May ayında regionun qida sənayesi üzrə mühüm və əhəmiyyətli tədbirlərindən biri - “WorldFood Azerbaijan 2018” sərgisi keçiriləcək
12 mart 2018
16-18 may 2018-ci il tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində regionun qida sənayesi üzrə mühüm və əhəmiyyətli tədbirlərindən biri - Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “WorldFood Azerbaijan 2018” sərgisi keçiriləcək. Keçirildiyi 24 il ərzində sərgi Xəzəryanı regionda qida sənayesi üzrə aparıcı və irimiqyaslı təbdir mövqeyini daha da möhkəmləndirməyə müvəffəq olmuşdur. Sərgi Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) və Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən dəstəklənir. Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Tədbirdə dünyanın 20 ölkəsini təmsil edən iştirakçılar yerli və xarici istehsalçıların geniş çeşidli məhsullarını nümayiş etdirəcəklər. Sərgidə həmçinin Belarus, İtaliya, Latviya, Türkiyə, Yunanıstan və Şri-Lanka milli stendlərinin iştirakı da gözlənilir. Bu il sərgidə süd, qənnadı məmulatları, şokolad, soyuducu avadanlıq təchizatçıları, eləcə də çay istehsalçıları xüsusi fəallığı ilə seçilir. Hər il yerli şirkətlər və xüsusən də meyvə-tərəvəz və çay ixracatçıları sərgidə fəal iştirak edirlər. Eksponentlərin peşəkar ziyarətçilərə təqdim etməyə hazırladıqları məhsullar arasında süd, qənnadı məmulatları, bakaleya malları, çay, düyü, inqrediyentlər, içkilər, meyvə-tərəvəz və laboratoriya avadanlıqları və bir sıra digər məhsullar yer alır.
Təşkilatçılar sərginin işi ilə yanaşı, qida məhsulları tədarükçüləri və yerli pərakəndə ticarət şəbəkələrinin  nümayəndələri arasında məhsulların ölkənin aparıcı mağazalarında yerləşdirilməsi məsələsinə dair ikitərəfli görüşlərin keçirilməsini planlaşdırırlar. Sərgidə ilk dəfə olaraq "yeniliklər vitrini" təşkil olunacaq. Burada iştirakçılar bazarda təqdim edilməmiş yeni məhsullarını nümayiş etdirəcəklər.
Həmin tarixlərdə Xəzər Beynəlxalq Qablaşdırma, Tara, Etiket və Poliqrafiya  “IPACK Caspian 2018” sərgisi keçiriləcək. “IPACK Caspian 2018” sərgisinin iştirakçıları arasında həm tara və qablaşdırma, həm də onların istehsalı üçün müxtəlif həll variantlarını təklif edən Azərbaycan, İtaliya, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin bir sıra şirkətləri yer alır.
Beləliklə, “WorldFood Azerbaijan 2018” sərgisi yeni müştərilərin tapılması, işgüzar tərəfdaşlarla mövcud münasibətlərin möhkəmləndirilməsi və yeni satış bazarlarına çıxış üçün imkan yaradacaq.

WorldFood Azerbaijan 2018 is one of the most important and significant events in the region’s food industry, will take place in May
12 march 2018
WorldFood Azerbaijan 2018, the 24th Azerbaijan International Food Industry exhibition is one of the most important and significant events in the region’s food industry, will take place from 16-18 May at Baku Expo Center. Over the 24 years, the exhibition has established itself as a leading event in the Caspian region’s food industry. WorldFood Azerbaijan supported by the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), National Confederation of The Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic (AEC) and Food Safety Agency of Azerbaijan Republic. The organisers of WorldFood Azerbaijan are Iteca Caspian and ITE Group.
A wide range of products from both local and foreign manufacturers will be showcased by the exhibitors from more than 20 countries of the world. The exhibition is expected to welcome national stands of Belarus, Latvia, Greece, Turkey, Sri Lanka and Italy. Manufacturers of dairy and confectionery products and chocolate, as well as suppliers of refrigeration equipment, along with manufacturers of tea will be particularly active at this year’s exhibition. Every year, Azerbaijani companies, in particular local exporters of tea, fruits and vegetables, actively participate at the exhibition.
Among the products to be showcased to the professional visitors by the exhibitors are sweets, sausages, groceries, tea, rice, ingredients, drinks, fruits and vegetables, bakery and laboratory equipment and much more.
In parallel to the exhibition, the organisers have a plan to hold bilateral meetings between food suppliers and local representatives of retail trade networks. For the first time, at the exhibition will be organized a "showcase of novelties", where participants will present their new products, which have not yet been presented on the market.
Caspian International Packaging, Tare, Label and Printing IPACK Caspian 2018 exhibition will take place alongside WorldFood Azerbaijan. The Ipack Caspian 2018 exhibitors include a number of companies from Azerbaijan, Italy, Russia, Turkey and many other countries which will be offering both packaging and wrapping materials, as well as various solutions for its production.
So, WorldFood Azerbaijan 2018 will help to find new customers and strengthen existing relationships with partners, as well as to enter new markets.