Yastı şaftalı, ərik və nektarinin yeni sortları
Fərrux Abduxəlimov, Mərkəzi Asiya və Qafqaz bölgələri üzrə texniki satış meneceri, "PSB Produccion Vegetal"
İspaniyada yerləşən “PSB Produccion Vegetal” şirkəti şaftalı, yastı şaftalı, ərik və nektarin kimi çəyirdəkli meyvələrin seleksiyası ilə məşğuldur. İspaniya və Fransadakı plantasiyalarımızda yastı nektarin, albalı, gavalı və hətta müxtəlif növ meyvələrin birləşməsindən ibarət hibrid sortların yetişdirilməsi ilə də məşğuluq. Bizim fəaliyyətimiz bu meyvələrin yetişdirilməsi, seçimi, onların davranış xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi, sortların qorunması, marketinqi və istehsalını əhatə edir. Bu iş asan deyil. 6-12 illik müddət ərzində 20-30 min müxtəlif meyvə növünün klonlarını çarpazlaşdıraraq yeni sortlar əldə edirik. Bu sortların əsas xüsusiyyətləri müəyyən iqlim şəraitinə davamlı olmaları və uzunmüddətli istehsal imkanı təqdim etməsidir.
İstehlakçı tələblərini qarşılamaqla yanaşı, bağbanlara müxtəlif fəsillərdə məhsul yetişdirmək imkanı veririk. Bu da onları mövsümi asılılıqdan azad edir.
Biz meyvə yetişdirilməsi və ting satışları ilə məşğul olmuruq. Fəaliyyətimiz yalnız meyvə sortlarının seleksiyası ilə bağlıdır. Daha sonra bu sortlar fidanlıqlara və bağçılıq təsərrüfatlarına satılır. Məhsullarımız Azərbaycanda yaxşı tanınır, burada bir çox yastı şaftalı, ərik və nektarin sortları yetişdirilir. Lakin yerli bağbanlar bəzən bilmirlər ki, yetişdirdikləri bu sortlar məhz bizim tərəfimizdən yaradılıb.
Məhz bu səbəbdən biz “InterFood Azerbaijan” sərgisində iştirak edirik. Məhsullarımız Azərbaycanda tanınsa da, yerli bazarın marketinq araşdırması göstərdi ki, seleksiya meyvələri hələ ölkənizdə geniş yayılmayıb. Buna görə də sərgidə iştirakımızın əsas məqsədi fəaliyyətimizin nəticələrini nümayiş etdirmək və seleksiya imkanlarına diqqət çəkməkdir.
Sərginin ilk günü məhsullarımıza böyük maraq olduğunu göstərdi. Sərginin üstünlüyü ondadır ki, burada potensial müştərilərə məhsullarımızın bütün üstünlükləri və çatışmazlıqları barədə ətraflı məlumat verə bilirik. Azərbaycanda kifayət qədər tərəfdaşımız var. Sərginin ilk günü nəticəsində onların sayı bir neçə dəfə artdı.

New Varieties of Flat Peaches, Apricots, and Nectarines
Farukh Abduhalimov, Technical Sales Manager for Central Asia and the Caucasus regions at "PSB Produccion Vegetal"
The company "PSB Produccion Vegetal," based in Spain, specializes in the selection of hybrids of stone fruits such as peaches, flat peaches, apricots, and nectarines. On our plantations in Spain and France, we also breed new varieties of flat nectarines, cherries, plums, and even interspecies hybrids. Our work involves breeding, selection, studying the behaviour of the fruits, protecting our varieties, marketing, and production. This is not an easy task. Over a period of 6-12 years, by crossbreeding 20,000 to 30,000 clones of different fruit species, we eventually obtain new varieties. These varieties are characterized by their resistance to specific climatic conditions and the ability to be produced over a long period of time.
By meeting consumer demand, we offer gardeners the opportunity to grow fruits over an extended period and not depend on the seasonality of specific fruits.
We do not engage in fruit cultivation or the sale of seedlings. Our activity is focused solely on fruit selection, after which the varieties are sold to nurseries or horticultural enterprises. Our products are well-known in Azerbaijan, where many varieties of flat peaches, apricots, and nectarines are grown. However, local gardeners are not always aware that the varieties they grow were created by us.
This is the reason for our participation in the InterFood Azerbaijan exhibition. Although our products are known in Azerbaijan, a marketing study of the local market showed that selective fruits are still not widespread in your country. Therefore, the main goal of our participation in the exhibition is to demonstrate the results of our work and draw attention to the possibilities of fruit selection.
The first day of the exhibition demonstrated significant interest in our products. The advantage of the exhibition is that here we can tell potential clients about all the advantages and disadvantages of our products. We already have many partners in Azerbaijan. As a result of the first day of the exhibition, the number of our partners has already grown significantly.