InterFood Azerbaijan 2022: məhsul bolluğu, kulinariya mükəmməlliyinin bayramı
Mayın 20-də Bakı Ekspo Mərkəzi»-“İnterFood Azerbaijan”-ın “27-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi sərgisi öz işini başa çatdırıb. “Caspian Agro 15-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq kənd Təsərrüfatı” Sərgisi ilə paralel keçirilib və rekord sayda milli və regional stendləri bir araya gətirib. InterFood Azerbaijan sərgisində on iki ölkədən 155 şirkət iştirak edib.
Qida sənayesi oyunçularının əsas görüş yeri olan bu sərgi belə möhtəşəm tədbirin çoxlu xarici iştirakçılarını və qonaqlarını özünə cəlb etdi.
Qida sənayesində fəaliyyət göstərən əksər sahibkarlar və investorlar keyfiyyətli malların yerli bazara çıxarılması imkanlarını müsbət qeyd ediblər. Təşkilatçılar iştirakçılar və ziyarətçilər arasında birbaşa əlaqə yaratmaq üçün hər cür səy göstərdilər. “InterFood Azerbaijan 2022” sərgisinin ekspozisiyası müxtəlif növ qida sənayesi üçün avadanlıqları təqdim edib. Ekspozisiyaların zənginliyini dünyanın müxtəlif mətbəxlərindən çərəzlərin, şirniyyatların, yüngül qəlyanaltıların, içkilərin və ağız sulandıran sürprizlərin çoxsaylı dequstasiyaları və təqdimatları sübut etdi. Beynəlxalq sənaye və sağlam qidalanma mədəniyyəti sərginin stendlərində hər biri keyfiyyətli və dadlı məhsula zəmanət verən minlərlə müasir eksponatla təcəssüm olunurdu.
Ənənəvi ikitərəfli B2B formatında olan işgüzar görüşlər özəl şirkətlərin rəhbərlərinə dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə görüşməkdə uğurlu şəkildə kömək edib.
Beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilən “Aşpazlar Kuboku üzrə 2-ci Azərbaycan Çempionatı” yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirmiş, gənc iştirakçıların istedadını, onların qlobal miqyasda mehmanxana və restoran biznesinin tələblərinə cavab vermək istəyini ön plana çıxarmışdır.
Açıq havadda keçirilən “Balık Ekmek” Balıq Məhsulları Festivalına, həmçinin “Bakı Ekspo Mərkəzi”-in foyesində “Oyma sənəti” adlı tərəvəz və meyvələrdən ibarət kompozisiyaya xüsusi diqqət yetirilib.
Belə ki, üç gün ərzində minlərlə ziyarətçi qlobal qida sənayesinin yenilikləri ilə tanış olub, ixtisaslı mütəxəssislərdən məsləhətlər alıb, həmçinin müxtəlif iştirakçıların biznes təkliflərini təhlil ediblər.
Caspian Agro 2022InterFood Azerbaijan 2022 Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin fəal dəstəyi və iştirakı ilə keçirilib. Sərgilər Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO, BMT-in Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası tərəfindən dəstəklənir.
Sərgilərin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers (CEO)” və onun bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.

InterFood Azerbaijan 2022: изобилие продуктов, праздник кулинарного мастерства
20 мая в Баку Экспо Центре завершила свою работу 27-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan. Она проходила параллельно с 15-й Юбилейной Азербайджанской Международной Выставкой «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и собрала рекордное количество национальных и региональных стендов. В InterFood Azerbaijan приняли участие 155 компаний из двенадцати стран.
Главное место встречи игроков пищевой промышленности привлекло массу зарубежных участников и гостей столь эффектного мероприятия.
Большинство предпринимателей и инвесторов в области пищевой промышленности положительно отметили возможности продвижения на местный рынок качественных товаров. Организаторы приложили все силы для установления прямых контактов между участниками и посетителями.Экспозиция выставки InterFood Azerbaijan 2022 представила линейки оборудования для различных видов пищевой промышленности. Богатство экспозиций доказали многочисленные дегустации и презентации деликатесов, сладостей, закусок, напитков и аппетитных сюрпризов самых разных кухонь мира. Международная индустрия и культура здорового питания воплотилась на стендах выставки тысячами заманчивых экспонатов, каждый из которых гарантировал качественный и вкусный продукт.
Традиционные двусторонние бизнес-встречи формата B2B успешно помогли руководителям частных компаний встретиться с представителями государственных учреждений.
2-й Азербайджанский Чемпионат поваров «Chefs Cup», проведение и организацию которого высоко оценили члены международного жюри, продемонстрировал высокий уровень профессионализма, подчеркнул талант молодых участников, их стремление соответствовать требованиям гостинично-ресторанного бизнеса в мировом масштабе.
Отдельного внимания заслужили Рыбный Фестиваль “Balık Ekmek”, который прошел на внешней площадке, а также композиция из овощей и фруктов «Искусство карвинга» в лобби Баку Экспо Центра.
Таким образом, в течение трех дней тысячи посетителей смогли ознакомиться с новшествами мировой индустрии питания, получили консультации квалифицированных специалистов, а также анализировали деловые предложения от разных участников.
Caspian Agro 2022 и InterFood Azerbaijan 2022 прошли при активной поддержке и участии Министерства Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики. Выставки поддерживаются Агентством развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики, Агентством продовольственной безопасности Азербайджанской Республики, Азербайджанской ассоциацией промышленников продуктов питания и напитков, Агентством Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджанской Республики - AZPROMO, Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (FAO) и Национальной Конфедерацией Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики.
Организаторами выставок является компания Caspian Event Organisers (CEO) и ряд ее международных партнеров.