İsrail Azərbaycan və Özbəkistanla buğda tədarükü ilə bağlı regional alyans yaradır
İsrail “ərzaq təhlükəsizliyini təmin etmək” üçün Azərbaycan və Özbəkistanla taxıl sazişləri imzalayıb.
“Report” bu barədə İsrail mətbuata istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, bu sazişlər Ukraynada davam edən müharibə səbəbi ilə yaranan qlobal ərzaq böhranı fonunda İsrailin bütün buğda ehtiyaclarını təmin edəcək.
İsrailin Azərbaycan və Özbəkistanla imzaladığı saziş buğda tədarükü üçün müsəlman ölkələri ilə ilk regional alyansın yaradılmasına yönəldilib.
Saziş “uzunmüddətli”dir və İsrailin buğda mənbələrini diversifikasiya etmək istəyindən irəli gəlir.
Qeyd edək ki, COVID-19 pandemiyasının və Rusiya-Ukrayna müharibəsinin iqtisadi təsiri, İsrailin mal idxalını çətinləşdirib və kəskin qiymət artımına səbəb olub.
Buğdanın qarşılığında Azərbaycan və Özbəkistan İsraildən kənd təsərrüfatı sahəsində qabaqcıl texnoloji avadanlıqlar alacaq.
İsrailin kənd təsərrüfatı naziri Avi Dixter dünən sazişin imzalanma mərasimində bildirib ki, qida təhlükəsizliyinin təmin edilməsi konsepsiyanın bir hissəsi olaraq bu gün əksəriyyəti İsraildə istehsal olunmayan kənd təsərrüfatı məhsullarının təmin edilməsi üçün mühüm addım atdıq:
“Qlobal qeyri-müəyyənliyin hakim olduğu bu dövrdə bir çox ölkə ümumi maraqlar çərçivəsində bizimlə birlikdə irəliləmək istəyir. İsrail dövləti ilə digər ölkələr arasında daha çox tərəfdaşlıq yaratmağa davam edəcəyik, bununla da İsrail vətəndaşlarının ərzaq təhlükəsizliyini təmin edəcəyik”.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının məlumatına görə, 2050-ci ilə qədər dünyada təxminən 2 milyard insan aclıqdan əziyyət çəkəcək. Buna Ukrayna müharibəsi ilə yanaşı, iqlim dəyişikliyi və buğda istehsalının azalması da təsir edəcək.

Израиль создает с Азербайджаном и Узбекистаном альянс по поставкам пшеницы
Израиль подписал зерновое соглашение с Азербайджаном и Узбекистаном, чтобы создать первый в своем роде региональный альянс с мусульманскими странами по поставкам пшеницы, сообщают израильские СМИ.
Соглашение будет гарантировать все потребности Израиля в пшенице на фоне глобального продовольственного кризиса и продолжающейся войны в Украине. Сделка является «долгосрочной» и была разработана из-за желания Израиля диверсифицировать свои источники пшеницы.
Ежегодно Израиль импортирует более 90% потребляемой пшеницы – в основном на корм животным. Война в Украине , а еще раньше – экономические последствия COVID-19 значительно затруднили импорт товаров еврейскому государству, что привело к резкому росту цен на товары.
В обмен на пшеницу Азербайджан и Узбекистан получат от Израиля передовые технологии в области сельского хозяйства.
«В рамках концепции по обеспечению продовольственной безопасности… сегодня мы делаем еще один важный шаг на пути к обеспечению сельскохозяйственной продукцией, большая часть которой не производится в Израиле, — заявил министр сельского хозяйства Израиля Ави Дихтер. – В этот период глобальной неопределенности многие страны заинтересованы в сотрудничестве с нами, исходя из общих интересов. Мы продолжим создавать больше партнерских отношений между Израилем и другими странами, тем самым обеспечивая продовольственную безопасность граждан Израиля».
По данным ООН, к 2050 году в мире будет около двух миллиардов человек, страдающих от голода. Это будет связано, среди прочего, с изменением климата и сокращением производства пшеницы, пока продолжается война между Россией и Украиной.