Hədəfimiz 500 milyon dollar dövriyyədir
Giorgi Xanişvili, Gürcüstanın ətraf mühitin mühafizəsi və kənd təsərrüfatı nazirinin birinci müavini
Azərbaycan və Gürcüstan 30 ildir ki, yan-yana inkişaf edən, bütün problemlər üzərində birgə çalışan dost ölkələrdir. Ticarət dövriyyəmiz yüksək səviyyədədir - təqribən 130 milyon dollar. Bu yaxşı göstəricidir, lakin hər bir ölkənin ehtiyac duyduğu məhsulların çeşidini genişləndirməklə onu xeyli artırmaq imkanı var. Belə də olacaq, çünki həm Gürcüstanda, həm də Azərbaycanda dövlətlər aqrar-sənaye kompleksinin inkişafına böyük sərmayələr qoyur, eyni zamanda yeni imkanlar və istiqamətləri araşdırır.
“InterFood Azerbaijan” və “Caspian Aqro” sərgilərində 14 şirkət təmsil olunur və onlar təkcə şərablar deyil, həm də xırda və iri buynuzlu mal-qara üçün yemlər, qoz-fındıq və s. təqdim edirlər. Biz, Bakıya birbaşa soyuq sıxma üsulu ilə alınan təbii şirələr, qaragilə və təbii ki, Azərbaycanda çox sevilən şirniyyatlar gətirmişik.
Əminəm ki, yaxın on il ərzində ölkələrimiz boş ərazilərin hərtərəfli inkişafına nail olacaq ki, bununla da əhalinin və turistlərin tələbatını ödəmək imkanlarını artıracaq.
Hesab edirəm ki, bizim məqsədimiz 500 milyon dollarlıq ticarət dövriyyəsinə nail olmaqdır. Onda həm fermerlər, həm də emal sənayesi müəssisələri razı qalacaq.
Bakıda keçirilən sərgilər ticarət-iqtisadi məsələlərin həllinə öz töhfəsini verir, lakin ən əsası, xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırır.

Наша цель – товарооборот в $500 млн
Азербайджан и Грузия – дружественные страны, которые 30 лет развиваются рядом друг с другом, совместно работают по всем проблемам. Наш торговый оборот на высоком уровне – около $130 млн. Это хороший показатель, но есть возможность его значительно увеличить путем расширения ассортимента производимой продукции, в которой нуждается каждая из стран. Так и будет, ведь и в Грузии, и в Азербайджане государства сильно вкладываются в развитие АПК, одновременно изучая новые возможности и направления.
На выставках InterFood Azerbaijan и Caspian Aqro представлены 14 компаний, презентующие не только вина, но и корма для мелкого и крупного рогатого скота, орехи и пр. Мы привезли в Баку натуральные соки, полученные путем прямого холодного отжима, голубику и, конечно же, сладости, которые так любят в Азербайджане.
Уверен, в течение ближайших десяти лет наши страны достигнут полного освоения пустующих площадей, тем самым вырастет возможность удовлетворения спроса населения и туристов.
Считаю, что наша цель – товарооборот в $500 млн. Тогда будут довольны и фермеры, и предприятия перерабатывающей промышленности.
Проводимые в Баку выставки способствуют решению торгово-экономических вопросов, но самое главное, они еще больше сближают наши народы.