Sərgi biznesdə etibar qazanmaq üçün vacib amildir
Yevgeniy Vedenskiy, Belarus Ticarət və Sənaye Palatasının “Belinterekspo” Sərgi Unitar Müəssisəsinin direktoru
Belarus ekspozisiyası Azərbaycanda keçirilən “InterFood” sərgisində 2015-ci ildən bəri təqdim olunur və ənənəvi olaraq, bu, hazırki sərgidə ən böyük yerli təqdimatdır.
Bu il Belarusun stendində əsas qida məhsullarının növlərini nümayiş etdirən 16 müəssisə təqdim olunur. Dünyanın bir çox ölkəsində Belarus stendlərinin təşkilatçısı kimi deyə bilərəm ki, Azərbaycan bizim üçün ən sevimli və prioritet istiqamətlərdən biridir, şirkətlərimiz həmişə Bakıya həvəslə gəlir və peşəkar əməkdaşlıq daim artır. Çox xoşdur ki, ölkənizdə ixtisaslaşmış Belarus mağazaları var və böyük pərakəndə satış mağazalarının şəbəkələrində mallarımız üçün ayrı rəflər ayrılır.
Bu il istehsalçılarımız bir sıra yeni məhsullar gətirmişlər və bunların arasında İspan texnologiyası üzrə hazırlanmış mal ətindən kolbasa, qara çörəkdən çipsi, əridilmiş isti pendirdən hazırlanan raklet yer alır.
Pandemiyanın başlaması ilə bir sıra tədbirlərin onlayn formatda keçiriləcəyi, sərgilərin köhnələcəyi və elektron platformalar ilə əvəzlənəcəyi barədə çox danışılırdı. Bəli, virtual ünsiyyət yeni məhsul növlərini nümayiş etdirməyə, özünüzü xatırlatmağa imkan verir. Lakin bununla yanaşı, istənilən biznesin əsasını yalnız şəxsi ünsiyyət zamanı formalaşan etibar təşkil edir. Sərgilər də bunun üçün vacib vasitələrdən biridir.

Выставка – важный фактор доверия в бизнесе
Евгений Веденский, директор Выставочного унитарного предприятия «Белинтерэкспо» Белорусской торгово-промышленной палаты
В рамках выставки InterFood белорусская экспозиция представляется в Азербайджане с 2015 года. Традиционно это крупнейшая отечественная презентация на этой выставке. В этом году на стенде Беларуси представлены 16 предприятий экспонирующих основные виды пищевой продукции. Как организатор белорусских стендов во многих странах мира, могу сказать, что Азербайджан для нас – одно из любимых и приоритетных направлений, наши компании всегда охотно едут в Баку, и профессиональное сотрудничество постоянно растет. Приятно, что в вашей стране есть специализированные белорусские магазины, а в крупных сетевых торговых объектах выделяются отдельные стеллажи под наши товары.
В этом году наши производители привезли целый ряд новинок, среди которых колбаса из говядины по испанской технологии, чипсы из черного хлеба, блюда из горячего сыра раклет, подающийся в расплавленном виде.
С началом пандемии было много разговоров о том, что сейчас все уйдет в он-лайн, выставки себя изживут, а их заменят электронные площадки. Да, виртуальное общение позволяет демонстрировать новые виды продукции, напомнить о себе. Но все же основа любого бизнеса это доверие, а оно формируется исключительно при личном общении. И одним из важных инструментов для этого являются именно выставки.