“InterFood Azerbaijan 2021” sərgisi: bazarın aparıcı iştirakçıları arasında səmərəli görüşlər
12 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi (“Interfood Azerbaijan 2021”) sərgisi öz işinə yekun vurur. Forumun mühüm bir əlaməti isə koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu fasilədən sonra  işini bərpa etməsi oldu. “Interfood Azerbaijan 2021” sərgisi ilə paralel olaraq, Ekspo Mərkəzində 14-cü Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı (“Caspian Agro 2021”) sərgisi keçirilir. Sərgilərin təşkilatçıları qismində “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkəti və onun bir sıra xarici tərəfdaşları çıxış edib.
İki illik fasilədən sonra biznes sektoru canlı ünsiyyət üçün darıxmış vəziyyətdədir. Sektorun çoxsaylı peşəkarları işgüzar əlaqələri bərpa etmək üçün son iki ildə ilk dəfə olaraq həvəslə bir araya gəliblər. Hazırda kənd təsərrüfatı və qida bazarlarında müsbət təmayül müşahidə olunur, buna görə də potensial tərəfdaşla birbaşa dialoqa girmək fürsəti indi bütün layihə iştirakçıları üçün çox vacibdir.
Bu il sərgilər dünyanın 28 ölkəsini təmsil edən 230-dan çox şirkəti bir araya gətirib. Onların arasında Azərbaycan, Əfqanıstan, Belarus, Belçika, Bolqarıstan, Böyük Britaniyanın Vircin Adaları, Almaniya, Yunanıstan, Hindistan, İran, Çin, İsrail, İspaniya, İtaliya, Litva, Niderland Krallığı, BƏƏ, Polşa, Rusiya, Rumıniya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sloveniya, ABŞ, Türkiyə, Ukrayna, Finlandiya, Fransa, və Yaponiya yer alır.
Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahələrində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik müəssisələr öz məhsul və xidmətlərini təqdim ediblər.
Sərginin mühüm nailiyyəti Qarabağ regionunda müasir texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı aktual dialoqun aparılması olub və bu da əkin sahələrinin artmasına təminat verir və qida təhlükəsizliyi problemlərinin həllinə müsbət təsir göstərəcək.
Sərgidə kənd təsərrüfatının uğurlu inkişafını təmin edən qabaqcıl texnologiyalar, ən yaxşı təcrübələr və ən yaxşı layihələr uğurla nümayiş etdirilib. “InterFood Azerbaijan 2021” sərgisində təqdim olunan bütün məhsullar dörd əsas sahəyə aiddir: “InterFood”, “InterDrink”, “InterFoodTech” və “HalalFood”.
Ənənəvi olaraq, “InterFood Azerbaijan” sərgisi çoxsaylı dadlı eksponatlarla yadda qaldı. Bunların  arasında ət, toyuq və balıq məhsulları, pendirlər, südlü və şirin çərəzlər, meyvə və tərəvəzlər, kompakt səhər yeməkləri və nahar yeməkləri, kulinariya, baqqaliyyə məmulatları, konservlər yer alır. Ziyarətçilər məmnuniyyətlə şirə və kompotları, çay, qəhvə, ən yaxşı şərab markalarının dadına baxdılar, hər stenddən suvenirlər və hədiyyələr aldılar.
Ziyarətçilər stendlərdə yemək və içki ilə yanaşı soyuducu, ticarət, çörəkbişirmə avadanlıqları, meyvə anbarları, sanitariya və gigiyena məhsulları, istehsalın avtomatlaşdırılması üçün həll variantları, qablaşdırma materialları, etiketləmə avadanlıqları; qablaşdırma avtomatları və bir sıra digər məhsullar haqqında məlumat alıblar.
Təşkilatçılar sərgilərdə iştirak edənlərin hamısının təhlükəsiz iştirakı sistemini diqqətlə hazırlayıblar. Hər şey - sosial məsafədən tutmuş maska ​​rejiminə, antiseptik və təmizləyicilərin istifadəsindən tutmuş bədən hərarətinin ölçülməsi və məkanların müntəzəm olaraq dezinfeksiyasına qədər ən kiçik detallara qədər düşünülüb. Canlı (oflayn) tədbirlərin təhlükəsiz keçirilməsi qaydaları Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın, həmçinin Ümumdünya Sərgi Sənayesi Birliyinin (UFI) tövsiyələrinə əsaslanır.
İşgüzar proqramın əsas tədbiri sərgilərdə yeni işgüzar əlaqələrin qurulması və artıq mövcud olan əlaqələrin gücləndirilməsi üçün əlavə platforma kimi ikitərəfli görüşlər (B2B) olub. Görüşlər iştirakçılar, yerli istehsalçılar və distribyutorlar arasında keçirilib.
“Caspian Agro 2021” və “InterFood Azerbaijan 20212 sərgiləri Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin fəal dəstəyi və iştirakı ilə keçirilirdi. Sərgilər həmçinin Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu, Azərbaycan Qida və İçki Sənayesi Assosiasiyası və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) tərəfindən dəstəklənib.

InterFood Azerbaijan 2021: плодотворные встречи ведущих игроков рынка
12 июня в Баку Экспо Центре завершает свою работу 26-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan 2021. Важной приметой форума стало возобновление его работы после локдауна, вызванного пандемией коронавируса. Параллельно с InterFood Azerbaijan 2021 в экспоцентре прошла 14-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro 2021.Организаторами выставок является компания Caspian Event Organisers (CEO) и ряд ее зарубежных партнеров.
После двухлетнего перерыва бизнес соскучился по живому общению. Многочисленные профессионалы отрасли охотно встретились впервые за два года для восстановления деловых контактов. Сейчас наблюдается положительная динамика на сельскохозяйственном и продовольственном рынках, поэтому возможность вступить в прямой непосредственный диалог с потенциальным партнером абсолютно необходима сейчас всем участникам проекта.
В этом году выставки объединили свыше 230 компаний из 28 стран мира, среди которых Азербайджан, Афганистан, Беларусь, Бельгия, Болгария, Британские Виргинские острова, Германия, Греция, Индия, Иран, Китай, Израиль, Испания, Италия, Литва, Нидерланды, ОАЭ, Польша, Россия, Румыния, Саудовская Аравия, Словения, США, Турция, Украина, Финляндия, Франция, Япония.
При поддержке Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики свои продукты и услуги представили микро- и малые предприятия, работающие в пищевой промышленности и сельского хозяйства.
Важным достижением выставки стал актуальный диалог о внедрении современных технологий в Карабахском регионе, что гарантирует увеличение посевных площадей и позитивно отразится на решении проблем продовольственной безопасности.
Выставка успешно продемонстрировала передовые технологии, оптимальные методы и лучшие проекты, обеспечивающие успешное развитие сельского хозяйства. На InterFood Azerbaijan 2021 вся представленная продукция поделена на четыре основных раздела: InterFood, InterDrink, InterFoodTech, HalalFood.
Традиционно InterFood Azerbaijan запомнился многочисленными вкусными экспонатами, среди которых мясные, куриные и рыбные продукты, сыры, молочные и сладкие деликатесы, фрукты и овощи, компактные завтраки и обеды, кулинария, бакалея, консервы. Посетители с удовольствием пробовали соки и компоты, чай, кофе, лучшие марки вин, получали сувениры и подарки от каждого стенда.
Помимо пищи и напитков на стендах посетители изучали холодильное, торговое, хлебопекарное оборудование, фруктохранилища, предметы санитарии и гигиены, решения для автоматизации производства, упаковочные материалы, этикетное оборудование; упаковочные автоматы и многое другое.
Организаторы тщательно разработали систему безопасного участия в выставках всех присутствующих. Продумано все до мелочей: от социальной дистанции до масочного режима и применения антисептиков и санитайзеров, от проверки температуры до регулярной дезинфекции помещений. В основу правил для безопасного проведения офлайн-мероприятий легли рекомендации Оперативного штаба при Кабинете министров Азербайджанской республики, а также Всемирной ассоциации выставочной индустрии (UFI).
Ключевым же событием деловой программы стали двухсторонние встречи (В2В), как дополнительная платформа для создания новых и укрепления уже имеющихся деловых связей на выставках. Встречи прошли между участниками, местными производителями и дистрибьюторами.
Caspian Agro 2021 и InterFood Azerbaijan 2021 прошли при активной поддержке и участии Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики. Также выставки поддерживаются Агентством развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики, Фондом Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане, Азербайджанской ассоциацией промышленников продуктов питания и напитков и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (FAO).