Gənc aşpazlar böyük peşəkar təcrübə əldə edirlər
Mahaç Vaqabov, tarix elmləri doktoru, Moskva Politexnik Universitetinin professoru, Dünya Aşpazlar Cəmiyyətləri Assosiasiyasının (WACS) hakimi
– İkinci dəfədir ki, Bakıda keçirilən aşpazlar çempionatında iştirak edirəm. Mən bu turnirin təşkilatçılarından ibarət gənc komandaya, çempionatın hazırlanmasına və keçirilməsinə peşəkar yanaşmaya heyranam. Visit Dagestan Beynəlxalq Qastronomiya Festivalının təşkilatçısı və rəhbəri, həmçinin Xorvatiya, Serbiya, Monteneqro, BƏƏ və bir sıra digər ölkələrdə keçirilən çempionatların hakimi kimi deyə bilərəm ki, bu nəhəng titanik işdir, təşkilatçılar onun öhdəsindən əla gəlmişlər. Azərbaycanda Aşpazlar Kuboku çempionatı dünya səviyyəsində keçirilir.
Builki çempionatın iştirakçılarının tərkibindən çox razı qaldım, onların arasında gənclər də çoxdur. Münsiflər heyətimiz tanınmış hakimlərdən ibarətdir. Məsələn, qırx ildir kulinariya kollecinə rəhbərlik edən italyan Domenico Maggi. Gənc aşpazların bu səviyyəli mütəxəssislərdən əldə etdikləri təcrübəni qiymətləndirmək qeyri-mümkündür, bu, həyat üçün böyük məktəbdir.
Belə kulinariya müsabiqələrində sponsorluq da mühüm rol oynayır. Bu layihə bir çox tanınmış brendlər tərəfindən dəstəklənir, onların əksəriyyəti azərbaycanlıdır. Düşünürəm ki, bu, imic baxımından onlar üçün əla reklamdır. Çempionatın iştirakçıları bu şirkətlərin məhsullarından öz işlərində istifadə edərək, onların yüksək keyfiyyətini vurğulayırlar ki, bu da ən yüksək peşəkar göstəricidir.

Молодые повара получают огромный профессиональный опыт
Махач Вагабов, доктор исторических наук, профессор Московского политехнического Университета, судья Всемирной ассоциации сообществ шеф-поваров (WACS)
– Я второй раз участвую в Чемпионате поваров в Баку. Меня восхищает молодая команда организаторов этого турнира, их профессиональный подход к подготовке и проведению чемпионата. Сам, являясь организатором и руководителем Международного гастрономического фестиваля Visit Dagestan, а также судьей чемпионатов в Хорватии, Сербии, Черногории, ОАЭ и ряде других стран, могу сказать, что это огромный титанический труд, с которым организаторы справились просто прекрасно. Чемпионат поваров «Chefs Cup» в Азербайджане проходит на мировом уровне.
Очень порадовал состав участников чемпионата этого года, среди которого много молодежи. В состав нашего жюри входят известные мировые судья. К примеру, итальянец Доменико Маджи, в течение сорока лет руководящий кулинарным колледжем. Тот опыт, который молодые повара получают от специалистов такого уровня невозможно оценить, это большая школа на всю жизнь.
Немаловажную роль в подобных кулинарных состязаниях также играет спонсорская поддержка. Данный проект поддерживают ряд известных брендов, среди которых много азербайджанских. Думаю, в имиджевом плане для них это прекрасная реклама. Участники чемпионата используют в своей работе продукты этих компаний, подчеркивая их высокое качество, а это высшая профессиональная оценка.