Sərgi biznesdə etibar qazanmaq üçün vacib amildir
Yevgeniy Vedenskiy, Belarus Ticarət və Sənaye Palatasının “Belinterekspo” Sərgi Unitar Müəssisəsinin direktoru
Belarus ekspozisiyası Azərbaycanda keçirilən “InterFood” sərgisində 2015-ci ildən bəri təqdim olunur və ənənəvi olaraq, bu, hazırki sərgidə ən böyük yerli təqdimatdır.
Bu il Belarusun stendində əsas qida məhsullarının növlərini nümayiş etdirən 16 müəssisə təqdim olunur. Dünyanın bir çox ölkəsində Belarus stendlərinin təşkilatçısı kimi deyə bilərəm ki, Azərbaycan bizim üçün ən sevimli və prioritet istiqamətlərdən biridir, şirkətlərimiz həmişə Bakıya həvəslə gəlir və peşəkar əməkdaşlıq daim artır. Çox xoşdur ki, ölkənizdə ixtisaslaşmış Belarus mağazaları var və böyük pərakəndə satış mağazalarının şəbəkələrində mallarımız üçün ayrı rəflər ayrılır.
Bu il istehsalçılarımız bir sıra yeni məhsullar gətirmişlər və bunların arasında İspan texnologiyası üzrə hazırlanmış mal ətindən kolbasa, qara çörəkdən çipsi, əridilmiş isti pendirdən hazırlanan raklet yer alır.
Pandemiyanın başlaması ilə bir sıra tədbirlərin onlayn formatda keçiriləcəyi, sərgilərin köhnələcəyi və elektron platformalar ilə əvəzlənəcəyi barədə çox danışılırdı. Bəli, virtual ünsiyyət yeni məhsul növlərini nümayiş etdirməyə, özünüzü xatırlatmağa imkan verir. Lakin bununla yanaşı, istənilən biznesin əsasını yalnız şəxsi ünsiyyət zamanı formalaşan etibar təşkil edir. Sərgilər də bunun üçün vacib vasitələrdən biridir.

Exhibition is an important attribute of trust in business
Evgeniy Vedenskiy, Director of the Exhibition Unitary Enterprise Belinterexpo of the Belarusian Chamber of Commerce and Industry
The Belarusian exposition has been present in the InterFood exhibition in Azerbaijan since 2015. Traditionally, this is the largest national presentation at this exhibition. This year at the stand of Belarus there are 16 enterprises exhibiting the main types of food products. As an organizer of Belarusian stands in many countries of the world, I can say that Azerbaijan is one of our favourite and priority areas for us, our companies are always willing to go to Baku, and professional cooperation is constantly growing.
It`s a pleasure to see that there are specialized Belarusian stores in your country, and separate racks are allocated for our goods in large chain retail outlets. This year, our producers have brought a number of new products, including beef sausage using Spanish technology, black bread chips, hot raclette
cheese dishes served melted.
With the outbreak of the pandemic, there was a lot of talk that now everything would go online, exhibitions would become obsolete, and they would be replaced by e-platforms. Yes, virtual communication allows you to demonstrate new types of products, remind of yourself, etc. But still, the basis of any business is trust, and it is formed exclusively through personal communication. And exhibitions are one of the important tools for this.