Bakıda “Caspian Agro” və “Interfood Azerbaijan” sərgiləri baş tutacaq (YENİLƏNDİ)
Sərgilərdə əhatə olunan sənaye sahələrinə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir. Uzun illərdir ki, “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərini ziyarət edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Bakı Ekspo Mərkəzində sərgi ekspozisiyaları və iştirakçıları ilə tanış olmuşdur. Sərgilərin çoxsaylı dövlət qurumları tərəfindən dəstəklənməsi və hər il ziyarət edilməsi də sərgilərin ölkəmiz və bütövlükdə region üçün böyük əhəmiyyətindən xəbər verir.
2023-cü ildə rekord sayda iştirakçı auditoriyasına sahib olmuş sərgi Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün mümkün pavilyonlarını və açıq sahəsini əhatə etmişdir. Bu uğurun davamı olaraq, 2024-cü ildə də müxtəlif ölkələrdən çoxsaylı şirkətlərin sərgilərə qatılması nəzərdə tutulur. Bu il, ilk dəfə olaraq Bakı Ekspo Mərkəzində yeni − dördüncü zal istifadəyə verilmişdir. Beləliklə, bu il sərgilərin miqyası daha da genişlənərək, Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün 4 zalını və açıq sahəsini əhatə edəcək. Sərgilər ümumilikdə 38 ölkədən 500-ə yaxın şirkəti bir araya gətirəcək. Ötən illə müqayisədə sərgilərin miqyasında 10% artım müşahidə olunur.
Ümumilikdə sərgilərdə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Amerika, Belarus, Belçika, Çexiya, Çin, Cənubi Koreya, Estoniya, Əfqanıstan, Ispaniya, Finlandiya , Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İran İslam Respublikası, İsrail, İsveç, İsveçrə, İtaliya, İndoneziya, Latviya, Misir, Niderland, Özbəkistan, Pakistan, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Slovakiya, Tailand, Türkiyə, Türkmənistan, Şri-Lanka, Venesuela, Yaponiya və Yunanıstandan şirkətləri iştirak edirlər.
Almaniya, Belarus Respublikası, Gürcüstan, Çex Respublikası, Əfqanıstan, İtaliya, Niderland Krallığı, Koreya, Polşa, Şri-Lanka, İndoneziya, Özbəkistan Milli Qrupları kənd təsərrüfatı və qida sənayesi məhsulları ilə təqdim olunacaqdır.
Bu il Türkmənistan və Venesuela sərgidə ilk dəfə iştirak edir. Onların iştirakı kənd təsərrüfatı sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın coğrafiyasını və miqyasını genişləndirir, təcrübə və texnologiyalar mübadiləsi üçün yeni perspektivlər açır.
Bu gün Azərbaycan da öz növbəsində ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı bu cür əməkdaşlığa və çağırışlara hazırdır. Bütün iştirakçıların 30%-dən çoxu “Made in Azerbaijan” brendi altında məhsullarını təmsil edən yerli şirkətlərdir. Bu, qlobal kənd təsərrüfatı sənayesində yerli istehsalın inkişafının və rəqabət qabiliyyətinin parlaq nümunəsidir. Azərbaycan da iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi yönündə kənd təsərrüfatı və qida sənayesinə üstünlük verən bir ölkə olaraq bu sektorları fəal şəkildə inkişaf etdirir.
“Caspian Agro” regionun ən böyük kənd təsərrüfatı sərgisidir. Aqrar-sənaye sektoru iqtisadiyyatın sürətlə inkişaf edən və böyük perspektivləri olan sahəsidir. Sərgi yenidən kənd təsərrüfatı sənayesinin aparıcı iştirakçılarını, yerli və xarici ekspertləri, o cümlədən idxalçılar, ixracatçılar, kənd təsərrüfatı məhsullarının distribütorları, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələri, həmçinin fermerlər də daxil olmaqla minlərlə peşəkar ziyarətçi auditoriyasını bir araya toplayacaq.
Üç gün davam edəcək “Caspian Agro”nun əsas bölmələrinə kənd təsərrüfatı texnikası, kənd təsərrüfatı obyektləri və avadanlıqları, suvarma sistemi, qablaşdırma, kənd təsərrüfatında innovasiya texnologiyaları, heyvandarlıq və quşçuluq, istixana, yemlər, baytarlıq, bitkiçilik, gübrə, meyvə və tərəvəzlərin yetişdirilməsi daxildir.
Eləcə də 15-17 may tarixlərində, Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzər regionunda qida sənayesi nümayəndələrinin əsas görüş yeri olan 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi “InterFood Azerbaijan” təşkil ediləcək.
“InterFood Azerbaijan” − sərgi iştirakçılarının öz məhsullarının real satışını həyata keçirdikləri, öz şirkətləri üçün distribütorlar və nümayəndələr tapdıqları fürsət məkanıdır. Vahid platformada dondurulmuş qidalar və yarımfabrikatlar, qənnadı və un məhsulları, konservləşdirilmiş qidalar, ət məmulatları, süd məmulatları, meyvə-tərəvəzlər, yağ məhsulları, şirələr, çay, sağlam qidalar, eləcə də meyvə-tərəvəz emalı üçün avadanlıqlar, paketlər və bir sıra digər məhsullar təqdim olunacaq.
Sərginin təqdimat zonasında Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Beynəlxalq Aqrar İnnovasiyalar Forumu” təşkil olunacaqdır. Forumda “Dayanıqlı kənd təsərrüfatının inkişafı iqlim dəyişikliyində”, “Aqrar Biznes Festivalları və əməkdaşlıq: Beynəlxalq əlaqələr və qarşılıqlı fəaliyyət prinsipləri”, “Kənd təsərrüfatında suya qənaət edən müasir suvarma sistemləri: problemlər və innovativ həllər”, “Sahibkarlığın stimullaşdırılması, yerli istehsala dəstək” və digər mövzular müzakirə olunacaq.
Ənənəvi olaraq, sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B və B2G) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər. Bundan əlavə, ikitərəfli işgüzar görüşlər çərçivəsində özəl şirkətlərin nümayəndələri dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə görüş imkanı əldə edəcəklər. Bu sərgilər mühüm tərəfdaşlıqların formalaşdığı bir platforma rolunu oynayır. Bu il də tədbir çərçivəsində yeni əməkdaşlıqlara imza atılacağı gözlənilir. Belə ki, sərgidə “Granot International”, “Agro Food Investments” MMC və “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC şirkətləri arasında birgə əməkdaşlıq memorandumu imzalanacaqdır. Bununla yanaşı, daha bir əməkdaşlıq memorandumu “TÜRKSAT Uydu Haberleşme”, “R GROUP HOLDING və “Digital Umbrella” şirkətləri arasında imzalanacaqdır.
Bu il sərgidə ilk dəfə olaraq Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “GreenAgroHack” hakaton yarışması keçiriləcəkdir. Sözügedən müsabiqədə proqram tərtibatçıları, interfeys dizaynerləri və kompüter proqramçılarından təşkil olunan komandalar bir araya gələrək kənd təsərrüfatı sahəsinə aid texnoloji həllər tapacaq və yeni layihələr ərsəyə gətirəcəklər. Qalib komandalar pul mükafatı və digər qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqlar.
Hər il təşkilatçılar regionlardan gələn fermerlər üçün sərgi üzrə turlar təşkil edirlər və bu tədbir çərçivəsində fermerlər ən son sənaye yenilikləri və beynəlxalq təcrübə ilə tanış ola bilirlər. Bu il də “Caspian Agro” sərgisinə Azərbaycanın 42 rayonundan, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasından fermerlərin qatılması nəzərdə tutulur. Bu rayonlara Ağcabədi, Ağdam, Ağdaş, Ağstafa, Astara, Balakən, Bərdə, Beyləqan, Biləsuvar, Cəlilabad, Göyçay, Hacıqabul, İmişli, İsmayıllı, Kürdəmir, Lənkəran, Lerik, Masallı, Neftçala, Qax, Qazax, Qobustan, Quba, Qusar, Saatlı, Sabirabad, Salyan, Şabran, Şəki, Şəmkir, Şamaxı, Siyəzən, Tərtər, Tovuz, Ucar, Xaçmaz, Xızı, Yardımlı, Yevlax, Zaqatala, Zərdab daxildir. Bu cür turlar fermerlərə qabaqcıl texnologiyalar və yeni sənaye təcrübələri ilə tanış olmaq imkanı yaratmaqla kənd təsərrüfatının inkişafında mühüm rol oynayır. Nəticə olaraq, təcrübə mübadiləsi təşviq edilir, bu da öz növbəsində istehsalın keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və kənd yerlərində yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına kömək edir.
Tədbirlər çərçivəsində, eləcə də “Caspian Energy Club” üzvlərinin sərgilərə biznes turu da təşkil olunacaq.
Artıq uzun illərdir ki, “Caspian Agro” sərgisi regionda kənd təsərrüfatının inkişafına və ətraf mühitə təsirin azaldılmasına yönəlmiş yeni texnologiyaların hazırlanmasına və tətbiqinə öz töhfəsini verir. Buna uyğun olaraq, bu il sərgilərdə ətraf mühitə zərərli təsirlərin ixtisar olunması istiqamətində səmərəli yolların axtarışı baxımından kənd təsərrüfatının dayanıqlı intensivləşdirilməsi və iqlim dəyişikliyi (Sustainable Agriculture and Climate Change) konsepsiyası özəlliklə vurğulanacaqdır. Bu konsepsiya aqrar sahədə məhsul istehsalının artırılması və eyni vaxtda ekologiyanın qorunması arasında tarazlığın yaradılmasına yönəldilib. Kənd təsərrüfatının dayanıqlı intensivləşdirilməsi və iqlim dəyişikliyi konsepsiyası sərginin loqosunda da öz əksini tapmışdır.
Sərgilərin tədbirlər proqramı çərçivəsində hər il mütəmadi olaraq keçirilən "Qızıl Şah" Milli Kulinariya Çempionatı baş tutacaq. 2024-cü ildə ilk dəfə olaraq, bu çempionat çərçivəsində “Beynəlxalq Kubok” da keçiriləcək. Ümumilikdə çempionatda 8 beynəlxalq komanda, 24 yerli komanda və 100-dən çox fərdi iştirakçı çıxış edəcək. 3 gün davam edəcək çempionatda 200-dən çox iştirakçı ət, balıq, quş, restoran desertləri, art-klass və s. kateqoriyalar üzrə yarışacaq.
Çempionatın münsiflər heyətində Almaniya, ABŞ, İngiltərə, İsveç, İsveçrə, İtaliya, Qırğızıstan, Monteneqro, Pakistan, Rusiya, Sloveniya, Serbiya, Türkiyə, Özbəkistan, Şimali Kipr, BƏƏ, Xorvatiya və digər ölkələrdən olan Ümumdünya Kulinariya Cəmiyyətləri Birliyinin (“Worldchefs”) hakimləri təmsil olunacaqlar.
Bu hakimlər sırasına məşhur şef, İtaliya Kulinariya Olimpiya komandasının kapitanı Domeniko Maggi, Milli Aşpazlar Gildiyasının və bir çox beynəlxalq peşəkar assosiasiyaların fəxri üzvü Nikolay Baratov və digər məşhur və önəmli aşbazlar daxildir.
Bundan başqa, Milli Kulinariya Çempionatı çərçivəsində yarışlar zamanı müxtəlif ustad dərsləri keçiriləcəkdir. “Worldchefs”dən gələn akkreditasiya olunmuş münsiflər çempionatın iştirakçıları və münsiflər üçün müxtəlif mövzularda seminarlar da təşkil edəcək.
Bu çempionat azərbaycanlı kulinarlara öz peşəkarlıqlarını nümayiş etdirməyə, beynəlxalq səviyyəli yarışlarda iştirak etməyə imkan yaradacaq.
Bununla yanaşı, sərgidə rəssam Məhəmməd Orucovun rəsm sərgisi, eləcə də xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə “Ümid var” xeyriyyə cəmiyyətindən olan uşaqların əl işlərindən ibarət sərgi nümayiş olunacaqdır.
Sərgiyə olan böyük marağı nəzərə alaraq, 2025-ci ildə keçiriləcək “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgiləri dörd gün davam edəcək. Bu qərar təşkilatçılar tərəfindən biznesin inkişafı üçün geniş imkanlar yaratmaq, iştirakçılar və ziyarətçilər arasında işgüzar əlaqələr qurmaq məqsədilə qəbul edilib. Əlavə gün bütün iştirakçılar üçün yeni üfüqlər açacaq, fikir mübadiləsi aparmaq, yeni əməkdaşlıqlar imzalamaq və qabaqcıl texnologiyalarla tanış olmaq üçün unikal platforma rolunu oynayacaq. “Caspian Agro” 2025 və “InterFood Azerbaijan” 2025 sərgiləri Azərbaycanın və bütün regionun qida və kənd təsərrüfatı sənayesinin inkişafına verdiyi töhfəni davam etdirərək unudulmaz hadisə olacaq.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Eyni zamanda, sərgilər Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir. "Caspian Event Organiser" şirkətinin rəsmi tərəfdaşları “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac" və "Greenwich Travel Club" şirkətləridir. Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı

Caspian Agro and InterFood Azerbaijan exhibitions are to be held in Baku (UPDATED)
Particular attention is given by the state to the industries included in the exhibitions. For many years, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, has been visiting the "Caspian Agro" and "InterFood Azerbaijan" exhibitions, getting acquainted with the exhibition expositions and participants at the Baku Expo Center. Support of exhibitions by numerous government agencies and annual visits also demonstrates this exhibition’s considerable significance for our nation and the region as a whole.
In 2023, the exhibition with a record number of participants covered all available pavilions and the open area of the Baku Expo Center. It is expected that in 2024, numerous companies from different countries will participate in the exhibitions, continuing this success.
For the first time this year, a new fourth hall has been utilised at the Baku Expo Centre. Consequently, the exhibitions will be larger, spanning all four halls and open spaces of the Baku Expo Centre. Approximately 500 companies from 38 countries will participate in the exhibitions. The scale of the exhibitions has increased by 10% compared to last year.
In general, in addition to Azerbaijan, companies from Afghanistan, America, Belgium, Belarus, China, Czech Republic, Egypt, Estonia, Finland, France, Georgia, Germany, Greece, India, Indonesia, Islamic Republic of Iran, Israel, Italy, Japan, Kazakhstan, South Korea, Latvia, Netherlands, Pakistan, Poland, Russian Federation, Serbia, Slovakia, Sri Lanka, Sweden, Spain, Switzerland, Thailand, Turkey, Turkmenistan, Uzbekistan, Venezuela are participating in the exhibitions.
The National Groups of Germany, Republic of Belarus, Georgia, Czech Republic, Afghanistan, Italy, Kingdom of the Netherlands, Korea, Poland, Sri Lanka, Indonesia, Uzbekistan will be presented with agricultural and food industry products.
This year, Turkmenistan and Venezuela are making their debut participation in the exhibition. Their presence enhances the geographical scope and scale of international cooperation in agriculture, paving the way for new opportunities in exchanging expertise and technologies.
In turn, Azerbaijan is well-prepared for such collaborations and the challenges associated with food security. More than 30% of all participants are new local companies representing products under the brand “Made in Azerbaijan”. This stands as a notable illustration of the advancement and competitiveness of domestic production within the global agricultural sector. Azerbaijan, prioritising agriculture and the food industry as part of its economic diversification strategy, is actively fostering the development of these sectors.
Caspian Agro is the largest agricultural exhibition of the region. The agro-industrial sector is a rapidly developing and promising sector of the economy. The exhibition will once again bring together the leading figures in the agricultural industry, local and international experts, including importers, exporters, distributors of agricultural products, wholesale and retail trade representatives, as well as an audience of thousands of professional visitors, including farmers.
The main sections of Caspian Agro, which will last three days, include agricultural machinery, agricultural facilities and equipment, irrigation system, packaging, innovative technologies in agriculture, livestock and poultry, greenhouse, feeds, veterinary, plant breeding, fertilizer, fruit and vegetable growing.
Also, on May 15-17, the 29th Azerbaijan International Food Industry Exhibition "InterFood Azerbaijan", which is the main meeting place for representatives of the food industry in the Caspian region, will be organized at the Baku Expo Center.
InterFood Azerbaijan is the venue where exhibition participants conduct actual product sales and discover distributors and  ambassadors for their brands.  The unified platform will present frozen foods and semi-finished products, confectionery and flour products, canned foods, meat products, dairy products, fruit and vegetables, butter products, juices, tea, healthy foods, as well as equipment for fruit and vegetable processing, packages and a number of other products.
The "International Forum on Agricultural Innovations" organized by the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, will be held in the presentation area of the exhibition. The forum will cover discussions on various topics including "Development of Sustainable Agriculture in Climate Change", "Agricultural Business Festivals and Collaboration: International Relations and Principles of Mutual Activity", "Modern Irrigation Systems for Water Conservation in Agriculture: Problems and Innovative Solutions", " Entrepreneurship stimulation and support for local production" and other relevant themes.
Traditionally, bilateral business meetings (B2B and B2G) will be held as part of the exhibitions. Here, representatives of international and local businesses will be able to speak face-to-face about potential cooperation and methods of future partnerships. Additionally, representatives of private companies will have the chance to engage with representatives of state agencies within the context of bilateral business discussions.
These exhibitions serve as a platform for establishing significant partnerships. It is anticipated that new collaborations will be forged during this year's event. Consequently, a memorandum of cooperation is scheduled to be signed between "Granot International," "Agro Food Investments" LLC, and "Azerbaijan Investment Company" OJSC. Moreover, another partnership memorandum will be signed between “TÜRKSAT Uydu Haberleşme”, “R GROUP HOLDING and “Digital Umbrella” companies.
At the exhibition to be held in 2024, the "GreenAgroHack" hackathon will be held for the first time under the "Year of Solidarity for the Green World" organized by the Agrarian Innovation Center.  Teams of computer programmers, interface designers, and software developers will collaborate to find agricultural technology solutions and build new projects in the aforementioned competition. The winners will be awarded with cash and other valuable prizes.
Every year, the organisers arrange tours of the exhibition for farmers from various regions, providing them with the opportunity to explore the latest industrial innovations and international practices. This year, farmers from 42 regions of Azerbaijan, as well as from the Nakhchivan Autonomous Republic, are expected to participate in the Caspian Agro exhibition. These regions include Agjabadi, Agdam, Agdash, Agstafa, Astara, Balaken, Barda, Beylagan, Bilasuvar, Jalilabad, Goychay, Hajigabul, Imishli, Ismailli, Kurdamir, Lankaran, Lerik, Masalli, Neftchala, Gakh, Gazakh, Gobustan, Guba, Gusar, Saatli, Sabirabad, Salyan, Shabran, Sheki, Shamkir, Shamakhi, Siyazan, Tartar, Tovuz, Ujar, Khachmaz, Khizi, Yardimli, Yevlakh, Zagatala, Zardab, etc. These tours play a vital role in advancing agriculture by enabling farmers to familiarise themselves with cutting-edge technologies and emerging industrial methods. Consequently, these exchanges of experience contribute to enhancing production quality and improving living standards in rural areas.
As part of the events, a business tour of members of the Caspian Energy Club to exhibitions will also be organized.
For many years, the Caspian Agro exhibition has played a crucial role in advancing and implementing new technologies for agricultural development in the region and mitigating environmental impact. Therefore, this year there will be a notable emphasis on the concept of Sustainable Agriculture and Climate Change, focusing on finding effective ways to mitigate detrimental effects on the environment. This concept is aimed at creating a balance between increasing agricultural production and simultaneously protecting the environment. The concept of sustainable intensification of agriculture and climate change is also reflected in the logo of the exhibition.
As part of the event program of the exhibitions, the "Gızıl Shah" National Culinary Championship, held annually, will take place. In 2024, for the first time, the "International Cup" will be integrated into this championship. In total, there will be 8 international teams, 24 local teams, and over 100 individual participants competing. Over the course of the 3-day championship, more than 200 participants will vie for top honours in categories such as meat, fish, poultry, restaurant desserts, art class, and others. The championship's jury will comprise representatives from the World Association of Chefs Societies ("Worldchefs") hailing from Germany, the USA, England, Sweden, Switzerland, Italy, Kyrgyzstan, Montenegro, Pakistan, Russia, Slovenia, Serbia, Turkey, Uzbekistan, Northern Cyprus, the UAE, Croatia, and other countries.
These judges include renowned chef Domenico Maggi, captain of the Italian Culinary Olympic team, Nikolay Baratov, an esteemed member of the National Chefs Guild and numerous international professional associations, along with other esteemed chefs.
Furthermore, various masterclasses will be conducted during the competitions as part of the National Culinary Championship. Accredited judges from "Worldchefs" will also host seminars on various topics for both participants and judges of the championship.
This championship will provide Azerbaijani chefs with the opportunity to showcase their expertise and partake in international-level competitions.
Additionally, the exhibition will feature an art exhibition by artist Mahammad Orujov, as well as a handicraft exhibition by children from the "Umid var" charity society, aimed at promoting the integration of children with special needs into society.
As a result, the attendees of the exhibitions will have the opportunity to get acquainted with innovations, consult with qualified specialists and evaluate offers from various exhibitors.
Considering the significant interest in the exhibition, the Caspian Agro and  InterFood Azerbaijan  exhibitions scheduled for 2025 will be extended to four days. This decision was made by the organisers to provide ample opportunities for business development and facilitate the establishment of business relations among participants and visitors. The additional day will open up new avenues for all participants, serving as a unique platform for idea exchange, forging new collaborations, and familiarising oneself with advanced technologies. The Caspian Agro 2025 and InterFood Azerbaijan 2025 exhibitions promise to be unforgettable events, further contributing to the advancement of Azerbaijan's food and agricultural industry, as well as the entire region.