WorldFood Azerbaijan 2017 - qida sektoru mütəxəssislərinin ənənəvi görüş yeri
17-19 may tarixlərində Bakıda 23-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi WorldFood Azerbaijan 2017 sərgisi keçiriləcək. Keçirildiyi illər ərzində sərgi özünü mütəxəssislər arasında ənənəvi görüş yeri, habelə qida sənayesi üzrə avadanlıq, məhsul və xidmətlərin nümayiş olunduğu, eləcə də müştərilər tapmaq, biznes tərəfdaşları ilə mövcud əlaqələri möhkəmləndirmək və yeni satış bazarlarına çıxmaq üçün imkanların yaradıldığı etibarlı platforma kimi doğrultmağa müvəffəq olmuşdur. Uzun illərdir ki, Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi “WorldFood Azerbaijan” sərgisinə yaxından dəstək göstərir. Sərgi həmçinin Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən də dəstəklənir. Sərginin təşkilatçısı qismində “Iteca Caspian” şirkəti çıxış edir.
“WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisi dünyanın 21 ölkəsini, o cümlədən Azərbaycan, Belarus, Belçika, Yunanıstan, İspaniya, İtaliya, Latviya, Qazaxıstan, Rusiya və digər ölkələri təmsil edən 164 şirkəti qəbul edir. Bu il ilk dəfə olaraq iştirakçı ölkələrin siyahısına Meksika da daxil olub. Macarıstan, Şri-Lanka və Belarus Respublikası sərgidə milli stendlərlə çıxış edirlər. Stavropol diyarı (Rusiya) tədbirdə regional stendlə iştirak edəcək. Polşanın Azərbaycandakı səfirliyi isə sərgidə Polşa Respublikasının ixrac potensialını təqdim edəcək. Sərgidə Şri-Lankanı təmsil edən seylon çayı istehsalçılarının qrupuna rəhbərlik edən “Şri-Lanka Ti Bord” Dövlət Çay Komitəsi ardıcıl olaraq ikinci ildir ki, tədbirdə iştirak edir. Bu il Bakıdakı “Belarus” mağazalar şəbəkəsi sərgidə debüt edir.
Sevindirici haldır ki, “Made in Azerbaijan” brendi ilə çıxış edən yerli şirkətlər sərgidə fəal təmsil olunur. Belə ki, yerli eksponentlər qrupuna sərginin daimi iştirakçıları – “Azersun Holding”, “Gilan Holding”, “Metak” şirkətləri rəhbərlik edir, yerli meyvə və tərəvəz ixracatçıları isə “Amoris” və “Buta Group” şirkətlərinin timsalında təmsil olunurlar. Builki debütantlar arasında bazarda yeni məhsulu - xüsusi emal üsulu ilə qurudulmuş xurmanı təklif edən “Bal Xurma” şirkəti, “Sem-Az” (laboratoriya avadanlıqları) və “Enes” (pablaşdırmma) şirkətləri yer alır.
Beləliklə, “WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisinin iştirakçıları aşağıdakı sektorlar üzrə öz məhsullarını təklif edəcəklər: qida sənayesi üçün avadanlıqlar, qida məhsulları, meyvə-tərəvəz, mal və quş əti, qəhvə və çay, konservləşdirilmiş məhsullar, süd məmulatları, baqqaliyyə məmulatları, inqrediyentlər, qənnadı və un məmulatları, içkilər, soyutma sistemləri, laboratoriya avadanlıqları və s.
Bu il ilk dəfə olaraq “WorldFood Azerbaijan” sərgisi çərçivəsində təşkilatçılar eksponentlər və ziyarətçilər üçün daha bir işgüzar platforma – vorkşop təşkil ediblər. Vorkşop iştirakçıları bir tərəfdən qida məhsullarının xarici istehsalçı və tədarükçüləri, digər tərəfdən isə yerli distribyutorlardır. Bazarın hər iki iştirakçısı öz həmkarları ilə bir masa ətrafında görüşlər keçirmək və bir gün ərzində bir neçə əsas müştəri ilə danışıqlar aparmaq üçün unikal imkan əldə edəcəklər. Vorkşop may ayının 17-də Bakı Ekspo Mərkəzində (saat 12:00 - 17:00) keçiriləcək. Həmçinin, sərginin işgüzar proqramı çərçivəsində 18 may tarixində Azərbaycan Keyfiyyət Assosiasiyası tərəfindən təşkil edilən seminar keçiriləcək.
"WorldFood Azerbaijan” sərgisi ilə eyni platformada Xəzər Beynəlxalq Qablaşdırma, Tara, Etiket və Poliqrafiya “Ipack Caspian 2017” sərgisi keçirilir. Ötən il keçirilmiş eyniadlı tədbir ilə müqayisədə, bu il “Ipack Caspian 2017” iştirakçılarının tərkibi və təklif olunan məhsul çeşidi əhəmiyyətli dərəcə genişlənmişdir. Sərgi çərçivəsində Azərbaycan, BƏƏ, İtaliya, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və digər ölkələri təmsil edən eksponentlər ziyarətçilərə tara və qablaşdırma ilə yanaşı, bu məhsulların istehsalı üzrə müxtəlif həll variantlarını da təklif edirlər.
Beləliklə, qida sənayesinin sərgisi mütəxəssislər arasında ənənəvi görüş yeri, habelə qida sənayesi üzrə avadanlıq, məhsul və xidmətlərin nümayiş olunduğu, eləcə də müştərilər tapmaq, biznes tərəfdaşları ilə mövcud əlaqələri möhkəmləndirmək və yeni satış bazarlarına çıxmaq üçün imkanların yaradıldığı etibarlı platforma kimi doğrultmağa müvəffəq olacaq. “WorldFood Azerbaijan” və “Ipack Caspian” sərgilərinin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər. Layihə üzərində iş üçün beynəlxalq şirkətləri Azərbaycandakı sərgilərə fəal şəkildə dəvət edən “ITE Group” şirkətinin tərəfdaşlar şəbəkəsi – “ITE London”, “EUF” (Türkiyə), Сaspian Event Management (BƏƏ), ITE China (Çin), ITE Poland (Polşa) şirkətləri cəlb olunub.
Bu il təşkilatçılar tərəfindən həyata keçirilən yenilik sərginin açılışından xeyli əvvəl, yəni 21 aprel tarixində keçirilmiş işgüzar qəlyanaltı olub. İşgüzar qəlyanaltının keçirilməsində məqsəd iştirakçılara sərginin imkanlarından səmərəli şəkildə istifadə baxımından kömək etməkdir. Tədbirdə “WorldFood Azerbaijan” sərgisinin eksponentləri və təşkilatçılar komandası iştirak edib. İşgüzar qəlyanaltı təşkilatçılar tərəfindən xüsusi olaraq dəvət edilmiş “Big City Coaching ” şirkətinin bələdçisi Kseniya Borisova tərəfindən aparılıb. Qəlyanaltı zamanı stendlərin təşkil olunmasının başlıca məsələləri müzakirə edilib, sərgilərdə uğurlu inkişaf formullarının təqdimatı keçirilib. Bələdçi sərgidə əlaqələr qurmaq üçün bütün resurslardan maksimum istifadə etməyin vacibliyini qeyd edib və təşkilatçıların sərgiyə qədər, sərgi zamanı və sərgidən sonra təklif etdikləri pulsuz resursları xatırladıb. Bundan başqa, təşkilatçılar işgüzar qəlyanaltı keçirməklə iştirakçılara bir-biriləri ilə tanış olmaq imkanı yaradıb, çünki onların əksəriyyəti bir-birilərinin potensial müştəriləri olsalar da, sərgi zamanı stendlərdə aparılan gərgin işə görə belə imkana malik olmurlar. Təşkilatçılar ümid edirlər ki, şirkətlər səsləndirilmiş faydalı məsləhətləri sərgilərdə iştirak əsnasında tətbiq edəcək və işgüzar qəlyanaltı xoş ənənəyə çevriləcəkdir.
“WorldFood Azerbaijan 2017” və “Ipack Caspian 2017” sərgiləri 17-19 may tarixində yalnız sənayenin peşəkarları üçün açıq olacaq. Sərgidə uşaqlarınızı faydalı və əyləncəli fəaliyyətlər təklif edən “Ağıl və Bilgi” şirkətinin peşəkarlarına etibar edə biləcəyiniz uşaq zonası da fəaliyyət göstərir. Bu ilki sərgilərin tərəfdaşları arasında rəsmi səyahət agentliyi “Premier Tour” şirkətləri, o cümlədən “Hyatt Regency” və “Qafqaz Point Hotel” mehmanxanaları (rəsmi otellər), yer alır.
Beləliklə, “WorldFood Azerbaijan” sərgisi bir daha aqrar sənaye kompleksinin mütəxəssisləri üçün görüş yerinə çevriləcəkdir. Həmçinin, sərgidə kənd təsərrüfatı üzrə yeniliklər, işgüzar əlaqələr, kənd təsərrüfatı sahəsinin yeni inkişaf mərhələsinə cəlb olunmuş dövlət təşkilatlarının nümayəndələri ilə görüşlər və xarici həmkarların təcrübəsi qida bazarında Azərbaycan kənd təsərrüfatı məhsullarının rəqabətədavamlı olmasına və investisiya həcminin artmasına kömək edəcəkdir.

WorldFood Azerbaijan 2017 - traditional meeting place for professionals in the food industry
From 17 to 19 May, the 23rd Azerbaijan International Food Industry Exhibition, WorldFood Azerbaijan 2017 will take place in Baku. Over the years, the exhibition recommended itself like a reliable platform for traditional meetings between experts, and demonstrations of equipment, goods and services for the food industry. This event additionally provide an opportunity to find customers, strengthen existing relationships with business partners, and expand to new markets. Over a number of years, the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan has provided invaluable support to the WorldFood Azerbaijan exhibition. The event is also supported by the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), and the Azerbaijan Export and Investments Promotion Foundation (AZPROMO). The event is organised by Iteca Caspian.
The WorldFood Azerbaijan 2017 is accepted by 164 companies from 21 countries of the world, including Azerbaijan, Belarus, Belgium, Greece, Italy, Kazakhstan, Latvia, Russia, Spain and others.  Mexico is being represented at the exhibition for the first time, while Hungary, Sri Lanka and the Republic of Belarus will also present their own national stands. The Stavropol Territory (Russia) participates at the exhibition with their regional stand. The export potential of Poland is represented by the Polish Embassy in Azerbaijan. For the second consecutive year, the Sri Lankan State Tea Committee Board, which heads the Ceylon Tea Producers Group from Sri Lanka, participates at the exhibition. A network of Belarusian shops in Baku is taking part at the exhibition for the first time.
It is pleasing that Azerbaijani companies are actively engaged at the exhibition, proudly representing the “Made in Azerbaijan” brand. So, local exhibitors are headed by the permanent participants of the exhibition - Azersun Holding, Gilan Holding and Metak, local exporters of fruits and vegetables are represented by the companies Amoris, Buta Group. Among this year’s debutants are companies like Bal Xurma, representing a new product on the market - dried persimmon using a special treatment method, Sem-Az (laboratory equipment), and Enes (packaging).
Thus, WorldFood Azerbaijan 2017 participants will demonstrate products in the following sections: equipment for the food industry, food, vegetables and fruits, meat and poultry, coffee and tea, canned, dairy products, groceries, ingredients, confectionery and flour products, beverages, refrigeration systems, laboratory equipment and much more.
For the first time this year the Organisers have created another business platform, a workshop, for exhibitors and visitors within the framework of the WorldFood Azerbaijan exhibition. Participants of the workshop are, on the one hand, foreign producers and suppliers of food products, and on the other, local distributors. Both market participants will have a unique opportunity to meet with colleagues at the same table and negotiate with several key customers over the course of one day.
Workshop will be held on May 17 in Baku Expo Center from 12.00 to 17.00. Also within the framework of the business program of the exhibition, on May 18, will be held a seminar which organized by the Azerbaijan Association of Quality.
WorldFood Azerbaijan will take place alongside the Caspian International Packaging, Tare, Label and Printing Ipack Caspian 2017. Compared with last year, the membership of the participants and the range of offered products significantly increased. In the framework of the exhibition companies from Azerbaijan, Italy, Russia, Turkey, UAE and other countries offering both tare and packaging, as well as various solutions for their production.
Thus, the exhibition of food industry will once again become a reliable foundation for holding meetings, presenting equipment, goods and services for the food industry, finding clients, strengthening existing relationships with business partners, and entering new markets. The organisers of WorldFood Azerbaijan and Ipack Caspian 2017 are ITE Group and its partner Iteca Caspian. The success of exhibitions is the result of teamwork of the entire network of partners of the company ITE Group, actively attracting international companies to participate in the Azerbaijani exhibitions. Among them are companies ITE London, EUF (Turkey), Сaspian Event Management (UAE), ITE China (China), ITE Poland (Poland).
An innovation of this year’s exhibition was the business breakfast hosted by the organisers, which took place long before the actual opening of the exhibitions, on April 21. The aim of this business breakfast was to help the participants to take better advantage of the opportunities which the exhibitions present. The event was attended by exhibitors of WorldFood Azerbaijan and the organiser’s team. The business breakfast was led by a professional coach from the Big City Coaching Company, Kseniya Borisova, who was specially invited by the Organisers. During the breakfast, the main issues relating to stand organisation were touched upon, and a formula for successful participation at the exhibitions was presented. The coach emphasized the importance of maximizing the use of all the available resources at the exhibitions to establish contacts, and also catalogued the free resources that the organisers offer before, during and after the exhibitions. Besides having organised a business breakfast, the Organisers provided the participants with an opportunity to get acquainted, which many of them would otherwise not have had due to the fact of their working in their respective stands during the exhibition, although they are potential clients of each other’s businesses. The Organisers hope that the companies will take full advantage of the helpful advice they were given during their participation at the exhibition and that the business breakfast will become a useful tradition.
WorldFood Azerbaijan 2017 and Ipack Caspian 2017 exhibitions from 17 to 19 May will be open only for industry professionals. Now there is a children’s area at the exhibition where your children can be trusted to the professionals who will take care of your children as well as entertain them with useful and exciting activities. This service is gladly provided by Agil and Bilgi. Among exhibition’s 2017 partners are travel agency Premier Tour; the official hotels “Hyatt Regency” and “Qafqaz Point Hotel”.
Thus, the WorldFood Azerbaijan 2017 exhibition will once again become a meeting place for specialists in the food industry. New products in the industry, business contacts obtained at the exhibition, meetings with governmental organisations involved in the process of a new stage of development of the food sector, and experience of foreign colleagues will contribute to the competitiveness of the Azerbaijan food products in the food market, and the growth of investments.