15 - 17 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 25-ci Yubiley WorldFood Azerbaijan sərgisi keçiriləcək
15 mart 2019
15 - 17 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 25-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi WorldFood Azerbaijan 2019 sərgisi keçiriləcək.
Müstəqil Azərbaycanda qida sənayesinin inkişaf təməlində dayanan bu sərgi sənayenin yeni təmayülləri ilə ayaqlaşmaqla yanaşı, bu sahənin regionda aparıcı qüvvəsinə çevrilib. Sərgi uğurla həyata keçirildiyi 25 il ərzində dünyanın 40-dan artıq müxtəlif ölkələrini təmsil edən 2137 şirkəti bir araya gətirib. Bu gün WorldFood Azerbaijan sərgisi Azərbaycanda bu qəbildən olan yeganə tədbirdir və qida sənayesinin aparıcı yerli və beynəlxalq istehsalçıları, distribyutorları və ixracatçılarının unikal görüş yerinə çevrilib. WorldFood Azerbaijan sərgisi məhsul və avadanlıqların nümayiş olunması, habelə xidmətlərin təqdim edilməsi üçün səmərəli vasitə olmaqla yanaşı, ölkələr arasında yeni biznesə və iqtisadi ticarət əlaqələrinin inkişafına start verən platformadır.
WorldFood Azerbaijan 2019 sərgisində Litva, Rusiya, Ukrayna, Xorvatiya və digər ölkələri təmsil edən, aşağıdakı sahələrdə özlərinin ən son məhsul və xidmətlərini təqdim edən 200-dən artıq eksponentin iştirakı planlaşdırılır: qənnadı məmulatları, süd məmulatları, ət və quş əti məmulatları, şirələr, çay və qəhvə məhsulları, tütün, eləcə də meyvə-tərəvəz üçün avadanlıqlar, metal konstruksiyalar, birkalama avadanlıqları və s. Builki sərginin debütantı  - “UAB Fleur Alpine” şirkəti sərgidə uşaq qidalarını təqdim edəcək. Belarus, İtaliya, Türkiyə, Şri-Lanka və Rusiyanın regional qrupları isə tədbirdə milli stendlərlə çıxış edirlər.
Bu il təşkilatçılar tərəfindən işgüzar proqram, eləcə də sərginin yubileyinə həsr olunmuş əlavə tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Sərgi çərçivəsində həmçinin yeni əlaqələrin qurulması və mövcud əlaqələrin gücləndirilməsi üçün əlavə platforma olan “B2B” formatlı ikitərəfli görüşlərin keçirilməsi də nəzərdə tutulub.
İlk dəfə olaraq, Turizmə və Milli Mətbəxin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyinin və chefs.az portalının təşkilati dəstəyi ilə “Chefs Cup” Aşpazlar çempionatı keçiriləcək. Azərbaycanın kulinariya sahəsində ilk dəfə olaraq bu cür genişmiqyaslı və parlaq müsabiqə təşkil olunur. Bu müsabiqə yerli qastronomiya sənayesinə böyük töhfə verməklə yanaşı, onun səmərəli inkişafını da stimullaşdıracaq. Bu müsabiqədə iştirak müxtəlif kulinariya sahələrini təmsil edən komandalar və ayrı-ayrı şəxslərə öz yüksək peşəkarlıq və istedadlarını, eləcə də bütün dünyada mehmanxana-restoran biznesi üzrə tədbirlər xüsusunda məlumatlı olmaq istəyini nümayiş etdirməyə imkan yaradacaq.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) dəstəyi ilə keçirilir. Sərginin təşkilatçısı Iteca Caspian şirkətidir.

25-я Юбилейная выставка WorldFood Azerbaijan пройдет с 15 по 17 мая в Баку Экспо Центре
C 15 по 17 мая в Баку Экспо Центре состоится 25-я Юбилейная Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» - WorldFood Azerbaijan 2019.
Стоя у самых истоков развития сферы пищевой промышленности независимого Азербайджана, выставка не только идет в ногу с новыми тенденциями индустрии, но и сама является двигающим механизмом развития данной сферы в регионе. За 25 лет своего успеха выставка собрала на своей площадке 2137 компаний из более, чем 40 различных стран. На сегодняшний день выставка WorldFood Azerbaijan является единственным  в своем роде мероприятием в Азербайджане, являющимся уникальным местом встречи ведущих местных и международных производителей, дистрибьютеров, экспортеров сферы пищевой промышленности. Территория выставки WorldFood Azerbaijan является не только эффективным инструментом демонстрации продукции, оборудования и презентации услуг, но и местом, где дается старт новому бизнесу, и дальнейшему развитию торгово-экономическим отношениям между странами.
WorldFood Azerbaijan 2019 планируется участие свыше 200 участников из таких стран, как Литва, Россия, Украина, Хорватия и др., которые продемонстрируют свои новейшие продукты и услуги: кондитерские изделия, молочные продукты, мясомолочные продукты, соки, чайная продукция, кофе, табак, а также оборудование для фруктов и овощей, металоконструкции, маркировочное оборудование и многое другое. Дебютант выставки UAB Fleur Alpine представит на выставке детское питание. С национальными стендами выступят Беларусь, Италия, Турция, Шри-Ланка и региональные группы России.
Организаторами планируется деловая программа, а также дополнительные мероприятия, приуроченная к юбилею выставки.
Так, в рамках выставки предусмотрены двухсторонние встречи (Б2Б), которые являются дополнительной платформой для создания новых и укрепления уже имеющихся деловых связей на выставке.
Впервые при организационной поддержке общественной организации Поддержки Туризма и Национальной Гастрономии и ресурса chefs.az состоится чемпионат поваров – Chefs Cup. В Азербайджане впервые будет проведено такого рода масштабное и яркое соревнование в кулинарной индустрии, которое внесет большой вклад в гастрономию страны и, таким образом, даст толчок ее плодотворному развитию. Участие в конкурсе создает возможность для команд и отдельных лиц, представляющих различные области кулинарии, демонстрировать свой высокий профессионализм, свои таланты и стремление быть в курсе событий гостинично-ресторанного бизнеса по всему миру.
Выставка проходит при поддержке Министерства Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики, Агентства по продовольственной безопасности Азербайджанской Республики, Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики, Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане, Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики и Продовольственной и сельскохозяйственной организация ООН (FAO). Организатором выставки является компания Iteca Caspian.