Sərgidə milyonluq müqavilələr bağladıq
“Luninets Süd Zavodu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Belarus Respublikasının Brest vilayətini təmsil edir. Müəssisə yağsız quru süd, tam quru süd, kərə yağı və kəsmik istehsalı ilə məşğuldur. Gün ərzində 300 ton süd emal edirik. Azərbaycanda ən məşhur məhsulumuz “Belaya Korova” brendi ilə satışa çıxarılan kərə yağıdır. Ötən il biz Azərbaycana 4 milyon ABŞ dolları dəyərində məhsul ixrac etmişik. Düşünürəm ki, bu il göstəricilərimizi daha da artıracağıq. Sevindiricidir ki, məhsulumuz Azərbaycanda tanınır, bu sərgi ziyarətçilərinin reaksiyalarından aydın hiss olunur.
2025-ci il sərgisinin gedişatından çox razıyıq. “InterFood Azerbaijan” sərgisinin ilk günlərində “Luninets Süd Zavodu” ASC Özbəkistan şirkəti ilə 10 milyon ABŞ dolları məbləğində quru süd tədarükünə dair müqavilə imzalayıb. Özbəkistana etdiyimiz son səfər zamanı ilkin razılaşma əldə olunmuşdu və məhz “InterFood Azerbaijan” sərgisində müqaviləni imzalamaq qərara alındı.
Bundan əlavə, biz Azərbaycan şirkətlərindən biri ilə 150 ton yağsız quru südün tədarükü üzrə müqavilə bağlamışıq. Məhsullarımıza Azərbaycan milli şirniyyatları istehsal edən qənnadı müəssisələri də maraq göstərib. Hal-hazırda həmin şirkətin nümayəndələrini Belarusdakı müəssisəmizə dəvət etmişik.
Müəssisəyə üç ildir rəhbərlik edirəm və bu illərin hər birində “InterFood Azerbaijan” sərgisində iştirak etmişik. Bu sərgi bizim üçün həmişə məhsuldar keçir, burada daim məhsullarımıza tələbat duyan yeni tərəfdaşlarla tanış oluruq. Fikrimcə, sözlərimi yuxarıda qeyd etdiyim müqavilələr ən yaxşı şəkildə təsdiqləyir

We signed million-dollar contracts at the exhibition
OJSC "Luninets Dairy Plant" represents the Brest Region of the Republic of Belarus. The enterprise specializes in the production of skimmed milk powder, whole milk powder, butter, and cottage cheese. We process 300 tons of milk daily. Our most well-known product in Azerbaijan is butter under the brand name “Belaya Korova” (“White Cow”). Last year, we sold products worth 4 million US dollars. I believe we will exceed this figure this year. It’s pleasant to see that our products are recognized in Azerbaijan — something confirmed by the reaction of exhibition visitors.
We are very pleased with how the 2025 exhibition is going. In the first days of InterFood Azerbaijan, OJSC "Luninets Dairy Plant" signed a contract with an Uzbek company for the supply of milk powder worth 10 million US dollars. After a recent visit to Uzbekistan, during which we reached a preliminary agreement, it was decided to sign the contract specifically at InterFood Azerbaijan.
In addition to that, we also signed a contract with one of the Azerbaijani companies to supply 150 tons of skimmed milk powder. Azerbaijani confectioners, who produce traditional sweets, also showed interest in our products. At the moment, we’ve invited representatives of the company to visit our facility in Belarus.
I have been heading the company for three years, and for all three years, we have participated in InterFood Azerbaijan. The exhibition has always been productive for us — we consistently meet new partners here who are interested in our products. I believe the best proof of my words are the contracts I mentioned above.