InterFood Azerbaijan 2022: məhsul bolluğu, kulinariya mükəmməlliyinin bayramı
Mayın 20-də Bakı Ekspo Mərkəzi»-“İnterFood Azerbaijan”-ın “27-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi sərgisi öz işini başa çatdırıb. “Caspian Agro 15-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq kənd Təsərrüfatı” Sərgisi ilə paralel keçirilib və rekord sayda milli və regional stendləri bir araya gətirib. InterFood Azerbaijan sərgisində on iki ölkədən 155 şirkət iştirak edib.
Qida sənayesi oyunçularının əsas görüş yeri olan bu sərgi belə möhtəşəm tədbirin çoxlu xarici iştirakçılarını və qonaqlarını özünə cəlb etdi.
Qida sənayesində fəaliyyət göstərən əksər sahibkarlar və investorlar keyfiyyətli malların yerli bazara çıxarılması imkanlarını müsbət qeyd ediblər. Təşkilatçılar iştirakçılar və ziyarətçilər arasında birbaşa əlaqə yaratmaq üçün hər cür səy göstərdilər. “InterFood Azerbaijan 2022” sərgisinin ekspozisiyası müxtəlif növ qida sənayesi üçün avadanlıqları təqdim edib. Ekspozisiyaların zənginliyini dünyanın müxtəlif mətbəxlərindən çərəzlərin, şirniyyatların, yüngül qəlyanaltıların, içkilərin və ağız sulandıran sürprizlərin çoxsaylı dequstasiyaları və təqdimatları sübut etdi. Beynəlxalq sənaye və sağlam qidalanma mədəniyyəti sərginin stendlərində hər biri keyfiyyətli və dadlı məhsula zəmanət verən minlərlə müasir eksponatla təcəssüm olunurdu.
Ənənəvi ikitərəfli B2B formatında olan işgüzar görüşlər özəl şirkətlərin rəhbərlərinə dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə görüşməkdə uğurlu şəkildə kömək edib.
Beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilən “Aşpazlar Kuboku üzrə 2-ci Azərbaycan Çempionatı” yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirmiş, gənc iştirakçıların istedadını, onların qlobal miqyasda mehmanxana və restoran biznesinin tələblərinə cavab vermək istəyini ön plana çıxarmışdır.
Açıq havadda keçirilən “Balık Ekmek” Balıq Məhsulları Festivalına, həmçinin “Bakı Ekspo Mərkəzi”-in foyesində “Oyma sənəti” adlı tərəvəz və meyvələrdən ibarət kompozisiyaya xüsusi diqqət yetirilib.
Belə ki, üç gün ərzində minlərlə ziyarətçi qlobal qida sənayesinin yenilikləri ilə tanış olub, ixtisaslı mütəxəssislərdən məsləhətlər alıb, həmçinin müxtəlif iştirakçıların biznes təkliflərini təhlil ediblər.
Caspian Agro 2022InterFood Azerbaijan 2022 Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin fəal dəstəyi və iştirakı ilə keçirilib. Sərgilər Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO, BMT-in Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası tərəfindən dəstəklənir.
Sərgilərin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers (CEO)” və onun bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.

On May 20, the 27th Azerbaijan International Exhibition "Food Industry" of “InterFood Azerbaijan” closed at the Baku Expo Centre. At this exhibition,  held simultaneously with the 15th Jubilee  Azerbaijan International Exhibition "Agriculture" of Caspian Agro there was record number of national and regional stands. “InterFood Azerbaijan” gathered participants from 155 companies from twelve countries.
The main meeting place of major players from the food industry attracted a large number of foreign participants and guests of such spectacular event.
The majority of entrepreneurs and investors in the food industry sector positively noted the possibility of promoting of the high-quality goods to the local market. The organisers put all their efforts to establish direct contacts between the participants and visitors. The exposition of the “InterFood Azerbaijan 2022” presented lines of equipment for various segments of food industry. The richness of the expositions was proved by the numerous tastings and presentations of delicacies, sweets, snacks, drinks and tasty surprises of various cuisines of the world. The international industry and culture of healthy food was presented on the stands by thousands of attractive exhibits, all of them guaranteed a quality and delicious product.
Traditional two-way business meetings in the B2B format have successfully helped managers of private companies to meet with the representatives of government agencies.
The 2nd Azerbaijan “Chefs' Cup” Championship, which was highly assessed by members of the international jury, demonstrated a high level of professionalism, highlighted the talents of young participants, their aspirations and commitment to comply with the requirements of hotel-restaurant business on a global scale.
Special attention was paid to the Fish Festival "Balık Ekmek", which took place outdoors, as well as a composition of vegetables and fruits "The Art of Carving" in the lobby of Baku Expo Centre.
Thus, over the course of three days, thousands of visitors were able to get acquainted with the latest developments in the food industry, receive consultations from qualified specialists, and  analysed business proposals from various participants.
Caspian Agro 2022 and InterFood Azerbaijan 2022 were held with the active support and participation of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. The exhibitions are supported by the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan, the Food Security Agency of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Association of Food and Beverage Industrialists, the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO, the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the National Confederation of Entrepreneurs' Organizations (Employers) of the Republic of Azerbaijan.
The organisers of the exhibition are Caspian Event Organisers (CEO) and a number of its international partners.