“InterFood Azerbaijan 2021” sərgisi: bazarın aparıcı iştirakçıları arasında səmərəli görüşlər
12 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi (“Interfood Azerbaijan 2021”) sərgisi öz işinə yekun vurur. Forumun mühüm bir əlaməti isə koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu fasilədən sonra  işini bərpa etməsi oldu. “Interfood Azerbaijan 2021” sərgisi ilə paralel olaraq, Ekspo Mərkəzində 14-cü Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı (“Caspian Agro 2021”) sərgisi keçirilir. Sərgilərin təşkilatçıları qismində “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkəti və onun bir sıra xarici tərəfdaşları çıxış edib.
İki illik fasilədən sonra biznes sektoru canlı ünsiyyət üçün darıxmış vəziyyətdədir. Sektorun çoxsaylı peşəkarları işgüzar əlaqələri bərpa etmək üçün son iki ildə ilk dəfə olaraq həvəslə bir araya gəliblər. Hazırda kənd təsərrüfatı və qida bazarlarında müsbət təmayül müşahidə olunur, buna görə də potensial tərəfdaşla birbaşa dialoqa girmək fürsəti indi bütün layihə iştirakçıları üçün çox vacibdir.
Bu il sərgilər dünyanın 28 ölkəsini təmsil edən 230-dan çox şirkəti bir araya gətirib. Onların arasında Azərbaycan, Əfqanıstan, Belarus, Belçika, Bolqarıstan, Böyük Britaniyanın Vircin Adaları, Almaniya, Yunanıstan, Hindistan, İran, Çin, İsrail, İspaniya, İtaliya, Litva, Niderland Krallığı, BƏƏ, Polşa, Rusiya, Rumıniya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sloveniya, ABŞ, Türkiyə, Ukrayna, Finlandiya, Fransa, və Yaponiya yer alır.
Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahələrində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik müəssisələr öz məhsul və xidmətlərini təqdim ediblər.
Sərginin mühüm nailiyyəti Qarabağ regionunda müasir texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı aktual dialoqun aparılması olub və bu da əkin sahələrinin artmasına təminat verir və qida təhlükəsizliyi problemlərinin həllinə müsbət təsir göstərəcək.
Sərgidə kənd təsərrüfatının uğurlu inkişafını təmin edən qabaqcıl texnologiyalar, ən yaxşı təcrübələr və ən yaxşı layihələr uğurla nümayiş etdirilib. “InterFood Azerbaijan 2021” sərgisində təqdim olunan bütün məhsullar dörd əsas sahəyə aiddir: “InterFood”, “InterDrink”, “InterFoodTech” və “HalalFood”.
Ənənəvi olaraq, “InterFood Azerbaijan” sərgisi çoxsaylı dadlı eksponatlarla yadda qaldı. Bunların  arasında ət, toyuq və balıq məhsulları, pendirlər, südlü və şirin çərəzlər, meyvə və tərəvəzlər, kompakt səhər yeməkləri və nahar yeməkləri, kulinariya, baqqaliyyə məmulatları, konservlər yer alır. Ziyarətçilər məmnuniyyətlə şirə və kompotları, çay, qəhvə, ən yaxşı şərab markalarının dadına baxdılar, hər stenddən suvenirlər və hədiyyələr aldılar.
Ziyarətçilər stendlərdə yemək və içki ilə yanaşı soyuducu, ticarət, çörəkbişirmə avadanlıqları, meyvə anbarları, sanitariya və gigiyena məhsulları, istehsalın avtomatlaşdırılması üçün həll variantları, qablaşdırma materialları, etiketləmə avadanlıqları; qablaşdırma avtomatları və bir sıra digər məhsullar haqqında məlumat alıblar.
Təşkilatçılar sərgilərdə iştirak edənlərin hamısının təhlükəsiz iştirakı sistemini diqqətlə hazırlayıblar. Hər şey - sosial məsafədən tutmuş maska ​​rejiminə, antiseptik və təmizləyicilərin istifadəsindən tutmuş bədən hərarətinin ölçülməsi və məkanların müntəzəm olaraq dezinfeksiyasına qədər ən kiçik detallara qədər düşünülüb. Canlı (oflayn) tədbirlərin təhlükəsiz keçirilməsi qaydaları Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın, həmçinin Ümumdünya Sərgi Sənayesi Birliyinin (UFI) tövsiyələrinə əsaslanır.
İşgüzar proqramın əsas tədbiri sərgilərdə yeni işgüzar əlaqələrin qurulması və artıq mövcud olan əlaqələrin gücləndirilməsi üçün əlavə platforma kimi ikitərəfli görüşlər (B2B) olub. Görüşlər iştirakçılar, yerli istehsalçılar və distribyutorlar arasında keçirilib.
“Caspian Agro 2021” və “InterFood Azerbaijan 20212 sərgiləri Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin fəal dəstəyi və iştirakı ilə keçirilirdi. Sərgilər həmçinin Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu, Azərbaycan Qida və İçki Sənayesi Assosiasiyası və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) tərəfindən dəstəklənib.

InterFood Azerbaijan 2021: fruitful meetings of the leading market players
On June 12, the 26th Azerbaijan International Food Industry Exhibition, InterFood Azerbaijan 2021, will complete its work at Baku Expo Centre. An important sign of the forum was the resumption of its work after the lockdown caused by the coronavirus pandemic. In parallel with InterFood Azerbaijan 2021, the 14th Azerbaijan International Agriculture Exhibition, Caspian Agro 2021, was held at Baku Expo Centre. The organizers of both exhibitions are Caspian Event Organizers (CEO) and a number of its foreign partners.
After a two-year break, the businesses have of course missed in-person communication. Numerous industry professionals eagerly met for the first time in two years to re-establish business contacts. Now there is a positive trend in the agricultural and food markets, so the opportunity to enter into direct dialogue with a potential partner is absolutely essential now for all project participants.
This year the exhibitions brought together over 230 companies from 28 countries of the world, including Azerbaijan, Afghanistan, Belarus, Belgium, Bulgaria, British Virgin Islands, Germany, Greece, India, Iran, China, Israel, Spain, Italy, Lithuania, Netherlands, UAE, Poland, Russia, Romania, Saudi Arabia, Slovenia, the USA, Turkey, Ukraine, Finland, France, and Japan.
With the support of the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan, micro and small enterprises operating in the food industry and agriculture presented their products and services.
An important achievement of the exhibition was the current dialogue on the introduction of modern technologies in the Karabakh region, which guarantees an increase in acreage and will positively affect the solution of food safety challenges.
The exhibition has successfully demonstrated advanced technologies, best practices and best projects to ensure the successful development of agriculture. At InterFood Azerbaijan 2021, all products presented are divided into four main sections: InterFood, InterDrink, InterFoodTech, HalalFood.
Traditionally, InterFood Azerbaijan is remembered for its numerous delicious exhibits, including meat, chicken and fish products, cheeses, dairy and sweet delicacies, fruits and vegetables, compact breakfasts and lunches, cookery, groceries, canned food. Visitors were happy to taste juices and compotes, tea, coffee, the best brands of wines, received souvenirs and gifts from each stand.
In addition to food and drinks at the stands, visitors studied refrigeration, trade, bakery equipment, fruit storages, sanitary and hygiene items, solutions for production automation, packaging materials, label equipment; packing machines and much more.
The organizers have carefully developed a system for the safe participation of all those present at the exhibitions. Everything is thought out to the smallest detail: from social distance to mask regime and the use of antiseptics and sanitizers, from checking the temperature to regular disinfection of premises. The rules for the safe conduct of offline events are based on the recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, as well as the Global Association of the Exhibition Industry (UFI).
The key event of the business program was bilateral B2B meetings as an additional platform for creating new and strengthening existing business ties at exhibitions. Meetings were held between participants, local manufacturers and distributors.
Caspian Agro 2021 and InterFood Azerbaijan 2021 were held with the active support and participation of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. The exhibitions are also supported by the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation, the Azerbaijan Food and Beverage Industry Association and the UN Food and Agriculture Organization (FAO).