Əfqan qozu, əncir, zəfəran...
Bizim şirkət “InterFood” sərgisində debüt edir. Mən özüm İstanbulda yaşayıram, Azərbaycanda isə Əfqanıstanın “Wais Sodais Co. Ltd”, “Ikram Ezat Ltd”, “Afghanistan Red Gold Saffron” və “New Yaqoubi Ltd” şirkətlərini təmsil edirəm. Bu şirkətlər qoz-fındıq və ədviyyat, həmçinin üzüm, əncir, zəfəran və s. məhsulların satışı ilə məşğuldur.
Məqsədimiz Azərbaycan bazarına daxil olmaq, məhsullarımızın ixracını təmin etməkdir. İstəyirik ki, Azərbaycan sahibkarları şirkətlərimiz ilə tanış olsunlar. Əfqan zəfəranı bütün dünyada məşhurdur. Bu məhsul İspaniyada keçirilən sərgidə keyfiyyətinə görə ikinci yeri tutub. Əfqan ənciri də özünəməxsus dadı və keyfiyyəti ilə seçilir.
Hazırda məhsullarımızı bir çox ölkəyə satırıq, doğrudur pandemiya səbəbindən bu proses pik həddə çatmadı, çünki çoxlu sayda müştəri ilə görüşə bilmədik. Sərgi yüksək səviyyədə təşkil edilib, ziyarətçilərin marağı böyükdür və ticarət əlaqələri qurmaq üçün bir çox layihələr həyata keçirməyə hazırıq.
Mən hesab edirəm ki, kənd təsərrüfatı sənayesinin inkişafında sərginin rolu çox böyükdür. Biz potensial müştərilərlə canlı görüşlər keçirir, beynəlxalq ticarətdə vacib amil olan qarşılıqlı etimada əsaslanan dialoq aparırıq. Burada istənilən uğurlu şirkətin ən yaxşı məhsul və xidmətlərini nümayiş etdirmək üçün yaxşı potensial var. Belə sərgilərin keçirilməsi dünyada işgüzar fəaliyyətin artmasının təminatıdır.

Афганские орехи, инжир, шафран…
Наша компания впервые участвует на выставке InterFood. Я живу в Стамбуле, в Азербайджане представляю афганские предприятия: компании Wais Sodais Co.Ltd, Ikram Ezat Ltd, Afghanistan Red Gold Saffron, New Yaqoubi Ltd. Они занимаются продажей орехов и специй, а также винограда, инжира, шафрана и др.
Наша цель – занять место на азербайджанском рынке, обеспечить экспорт наших продуктов. Мы хотим, чтобы азербайджанские предприниматели ознакомились с нашими компаниями. Афганский шафран известен во всём мире. На выставке в Испании он занял второе место по своему качеству. Афганский инжир также отличается неповторимым вкусом и качеством.
В данный момент мы продаём нашу продукцию многим странам, правда, в связи с пандемий этот процесс не достиг пика, поскольку не удалось встретиться с большим количеством клиентов. Выставка организована на высшем уровне, чувствуется большой интерес посетителей, и мы готовы осуществить много проектов, чтобы наладить торговые связи.
Я считаю, что роль выставки в развитии агропрома очень велика. Мы встречаемся вживую с потенциальными клиентами, ведем доверительный диалог, что является важным фактором в международной торговле. Здесь есть хороший потенциал для демонстрации лучших товаров и услуг любой успешной компании. Проведение подобных выставок – залог роста деловой активности в мире.