“WorldFood Azerbaijan 2017” ilin ən “dadlı” sərgisi!
May ayının 17 Bakı Ekspo Mərkəzində 23-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi WorldFood Azerbaijan 2017 sərgisi öz işinə başladı. “WorldFood Azerbaijan” sərgisi paralel olaraq Xəzər Beynəlxalq Qablaşdırma, Tara, Etiket və Poliqrafiya “Ipack Caspian 2017” sərgisi keçirilir. Sərgilərin təşkilatçısı qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Sərgilərin birinci günü Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “WorldFood Azerbaijan” və “Ipack Caspian” sərgiləri ilə tanış olublar.
Sərgilərin təntənəli açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov qeyd etdi ki, qloballaşma və yer kürəsi əhalisinin artması fonunda ərzaq təhlükəsizliyi və əhalinin qida məhsulları ilə təmin edilməsi müasir bəşəriyyətin aktual problemidir. Müvafiq olaraq, bu sərginin keçirilməsi, sənayenin yeni məhsul və təcrübələrinin nümayişi, beynəlxalq işgüzar əlaqələrin qurulması, peşəkarların görüşləri və xarici həmkarları təcrübəsi aqrar sənayenin yeni inkişaf mərhələsini təmin edir. Sərgi iqtisadiyyatın şaxələnməsini əks etdirir və yerli bazarın dünya miqyasında inkişaf potensialını göstərir.
Çex Respublikası Kənd Təsərrüfatı nazirinin müavini cənab Jiri Şir qeyd etdi ki, ölkələrimiz arasında ənənəvi olaraq uğurlu iqtisadi əlaqələr qurulub və sərgi Azərbaycan və Çexiya arasında işgüzar əlaqələrin sabit şəkildə möhkəmlənməsinə kömək edir və xalqlarımızın həyat səviyyəsinin artırılmasına öz təsirini göstərir.
“ITE Group” şirkətinin regional direktoru cənab Edvard Stroon vurğuladı ki, “WorldFood Azerbaijan” və “Ipack Caspian” sərgiləri həmişə olduğu kimi Xəzəryanı regionun ən mühüm sənaye tədbirlərindən biridir.
Bu il  tədbirdə şirkətlərin 70%-ni xarici eksponentlər, 30%-ni isə yerli iştirakçılar təşkil edir.
Cənab E. Stroon “WorldFood Azerbaijan” və “Ipack Caspian” sərgilərinə verdiyi dəyərli dəstəyə görə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə öz minnətdarlığını bildirdi. Hər iki sərgi Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən dəstəklənir.
“WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisi dünyanın 21 ölkəsini, o cümlədən Azərbaycan, Belarus, Belçika, Yunanıstan, İspaniya, İtaliya, Latviya, Qazaxıstan, Rusiya və digər ölkələri təmsil edən 164 şirkəti qəbul edir. Bu il ilk dəfə olaraq iştirakçı ölkələrin siyahısına Meksika da daxil olub. Macarıstan, Şri-Lanka və Belarus Respublikası sərgidə milli stendlərlə çıxış edirlər. Stavropol diyarı (Rusiya) tədbirdə regional stendlə iştirak edəcək. Polşanın Azərbaycandakı səfirliyi isə sərgidə Polşa Respublikasının ixrac potensialını təqdim edəcək. Sərgidə Şri-Lankanı təmsil edən seylon çayı istehsalçılarının qrupuna rəhbərlik edən “Şri-Lanka Ti Bord” Dövlət Çay Komitəsi ardıcıl olaraq ikinci ildir ki, tədbirdə iştirak edir. Bu il Bakıdakı “Belarus” mağazalar şəbəkəsi sərgidə debüt edir.
Sevindirici haldır ki, “Made in Azerbaijan” brendi ilə çıxış edən yerli şirkətlər sərgidə fəal təmsil olunur. Belə ki, yerli eksponentlər qrupuna sərginin daimi iştirakçıları – “Azersun Holding”, “Gilan Holding”, “Metak” şirkətləri rəhbərlik edir, yerli meyvə və tərəvəz ixracatçıları isə “Amoris” və “Buta Group” şirkətlərinin timsalında təmsil olunurlar. Builki debütantlar arasında bazarda yeni məhsulu - xüsusi emal üsulu ilə qurudulmuş xurmanı təklif edən “Bal Xurma” şirkəti, “Sem-Az” (laboratoriya avadanlıqları) və “Enes” (pablaşdırmma) şirkətləri yer alır.
Beləliklə, “WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisinin iştirakçıları aşağıdakı sektorlar üzrə öz məhsullarını təklif edəcəklər: qida sənayesi üçün avadanlıqlar, qida məhsulları, meyvə-tərəvəz, mal və quş əti, qəhvə və çay, konservləşdirilmiş məhsullar, süd məmulatları, baqqaliyyə məmulatları, inqrediyentlər, qənnadı və un məmulatları, içkilər, soyutma sistemləri, laboratoriya avadanlıqları və s.
Bu il ilk dəfə olaraq “WorldFood Azerbaijan” sərgisi çərçivəsində təşkilatçılar eksponentlər və ziyarətçilər üçün daha bir işgüzar platforma – vorkşop təşkil ediblər. Vorkşop iştirakçıları bir tərəfdən qida məhsullarının xarici istehsalçı və tədarükçüləri, digər tərəfdən isə yerli distribyutorlardır. Bazarın hər iki iştirakçısı öz həmkarları ilə bir masa ətrafında görüşlər keçirmək və bir gün ərzində bir neçə əsas müştəri ilə danışıqlar aparmaq üçün unikal imkan əldə edəcəklər.

WorldFood Azerbaijan 2017: the most "tasty" exhibition of the year!
On May 17, in Baku Expo Center started its work the 23rd Azerbaijan International Food Industry Exhibition,
WorldFood Azerbaijan 2017. WorldFood Azerbaijan will take place alongside the Caspian International Packaging, Tare, Label and Printing Ipack Caspian 2017. The events are organised by Iteca Caspian and ITE Group.
On the first day, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva have viewed World Food Azerbaijan and IpackCaspian exhibitions.
Speaking at the opening ceremony, Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Heydar Asadov said that against the backdrop of globalization and the growing population of the planet, the world’s current challenge is the food security and provision of food to the population. Accordingly, such exhibitions, demonstration of innovations and industry know-how, establishment of international business contacts, meetings of professionals and experience of foreign colleagues all serve to strengthen the industry and provide a new stage in the development of the agro-industry. The exhibition reflects the diversification of the economy and emphasizes the potential for expanding the domestic market on a global scale.
The Deputy Minister of Agriculture of the Czech Republic Mr. Jiri Shir noted that our countries have traditionally established successful economic ties, and the exhibition has consistently contributed to strengthening business relations between Azerbaijan and the Czech Republic, influencing the living standards of our peoples.
Regional Director of ITE Group Mr. Edward Strachan noted that WorldFood Azerbaijan and IpackCaspian are invariably the most important industry events for the Caspian region. This year, 70% of foreign exhibitors and 30% of local exhibitors took part in the exhibition. Mr. E. Strachan thanked the Ministry of Agriculture of Azerbaijan for their invaluable support of WorldFood Azerbaijan and IpackCaspian exhibitions. Both forums are also supported by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and the National Confederation of Organizations of Entrepreneurs’ (Employers’) of the Republic of Azerbaijan.
The WorldFood Azerbaijan 2017 is accepted by 164 companies from 21 countries of the world, including Azerbaijan, Belarus, Belgium, Greece, Italy, Kazakhstan, Latvia, Russia, Spain and others.  Mexico is being represented at the exhibition for the first time, while Hungary, Sri Lanka and the Republic of Belarus will also present their own national stands. The Stavropol Territory (Russia) participates at the exhibition with their regional stand. The export potential of Poland is represented by the Polish Embassy in Azerbaijan. For the second consecutive year, the Sri Lankan State Tea Committee Board, which heads the Ceylon Tea Producers Group from Sri Lanka, participates at the exhibition. A network of Belarusian shops in Baku is taking part at the exhibition for the first time.
It is pleasing that Azerbaijani companies are actively engaged at the exhibition, proudly representing the “Made in Azerbaijan” brand. So, local exhibitors are headed by the permanent participants of the exhibition - Azersun Holding, Gilan Holding and Metak, local exporters of fruits and vegetables are represented by the companies Amoris, Buta Group. Among this year’s debutants are companies like Bal Xurma, representing a new product on the market - dried persimmon using a special treatment method, Sem-Az (laboratory equipment), and Enes (packaging).
Thus, WorldFood Azerbaijan 2017 participants will demonstrate products in the following sections: equipment for the food industry, food, vegetables and fruits, meat and poultry, coffee and tea, canned, dairy products, groceries, ingredients, confectionery and flour products, beverages, refrigeration systems, laboratory equipment and much more.
For the first time this year the Organisers have created another business platform, a workshop, for exhibitors and visitors within the framework of the WorldFood Azerbaijan exhibition. Participants of the workshop are, on the one hand, foreign producers and suppliers of food products, and on the other, local distributors. Both market participants will have a unique opportunity to meet with colleagues at the same table and negotiate with several key customers over the course of one day.