Sərgidə milyonluq müqavilələr bağladıq
“Luninets Süd Zavodu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Belarus Respublikasının Brest vilayətini təmsil edir. Müəssisə yağsız quru süd, tam quru süd, kərə yağı və kəsmik istehsalı ilə məşğuldur. Gün ərzində 300 ton süd emal edirik. Azərbaycanda ən məşhur məhsulumuz “Belaya Korova” brendi ilə satışa çıxarılan kərə yağıdır. Ötən il biz Azərbaycana 4 milyon ABŞ dolları dəyərində məhsul ixrac etmişik. Düşünürəm ki, bu il göstəricilərimizi daha da artıracağıq. Sevindiricidir ki, məhsulumuz Azərbaycanda tanınır, bu sərgi ziyarətçilərinin reaksiyalarından aydın hiss olunur.
2025-ci il sərgisinin gedişatından çox razıyıq. “InterFood Azerbaijan” sərgisinin ilk günlərində “Luninets Süd Zavodu” ASC Özbəkistan şirkəti ilə 10 milyon ABŞ dolları məbləğində quru süd tədarükünə dair müqavilə imzalayıb. Özbəkistana etdiyimiz son səfər zamanı ilkin razılaşma əldə olunmuşdu və məhz “InterFood Azerbaijan” sərgisində müqaviləni imzalamaq qərara alındı.
Bundan əlavə, biz Azərbaycan şirkətlərindən biri ilə 150 ton yağsız quru südün tədarükü üzrə müqavilə bağlamışıq. Məhsullarımıza Azərbaycan milli şirniyyatları istehsal edən qənnadı müəssisələri də maraq göstərib. Hal-hazırda həmin şirkətin nümayəndələrini Belarusdakı müəssisəmizə dəvət etmişik.
Müəssisəyə üç ildir rəhbərlik edirəm və bu illərin hər birində “InterFood Azerbaijan” sərgisində iştirak etmişik. Bu sərgi bizim üçün həmişə məhsuldar keçir, burada daim məhsullarımıza tələbat duyan yeni tərəfdaşlarla tanış oluruq. Fikrimcə, sözlərimi yuxarıda qeyd etdiyim müqavilələr ən yaxşı şəkildə təsdiqləyir

На выставке мы заключили миллионные контракты
ОАО «Лунинецкий молочный завод» представляет Брестскую область Республики Беларусь. Предприятие занимается производством сухого обезжиренного молока, сухого цельного молока, масла и творога. Перерабатываем в сутки 300 тонн молока. Самым известным нашим продуктом в Азербайджане является сливочное масло под брендом «Белая корова». В прошлом году мы реализовали продукции на 4 млн. долларов. Думаю, в этом году показатели превысим. Приятно, что нашу продукцию в Азербайджане знают, подтверждение чему мы видим по реакции посетителей выставки.
Мы очень довольны ходом выставки 2025 года. В первые дни работы InterFood Azerbaijan предприятием ОАО «Лунинецкий молочный завод» заключен с узбекской компанией контракт на поставку сухого молока на сумму 10 млн долларов США. После недавнего визита в Узбекистан, где между нами достигнута предварительная договоренность, было решено подписать контракт именно на InterFood Azerbaijan.
Помимо этого, мы также заключили контракт с одной из азербайджанских компаний на поставку 150 тонн сухого обезжиренного молока. Интерес к нашей продукции проявили также азербайджанские кондитеры, производящие национальные сладости. Сейчас мы пригласили представителей компании на наше предприятие в Беларуси.
Я третий год возглавляю предприятие, и все три года мы участвуем в InterFood Azerbaijan. Выставка всегда проходит для нас продуктивно, мы постоянно здесь знакомимся с новыми партнерами, для которых востребована наша продукция. Думаю, лучшим подтверждением моих слов являются контракты, о которых я рассказал выше.