Hər bir sərgi mütləq yeni iqtisadi əlaqələr imkanı yaradır!
- Mən Gürcüstanda  USAID kənd təsərrüfatı proqramını təmsil edirəm. Biz “İnterFood Azerbaijan” sərgisinə proqramımızın dörd benefisiarı ilə birlikdə a gəlmişik. Bunlar meyvə emalçıları və ixrac üçün şirə istehsal edən şirkətlərdir. Biz Azərbaycanda meyvə və onlar üçün şüşə butulka və qapaq təchizatçıları axtarışındayıq. Bizim uzun müddətdir əməkdaşlıq etdiyimiz yerli tərəfdaşlarımız var. Sərgidə biz Rusiyanın butulka və qapaq istehsalçıları ilə də danışıqlar apardıq.
Azərbaycana səfərimizin proqramına ölkənin bölgələrinə səfər, nar, heyva və albalı istehsalçıları ilə - uzunmüddətli planlara əsaslanan görüş daxil idi, çünki dadlı Azərbaycan meyvələri şirə hazırlamaq üçün əladır.
Azərbaycan fermerləri artıq USAİD proqramı çərçivəsində Gürcüstana səfər ediblər. İndi biz Gürcüstana ixrac olunan meyvə və konteynerlərin potensial təchizatçıları ilə tanış olmağa gəlmişik.
Biz ilk dəfədir ki, “InterFood Azerbaijan” sərgisini ziyarət edirik. Bundan əvvəl biz Türkiyədə belə sərgilərə daha çox baş çəkirdik. Deyə bilərəm ki, biz heç vaxt sərgilərdən “əliboş” geri qayıtmırıq. Burada qurulan əlaqə və tanışlıqlar mütləq gələcək əməkdaşlıq, yeni müqavilələrin bağlanması və yeni iqtisadi əlaqələrin qurulması ilə nəticələnəcəkdir. İnanıram ki, Bakı sərgisi də istisna olmayacaq.

- I represent the USAID agricultural program in Georgia. We came to the “InterFood Azerbaijan” with four beneficiaries of our program. These are fruit processors and companies producing juices for export. In Azerbaijan, we are looking for suppliers of fruits and glass bottles and caps for them. We have local partners with whom we have been cooperating for a long time. At the exhibition, we also hold negotiations with Russian manufacturers of bottles and caps.
The program of our visit to Azerbaijan included a trip to the regions of the country, a meeting with the producers of pomegranates, quince and cherries - with long-term plans, since delicious Azerbaijani fruits are great for making juices.
Azerbaijani farmers have already visited Georgia under the USAID program. Now we came to be acquainted with the potential suppliers of fruits and containers to Georgia.
We are visiting the “InterFood Azerbaijan” exhibition for the first time. Before that, we more often visited such exhibitions in Turkey. I can say that we never leave exhibitions “empty-handed”. The connections and contacts established here will necessarily result in further cooperation, the conclusion of new agreements and the establishment of new economic ties. I believe that the Baku exhibition will not be an exception.