“WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisi: dünya istehsalçılarından bol məhsullar
May ayının 19 Bakı Ekspo Mərkəzində dünyanın 21 ölkəsini təmsil edən 164 şirkəti bir araya toplamış 23-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisinin sonuncu iş günüdür. Qida sənayesi sərgisi sənayenin avadanlıq, məhsul və xidmətlərinin nümayiş olunması baxımından effektiv nümunəyə çevrilib və müştərilər tapmaq, biznes tərəfdaşları ilə mövcud əlaqələri möhkəmləndirmək, eləcə də yeni satış bazarlarına çıxmaq imkanı yaradıb.
Ölkə rəhbərliyinin sərgiyə göstərdiyi diqqət bu tədbiri layiqincə səciyyələndirən xüsusiyyətdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və ölkənin Birinci xanımı Mehriban Əliyeva açılış günündə sərgini ziyarət etmiş və forumun əsas ekspozisiya və yenilikləri ilə tanış olmuşlar.
Sərginin təntənəli açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov qeyd etmişdir ki, qloballaşma və yer kürəsi əhalisinin artması fonunda ərzaq təhlükəsizliyi və əhalinin qida məhsulları ilə təmin edilməsi müasir bəşəriyyətin aktual problemidir. Müvafiq olaraq, bu sərginin keçirilməsi sənayenin yeni məhsul və təcrübələrinin nümayişi, beynəlxalq işgüzar əlaqələrin qurulması, peşəkarların görüşləri və xarici həmkarların təcrübəsi sektorun möhkəmlənməsinə, aqrar sənayenin yeni inkişaf mərhələsinə xidmət edir.
Belarus, Belçika, Yunanıstan, İspaniya, İtaliya, Latviya, Qazaxıstan, Meksika, Polşa, Rusiya və digər ölkələr dolğun ekspozisiyaları, sərfəli məhsul və xidmət təklifləri, perspektiv əməkdaşlıq istəyi ilə ziyarətçiləri sevindirib. İşgüzar tərəfdaşlığın inkişafının mühüm mərhələsi xarici istehsalçı və distribyutorların Azərbaycan bazarında mötəbər təkliflər siyahısı ilə şərtlənir.
“Made in Azerbaijan” brendi ilə çıxış edən və fəal şəkildə təbliğ olunan yerli şirkətlər də müsbət təəssürat yaradır. Yerli eksponentlər blokuna sərginin daimi iştirakçıları – “Azersun Holding”, “Gilan Holding” və “Metak” şirkətləri rəhbərlik edir, yerli meyvə və tərəvəz ixracatçıları “Amoris”, “Buta Group” “Bal Xurma” və digər şirkətlərin timsalında təmsil olunur. Sərgi yerli iştirakçıların zəngin və parlaq ekspozisiya nümunələri ilə ölkədə kənd təsərrüfatı sənayesinin inkişafını göstərib, bir sıra fermer təsərrüfatları və birgə layihələrin uğurlarının göstəricisinə çevrilib.
Sərgidə ziyarətçilər nümayiş olunan məhsul və içkiləri obyektiv ekspertlər kimi dequstasiya edirdilər. Müxtəlif pendirlər, qənnadı və süd məmulatları, ətirli çaylar, təbii şərablar, dondurmalar, meyvə konservləri, şirələr və bir sıra digər məhsullar yüksək qiymətləndirib və barələrində çox rəylər söylənib. Ümumilikdə, “WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisinin iştirakçıları qida sənayesi üçün avadanlıqlar, qida məhsulları, baqqaliyyə məmulatları, inqrediyentlər, soyutma sistemləri, laboratoriya avadanlıqları və bir sıra digər məhsullar təklif ediblər. Buna görə də şübhəsiz ki, hər bir “WorldFood Azerbaijan” sərgisi qonaq, iştirakçı və ziyarətçilərdə müsbət emosiyalar doğurur. Qastronomik məhsullar, delikateslər, şirniyyatlar və qəlyanaltılara göstərilən diqqət fonunda sənaye iqtisadiyyatını perspektiv şəkildə əks etdirən kənd təsərrüfatı sektorunun inkişaf modeli olduqca inandırıcı görünür.
Xarici nümayəndələrin işgüzar fəallığının artması da səciyyəvi xarakter daşıyır.  Belə ki, “WorldFood Azerbaijan” sərgisi çərçivəsində eksponentlər və ziyarətçilər üçün seminar təşkil edilib. Bu tədbirin iştirakçıları xarici qida məhsulları istehsalçıları və tədarükçüləri, eləcə də yerli distribyutorlar olub. Sahibkarlar stendlərdə keçirilən peşəkar Ustad dərsləri (“Master-klass”lar) və ekspertlərin konsultasiyaları ilə yanaşı, Azərbaycan Keyfiyyət Assosiasiyası tərəfindən keçirilmiş seminarın faydasını da yüksək qiymətləndiriblər.
“WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisi ilə yanaşı, Bakı Ekspo Mərkəzində 11-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “CaspianAgro 2017” və Xəzər Beynəlxalq “Qablaşdırma, Tara, Etiket və Poliqrafiya” “Ipack Caspian 2017” sərgiləri keçirilib. Bu tədbirlərin eyni platformada uğurlu vəhdəti bütün foruma əlavə peşəkar səmərəlilik gətirir və sənaye peşəkarlarının diqqətini yaxından cəlb edir.
Uzun illərdir ki, Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi sərgilərə yaxından dəstək göstərir. Sərgilər həmçinin Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən də dəstəklənir. Sərgilərin təşkilatçısı qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group" şirkətləri çıxış edirlər.

WorldFood Azerbaijan 2017: изобилие продуктов от мировых производителей
19 мая в Баку Экспо Центре заключительный день работы 23-й Азербайджанской Международной Выставки «Пищевая Промышленность» WorldFood Azerbaijan 2017, принимающей 164 компаний из 21 страны мира. Выставка пищевой промышленности стала эффектным образцом демонстрации оборудования, товаров и услуг отрасли, предоставила возможность найти клиентов, укрепить уже существующие отношения с партнерами по бизнесу, выйти на новые рынки сбыта.
Достойной  характеристикой выставки служит внимание правительства к этому событию. Президент Азербайджана Ильхам Алиев и первая леди страны Мехрибан Алиева посетили выставку в день открытия, ознакомились с основными экспозициями и новациями форума.
Выступая на церемонии торжественного открытия выставки, министр сельского хозяйства Азербайджана Гейдар Асадов подчеркнул, что на фоне глобализации и растущего народонаселения планеты актуальной проблемой современности является продовольственная безопасность и обеспечение населения продуктами питания. Соответственно, проведение подобной выставки, демонстрация новинок и ноу-хау отрасли, налаживание международных деловых контактов, встречи профессионалов, опыт зарубежных коллег служат укреплению отрасли, обеспечивают новый этап развития агропрома.
Беларусь, Бельгия, Греция, Испания, Италия, Латвия, Казахстан Мексика, Польша, Россия и другие страны радовали насыщенными экспозициями, выгодными предложениями товаров и услуг, стремлением к перспективному сотрудничеству. Важным этапом развития делового партнерства обусловлен солидный перечень предложений азербайджанскому рынку от зарубежных производителей и дистрибьюторов.
Положительные впечатления производят активно промотированные азербайджанские компании, выступающие под брендом «Made in Azerbaijan». Местный блок экспонентов возглавляют постоянные участники выставки - «Azersun Holding», «Gilan Holding», «Metak», местные экспортеры фруктов и овощей представлены компаниями «Amoris», «Buta Group», Bal Xurma и др. На примерах богатых и ярких экспозиций азербайджанских участников выставка подчеркнула рост отечественного агропрома, стала отражением успехов многих фермерских хозяйств и совместных проектов.
Посетители, как объективные эксперты, проводили повсеместную дегустацию демонстрируемых продуктов и напитков. Высоких оценок и доброжелательных отзывов удостоились разные сорта сыра, колбас, кондитерских и молочных изделий, ароматного чая, натуральных вин, мороженного, фруктовых консервов, соков и многого другого. В целом участники WorldFood Azerbaijan 2017 продемонстрируют продукцию в разделах оборудования для пищевой промышленности, продуктов питания, бакалеи, ингредиентов, холодильных систем, лабораторного оборудования и многого другого. Поэтому, несомненно, каждая выставка WorldFood Azerbaijan вызывает у гостей, участников и посетителей массу положительных эмоций. На фоне предложенных вниманию гастрономических товаров, деликатесов, выпечки, закусок убедительно выглядит модель развития сельского хозяйства, перспективно отражающая экономику отрасли.
Характерен также рост деловой активности иностранных делегатов. В рамках выставки WorldFood Azerbaijan для экспонентов и посетителей был организован воркшоп, участниками которого стали зарубежные производители и поставщики продуктов питания, и местные дистрибьюторы. Предприниматели оценили не только профессиональный мастер-класс и консультации экспертов на стендах, но пользу семинара, проведенного Азербайджанской Ассоциацией Качества.
Параллельно с WorldFood Azerbaijan 2017 в Экспоцентре проходят 11-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» CaspianAgro 2017 и Каспийская Международная Выставка «Упаковка, Тара, Этикетка и Полиграфия» Ipack Caspian 2017. Удачное объединение этих мероприятий на одной площадке прибавляет всему форуму профессиональной эффективности, привлекает максимальное внимание специалистов отрасли.
На протяжении многих лет Министерство сельского хозяйства Азербайджана оказывает неоценимую поддержку выставкам. Обе выставки поддерживают Фонд Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) и Национальная Конфедерация Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики (ASK). Организаторами выставок выступают компании Iteca Caspian и  ITE Group