatı baş tutub. İki yüzdən çox aşpaz ət, balıq, quş ətindən yeməklərin və restoran desertlərinin hazırlanması, eləcə də “art-class”lar və digər kateqoriyalar üzrə yarışıb.
Ənənəvi olaraq sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B və B2G) keçirilib. Burada yerli və xarici şirkətlərin təmsilçiləri dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə görüşüblər. Sərginin təqdimat zonasında “Beynəlxalq Aqrar İnnovasiya Forumu” təşkil olunub.
Xatırladaq ki, “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti, həmçinin onun tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir.

«InterFood Azerbaijan»: эффект перспективного международного сотрудничества
17 мая в Баку Экспо Центр завершила свою работу 29-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan, которая проходила параллельно с 17-й Азербайджанской Международной Выставкой «Сельское Хозяйство» Caspian Agro. По мнению зарубежных экспертов и инвесторов, выставки 2024 года стали центром рождения новых бизнес-идей, открыли очередные возможности для взаимовыгодного международного сотрудничества.
Безусловно, основным событием для всех участников мероприятия стало посещение выставок президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом Беларуси Александром Лукашенко. Вип-тур президентов по экспоцентру подчеркнул на самом высоком уровне уделяемое внимание развитию аграрного сектора. Главы государств ознакомились с основными направлениями представленных отраслей, особое внимание уделили экспозициям Беларуси и Азербайджана. Беларусь представляет здесь свою продукцию уже пятый год подряд. В азербайджанскую столицу приехали свыше 40 белорусских компаний, которые представили мясную, молочную, кондитерскую, рыбную, алкогольную продукцию, а также удобрения, химикаты для обработки растений, ветеринарную продукцию, сельхозтехнику.
Масштабность мероприятия подчеркнута ростом экспонентов. В этом году выставки с рекордным числом участников охватили все доступные павильоны и открытую площадку Баку Экспо Центра. Впервые здесь открылся для использования четвертый экспозиционный зал, который характеризуется современной инфраструктурой и дизайном развернутых стендов. Проведение столь масштабного события, каковым стали нынешние выставки, является большим успехом и заслуживает благодарности всем причастным к его организации.
Представители международных организаций, экспоненты и журналисты отметили актуальность и эффективность современных достижений, представленных на InterFood Azerbaijan в различных отраслях, включая животноводство, птицеводство и аграрный сектор с акцентом на цифровизацию. Безусловно, выставка способствует продвижению данных товаров и услуг.
Многочисленные посетители высоко оценили представленные на стендах замороженные продукты и полуфабрикаты, кондитерские и мучные изделия, консервы, мясо-молочную продукцию, фрукты и овощи, соки, чай, продукты здорового питания, а также оборудование для переработки фруктов и овощей. Щедрая дегустация образцов продуктов вызвала повсеместное одобрение всех посетителей.
Необходимо отметить, что участники InterFood Azerbaijan подчеркивали важные составляющие мероприятия: выставка помогает выявить потребности клиентов, установить контакт с производителями, представить новинки и усовершенствовать свою работу. Здесь можно не только пополнить клиентскую базу, но и установить долгосрочные деловые связи с разными зарубежными партнерами, существенно расширить географию маркетинга. По мнению дебютантов, приметой выставки можно назвать отличную возможность познакомиться со страной, народом, узнать рынок, оценить партнерские отношения.
Многие участники выразили сожаление, что не смогли представить на своих стендах весь спектр производимой продукции, ибо элитных экспонентов слишком много. Зато обещали приехать на следующий год и развернуть более широкие экспозиции. Что не может не радовать организаторов и посетителей.
Очередной ежегодный тур фермеров собрал свыше пятисот частных аграриев из всех уголков Азербайджана. Опытные земледельцы и животноводы с интересом знакомились с новыми технологиями, большое внимание уделили представленной технике, современным инновациям.
В рамках программы выставок состоялся Национальный кулинарный чемпионат «Золотой Шах», который регулярно проводится каждый год. Более двухсот поваров соревновались в приготовлении блюд из мяса, рыбы, птицы, ресторанных десертов, а также в арт-классах и других категориях.
Традиционно в рамках выставок прошли двусторонние деловые встречи (В2В и B2G). Здесь представители местных и иностранных компаний встретилися с представителями государственных учреждений. В презентационной зоне выставки был организован «Международный Форум Аграрных Инноваций».