InterFood Azerbaijan - Perspektivli istiqamətlər
- Şirkətimiz ABŞ, Avropa, Latın Amerikası və Asiya ölkələrindən tünd spirtli içkilər idxal edir. Bugünkü şəraitdə biz təchizatçıların sayını genişləndirmək üçün yeni imkanlar axtarırıq. Biz uzun müddətdir ki, Azərbaycanla, xüsusən də “Abşeron Şərab” ilə sıx əməkdaşlıq edirik. Bununla yanaşı, biz sənaye emalı üçün yeni quru meyvə və qoz-fındıq istiqamətini  də inkişaf etdiririk. “İnterFood Azerbaijan” sərgisinə, Bakıya səfərimizin məqsədi də elə budur.
Belarus Respublikası bu sərgidə kifayət qədər geniş şəkildə təmsil olunur ki, bu da bizi sevindirməyə bilməz. Qonaq olaraq biz istehsalatın rotasiya olunması imkanları axtaran Belarus vətəndaşlarına müəyyən növ məhsullardan digər məhsullara keçidi təklif edə bilərdik.
Sərginin ilk günündə biz quru meyvə tədarükçüləri ilə əlaqələr qurduq. Alkoqollu məhsul istehsalçıları ilə danışıqlar sabaha nəzərdə tutulub. Deyə bilərəm ki, sərgi gözləntilərimizi doğruldur. Pandemiya dövrləri sərgilərin və B2B görüşlərinin kommersiya baxımından nə qədər əhəmiyyətli olduğunu göstərdi. Məhz onların üzərində gələcək əməkdaşlığın əsası qoyulur. Bütün digər təfərrüatlar və nüanslar sonradan, hətta yazışmalar vasitəsilə də həll edilə bilər. Lakin B2B görüşlərində “müqavilənin predmeti” müzakirə olunur, və bu mənada sərgilər sadəcə olaraq əvəzolunmazdır.

Перспективные направления InterFood Azerbaijan
- Наша компания импортирует крепкий алкоголь из США, стран Европы, Латинской Америки, Азии. В сегодняшних условиях ищем новые возможности для расширения числа поставщиков. С Азербайджаном мы работаем давно и плотно, в частности, с компанией «Абшерон Шараб». Но при этом также развиваем новое направление сухофруктов и орехов для промышленной обработки. В этом и заключается цель нашего визита в Баку на выставку InterFood Azerbaijan.
Республика Беларусь довольно широко представлена на этой выставке, что не может нас не радовать. В качестве гостей могли бы предложить гражданам Беларуси, изыскивающих возможности ротировать производство, осуществить переход от одних товаров к другим.
В первый день выставки мы установили контакты с поставщиками сухофруктов. На завтра назначены переговоры с производителями алкогольной продукции. Могу сказать, что выставка оправдывает наши ожидания. Пандемийные времена показали, насколько важны выставки, встречи В2В с коммерческой точки зрения. Именно на них закладывается основа будущего сотрудничества. Во всех остальных деталях и нюансах можно разобраться позже, даже посредством переписки. Но, так называемое «тело контракта» обсуждается именно на В2В встречах. И в этом смысле выставки просто незаменимы.