İXRAC ÜÇÜN YÜZ MİLYON ƏDƏD DƏFTƏR
Artyom Mayevskiy, Belarusun “Qoznak” şirkətinin “KAĞIZ FABRİKİ” Unitar İstehsalat Müəssisəsinin Marketinq və xarici iqtisadi əlaqələr şöbəsinin müdiri
Biz “InterFood” sərgisində debüt edirik. Məktəb dəftərlərinin və s. satışını inkişaf etdirmək baxımından, Azərbaycan bazarı bizim üçün çox maraqlıdır. Bizim şirkət Türkmənistan, Tacikistan, Özbəkistan, Rusiya, Moldova və digər ölkələr ilə əməkdaşlıq edir. Biz ixrac istiqamətini inkişaf etdiririk və üçüncü dəftər xəttini də hazırlamaq niyyətindəyik. Hər il ixrac üçün təxminən 100 000 000 dəftər satırıq. Bu çox yaxşı göstərici olsa da, biz bu rəqəmi daha da
artırmağa çalışırıq.
Eksponatlar arasında dəftərlər, zərflər, qablaşdırma üçün yağa davamlı kağız yer alır. Bizim məhsul çeşidinə ofis kağızları və bir sıra rəngli sənədlər daxildir. Əvvəllər yalnız beş rəng çeşidi təklif edirdik, indi isə onların sayı iyirmi altıya yüksəlib. Biz Rusiya bazarında hər ay təxminən 150 ton kağız satırıq və özümüzü Azərbaycan bazarında tanıtmaq istərdik. Mən Azərbaycanın dəftərxana ləvazimatları bazarını da ziyarət etməyi planlaşdırıram, bütün dəftərxana ləvazimatlarının bir yerdə satılması çox effektli və maraqlıdır.
Əlbəttə ki, pandemiya bütövlükdə iqtisadiyyata təsir edib, lakin düzünü desəm, sektorumuzun inkişafına çox da təsir etməyib. Hər sərgi bizə müəyyən nəticə verir. Burada əlaqə qurmaq, tərəfdaş tapmaq imkanı əldə edilir.

100 MILLION EXERCISE BOOKS FOR EXPORT
Artem Maevskiy, Head of the Marketing and Foreign Economic Relations Department of the PAPER FACTORY Production Unitary Enterprise of Goznak (Belarus)
We are the debutants of the InterFood exhibition. We are very interested in the Azerbaijani market in terms of developing the sale of school exercise books, etc. Our company works with countries such as Turkmenistan, Tajikistan, Uzbekistan, Russia, Moldova, etc. We are developing an export direction and intend to supply a third exercise book line in the future. We sell about 100,000,000 exercise books for export annually. This is a very good indicator, but we are striving for even more.
Among the exhibits are exercise books, envelopes, greaseproof paper for packaging. Our range also includes office paper and a line of coloured papers. Previously, there were only five colours available, now the number has increased to twenty-six. Approximately 150 tons of our paper are sold monthly on the Russian market. We would very much like to prove ourselves in the Azerbaijani market. I also plan to visit the stationery market of Azerbaijan; it is very
effective and interesting when all stationery is sold in one place.
The pandemic, of course, has affected the economy as a whole. However, to be honest, it did not influence the development of our sector too much. Each exhibition gives us a certain result. It provides an opportunity to establish contacts, find partners.