“InterFood Azerbaijan 2021” sərgisi: yeni beynəlxalq əlaqələr və tərəfdaşların görüşləri
10 iyun tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 26-cı Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi (“Interfood Azerbaijan 2021”) sərgisi öz işinə start verib. Bu, koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu iki illik fasilədən sonra ənənəvi formatda keçirilən ilk sərgidir. “Interfood Azerbaijan 2021” sərgisi ilə paralel olaraq, 14-cü Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı (“Caspian Agro 2021”) sərgisi keçirilir, sərgilərin təşkilatçıları qismində “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkəti və bir sıra xarici tərəfdaşlar çıxış edir.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, “Caspian Event Organisers” şirkətinin regional direktoru Edvard Stron, Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Türkiyənin kənd və meşə təsərrüfatı nazirinin müavini Fateh Mətin iştirak edib.
Nazir öz çıxışında kənd təsərrüfatının müasir inkişaf uğurlarını, sənayenin qarşısında duran tapşırıqların vaxtında həllini və kənd təsərrüfatı sənayesinin göstəricilərinin artdığını qeyd edib. Spiker bundan sonar müasir texnologiyaların tətbiq ediləcəyi Qarabağ torpaqlarının qaytarılmasının vacib əhəmiyyətini vurğulayıb. Bu, əkin sahələrinin artmasına zəmanət verir ki, bu da şübhəsiz qida təhlükəsizliyi problemlərinin həllinə müsbət təsir göstərəcək. Bu sərgidə kənd təsərrüfatının uğurlu inkişafını təmin edən mühüm texnologiyalar, müasir metodlar və layihələr nümayiş olunur. Cənab Kərimov qeyd edib ki, biz sərginin təşkilatçıları ilə razılaşdıq ki, növbəti “Kənd Təsərrüfatı 2022” layihəsi böyük ölçüdə ağıllı həll variantları və ən yeni texnologiyalara əsaslansın.
Sərgilərin təşkilində göstərdikləri köməyə görə bütün iştirakçılara və orqanlara təşəkkür edən Edvard Stron qeyd edib ki, “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin məcburi fasilədən sonar fəaliyyətlərini bərpa etdirməsindən məmnunuq.
Orxan Məmmədov günün vacib tapşırıqlarını müzakirə etmək üçün oflayn rejimdə görüşmək imkanı əldə etmiş mütəxəssislər arasında canlı ünsiyyətin vacibliyini vurğulayıb. Müasir kənd təsərrüfatı sənayesində bir çox kiçik və orta sahibkarlıq müəssisələri təmsil olunur. Onlardan doqquzu hazırkı tədbirdə iştirak edir. Ümumiyyətlə, ötən dövr ərzində təxminən yüz yetmiş müəssisəmiz Azərbaycanda keçirilən ixtisaslaşmış sərgilərdə iştirak edib.
Sərgilər kənd təsərrüfatı sektorunun əsas iştirakçılarını, peşəkar ziyarətçiləri, o cümlədən idxalçıları, ixracatçıları, distribütorları, topdan və pərakəndə satış şirkətlərini, eləcə də fermerləri bir araya gətirəcək. “Caspian Agro 2021” və “InterFood Azerbaijan 2021” sərgilərinin ekspozisiyası Bakı Ekspo Mərkəzinin iki zalını, eləcə də açıq sahəsini əhatə edir. Qeyd etmək lazımdır ki, açıq sahədə yerləşəcək ekspozisiyanın miqyası 2019-cu ildəki ekspozisiya ilə müqayisədə artmışdır.
Bu il İnterFood Azerbaijan sərgisində dünyanın 12 ölkəsindən 71 şirkət iştirak edir. Sərgilərdə Əfqanıstan və Belarusu təmsil edən milli qruplar, Rusiya Federasiyasını təmsil edən Kirov və Adıgey rayonunun qrupları, həmçinin bu il sərgidə debüt edən Moskva regional qrupu iştirak edəcək.
Sərgidə Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahələrində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri öz məhsul və xidmətlərini təqdim edirlər.
Hər bir sektorun hərəkətverici qüvvəsi olan innovasiyalara da xüsusi diqqət verilib. Həmçinin, sərgidə bir sıra iştirakçı Qarabağ regionunun inkişafı üçün xüsusi təklif, layihə və xidmətləri nümayiş etdirməyi planlaşdırır.
Canlı təşkil olunan tədbirlərin təhlükəsiz keçirilməsi üzrə qaydalar Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın, eləcə də Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) tövsiyələrinə (sosial məsafə, maska ​​rejimi, antiseptik / təmizləyici vasitələrin tətbiqi, bədən hərarətinin yoxlanılması və ərazinin müntəzəm dezinfeksiya edilməsinə) əsaslanır.
“Caspian Agro” sərgisi Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aktiv dəstəyi ilə keçirilir. Sərgilər həmçinin Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası, Azərbaycanda İxracatın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) tərəfindən dəstəklənir.

InterFood Azerbaijan 2021: new international relations and meetings of partners
On June 10, the 26 th Azerbaijan International Food Industry Exhibition InterFood Azerbaijan 2021 began its work at the Baku Expo Center. This is the first exhibition in a traditional format after a two-year pause caused by the coronavirus pandemic. In parallel with InterFood Azerbaijan 2021, the 14 th Azerbaijan International Agriculture Exhibition Caspian Agro 2021 is being held at the Expo Center. The organizers of the exhibitions are Caspian Event Organizers (CEO) and a number of its foreign partners.
The opening ceremony was attended by the Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Inam Karimov, Regional Director of Caspian Event Organizers Edward Strachan, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan Orhan Mammadov, Deputy Minister of Agriculture and Forestry of Turkey Fatih Metin. In his speech, the Minister noted the successes of the modern development of agriculture, timely solutions to the tasks facing the industry and the growth of indicators of the agricultural industry. The speaker emphasized the urgent importance of returning the Karabakh lands, where modern technologies will be introduced from now on. This guarantees an increase in acreage, which will undoubtedly have a positive effect on solving food security problems. This exhibition showcases important technologies, modern methods and projects that ensure the successful development of agriculture. We agreed with the organizers of the exhibition, said Mr. Kerimov, that the next project “Agriculture” 2022 will largely be based on smart solutions and the latest technologies. We are all glad that Caspian Agro and InterFood Azerbaijan resumed their activities after a forced break, said Edward Strachan, who thanked all participants and departments for their help in organizing exhibitions.
Orkhan Mammadov stressed the importance of live communication between professionals, who had the opportunity to meet offline to discuss the urgent tasks of the day. The modern agriculture industry is represented by many small and medium-sized businesses. Nine of them participate at the current event. In general, over the past period, about one hundred and seventy of our enterprises have participated in specialized exhibitions of Azerbaijan.
The exhibitions brang together the key players of the agricultural industry and professional visitors, including importers, exporters, distributors, wholesalers, retailers and farmers. The exposition of the Caspian Agro 2021 and InterFood Azerbaijan 2021 exhibitions presented in two halls, as well as in the open outdoor area of ​​the Baku Expo Center. It is noteworthy that the scale of the outdoor exposition has increased compared to 2019.
This year 71 companies from 12 countries around the world take part in InterFood Azerbaijan, including Afghanistan and Belarus, the Kirov and Adyghe regional groups from the Russian Federation, as well as this year's debutant - the Moscow Regional Group.
At the 26th Azerbaijan International Food Industry Exhibition with the support of the Small and Medium Business Development Agency (SMBD) of the Republic of Azerbaijan, micro and small enterprises operating in the food industry and agriculture Entrepreneurs are present their products and services.
Particular attention paid to innovation, which is the driving force in any sector. Also, at this year’s exhibition a number of participants demonstrate special offers, projects and services for the development of the Karabakh region.
The rules for the safe conduct of offline events are based on the recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, as well as the Global Association of the Exhibition Industry (UFI): social distancing, the wearing of masks and the use of antiseptics and disinfectants, body temperature control and regular disinfection of premises.
InterFood Azerbaijan 2021 exhibition is held with the active support of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. Also exhibitions are supported by the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Food and Beverage Industrialists Association (AFBIA), Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation and Food and Agriculture Organization of the United Nations.