Gənc aşpazlar böyük peşəkar təcrübə əldə edirlər
Mahaç Vaqabov, tarix elmləri doktoru, Moskva Politexnik Universitetinin professoru, Dünya Aşpazlar Cəmiyyətləri Assosiasiyasının (WACS) hakimi
– İkinci dəfədir ki, Bakıda keçirilən aşpazlar çempionatında iştirak edirəm. Mən bu turnirin təşkilatçılarından ibarət gənc komandaya, çempionatın hazırlanmasına və keçirilməsinə peşəkar yanaşmaya heyranam. Visit Dagestan Beynəlxalq Qastronomiya Festivalının təşkilatçısı və rəhbəri, həmçinin Xorvatiya, Serbiya, Monteneqro, BƏƏ və bir sıra digər ölkələrdə keçirilən çempionatların hakimi kimi deyə bilərəm ki, bu nəhəng titanik işdir, təşkilatçılar onun öhdəsindən əla gəlmişlər. Azərbaycanda Aşpazlar Kuboku çempionatı dünya səviyyəsində keçirilir.
Builki çempionatın iştirakçılarının tərkibindən çox razı qaldım, onların arasında gənclər də çoxdur. Münsiflər heyətimiz tanınmış hakimlərdən ibarətdir. Məsələn, qırx ildir kulinariya kollecinə rəhbərlik edən italyan Domenico Maggi. Gənc aşpazların bu səviyyəli mütəxəssislərdən əldə etdikləri təcrübəni qiymətləndirmək qeyri-mümkündür, bu, həyat üçün böyük məktəbdir.
Belə kulinariya müsabiqələrində sponsorluq da mühüm rol oynayır. Bu layihə bir çox tanınmış brendlər tərəfindən dəstəklənir, onların əksəriyyəti azərbaycanlıdır. Düşünürəm ki, bu, imic baxımından onlar üçün əla reklamdır. Çempionatın iştirakçıları bu şirkətlərin məhsullarından öz işlərində istifadə edərək, onların yüksək keyfiyyətini vurğulayırlar ki, bu da ən yüksək peşəkar göstəricidir.

Makhach Vagabov, Doctor of Historical Sciences, Professor of Moscow Polytechnic University, Judge of the World Association of Chefs Societies (WACS)
– I am participating in the Chefs Championship in Baku for the second time. I admire the young team of organizers of this tournament, their professional approach to the preparation and staging of the championship. As the organizer and head of the Visit Dagestan International Gastronomic Festival, as well as a judge of championships in Croatia, Serbia, Montenegro, the UAE and a number of other countries, I can say that this is a huge titanic work, which the organizers did just fine. Chefs Cup championship in Azerbaijan is held at the world level.
I was very pleased with the composition of the participants of this year's championship, among which there are many young people. Our jury consists of well-known magistrates. For example, the Italian Domenico Maggi, who has been leading a culinary college for forty years. The experience that young chefs obtain from specialists of this level is invaluable, it is a great school for life.
Sponsorship also plays an important role in such culinary competitions. This project is supported by a number of well-known brands, many of which are from Azerbaijan. I think this is a great advertisement for them in terms of image. The participants of the championship use the products of these companies in their work, emphasizing their high quality, which is the highest professional judgment.