İXRAC ÜÇÜN YÜZ MİLYON ƏDƏD DƏFTƏR
Artyom Mayevskiy, Belarusun “Qoznak” şirkətinin “KAĞIZ FABRİKİ” Unitar İstehsalat Müəssisəsinin Marketinq və xarici iqtisadi əlaqələr şöbəsinin müdiri
Biz “InterFood” sərgisində debüt edirik. Məktəb dəftərlərinin və s. satışını inkişaf etdirmək baxımından, Azərbaycan bazarı bizim üçün çox maraqlıdır. Bizim şirkət Türkmənistan, Tacikistan, Özbəkistan, Rusiya, Moldova və digər ölkələr ilə əməkdaşlıq edir. Biz ixrac istiqamətini inkişaf etdiririk və üçüncü dəftər xəttini də hazırlamaq niyyətindəyik. Hər il ixrac üçün təxminən 100 000 000 dəftər satırıq. Bu çox yaxşı göstərici olsa da, biz bu rəqəmi daha da
artırmağa çalışırıq.
Eksponatlar arasında dəftərlər, zərflər, qablaşdırma üçün yağa davamlı kağız yer alır. Bizim məhsul çeşidinə ofis kağızları və bir sıra rəngli sənədlər daxildir. Əvvəllər yalnız beş rəng çeşidi təklif edirdik, indi isə onların sayı iyirmi altıya yüksəlib. Biz Rusiya bazarında hər ay təxminən 150 ton kağız satırıq və özümüzü Azərbaycan bazarında tanıtmaq istərdik. Mən Azərbaycanın dəftərxana ləvazimatları bazarını da ziyarət etməyi planlaşdırıram, bütün dəftərxana ləvazimatlarının bir yerdə satılması çox effektli və maraqlıdır.
Əlbəttə ki, pandemiya bütövlükdə iqtisadiyyata təsir edib, lakin düzünü desəm, sektorumuzun inkişafına çox da təsir etməyib. Hər sərgi bizə müəyyən nəticə verir. Burada əlaqə qurmaq, tərəfdaş tapmaq imkanı əldə edilir.

СТО МИЛЛИОНОВ ТЕТРАДЕЙ НА ЭКСПОРТ
Артём Маевский, начальник отдела маркетинга и внешнеэкономических связей Производственного унитарного предприятия «БУМАЖНАЯ ФАБРИКА» Гознака Беларуси
Мы – дебютанты выставки InterFood. Азербайджанский рынок нам очень интересен в плане развития продажи школьных тетрадей и др. Наша компания работает с такими странами как Туркменистан, Таджикистан, Узбекистан, Россия, Молдова и др. Мы развиваем экспортное направление и в дальнейшем намерены поставить третью тетрадную линию. В год продаём примерно 100 000 000 тетрадей на экспорт. Это очень хороший показатель, но мы стремимся к ещё большему.
Среди экспонатов – тетради, конверты, жиростойкая бумага для упаковки. В нашем ассортименте имеется ещё офисная бумага и линейка цветных бумаг. Раньше в наличии было всего пять цветов, сейчас количество возросло до двадцати шести. Примерно 150 тонн нашей бумаги ежемесячно продаётся на российском рынке. Нам бы очень хотелось зарекомендовать себя и на азербайджанском рынке. Также я планирую посетить канцелярский рынок Азербайджана, это очень эффективно и интересно когда весь канцелярский товар продаётся в одном месте.
Пандемия, конечно же, коснулась экономики в целом. Однако скажу честно, на развитии нашего сектора она не слишком повлияла. Каждая выставка даёт нам определённый результат. Здесь предоставляется возможность для налаживания контактов, нахождения партнёров.