“WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisi: dünya istehsalçılarından bol məhsullar
May ayının 19 Bakı Ekspo Mərkəzində dünyanın 21 ölkəsini təmsil edən 164 şirkəti bir araya toplamış 23-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisinin sonuncu iş günüdür. Qida sənayesi sərgisi sənayenin avadanlıq, məhsul və xidmətlərinin nümayiş olunması baxımından effektiv nümunəyə çevrilib və müştərilər tapmaq, biznes tərəfdaşları ilə mövcud əlaqələri möhkəmləndirmək, eləcə də yeni satış bazarlarına çıxmaq imkanı yaradıb.
Ölkə rəhbərliyinin sərgiyə göstərdiyi diqqət bu tədbiri layiqincə səciyyələndirən xüsusiyyətdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və ölkənin Birinci xanımı Mehriban Əliyeva açılış günündə sərgini ziyarət etmiş və forumun əsas ekspozisiya və yenilikləri ilə tanış olmuşlar.
Sərginin təntənəli açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov qeyd etmişdir ki, qloballaşma və yer kürəsi əhalisinin artması fonunda ərzaq təhlükəsizliyi və əhalinin qida məhsulları ilə təmin edilməsi müasir bəşəriyyətin aktual problemidir. Müvafiq olaraq, bu sərginin keçirilməsi sənayenin yeni məhsul və təcrübələrinin nümayişi, beynəlxalq işgüzar əlaqələrin qurulması, peşəkarların görüşləri və xarici həmkarların təcrübəsi sektorun möhkəmlənməsinə, aqrar sənayenin yeni inkişaf mərhələsinə xidmət edir.
Belarus, Belçika, Yunanıstan, İspaniya, İtaliya, Latviya, Qazaxıstan, Meksika, Polşa, Rusiya və digər ölkələr dolğun ekspozisiyaları, sərfəli məhsul və xidmət təklifləri, perspektiv əməkdaşlıq istəyi ilə ziyarətçiləri sevindirib. İşgüzar tərəfdaşlığın inkişafının mühüm mərhələsi xarici istehsalçı və distribyutorların Azərbaycan bazarında mötəbər təkliflər siyahısı ilə şərtlənir.
“Made in Azerbaijan” brendi ilə çıxış edən və fəal şəkildə təbliğ olunan yerli şirkətlər də müsbət təəssürat yaradır. Yerli eksponentlər blokuna sərginin daimi iştirakçıları – “Azersun Holding”, “Gilan Holding” və “Metak” şirkətləri rəhbərlik edir, yerli meyvə və tərəvəz ixracatçıları “Amoris”, “Buta Group” “Bal Xurma” və digər şirkətlərin timsalında təmsil olunur. Sərgi yerli iştirakçıların zəngin və parlaq ekspozisiya nümunələri ilə ölkədə kənd təsərrüfatı sənayesinin inkişafını göstərib, bir sıra fermer təsərrüfatları və birgə layihələrin uğurlarının göstəricisinə çevrilib.
Sərgidə ziyarətçilər nümayiş olunan məhsul və içkiləri obyektiv ekspertlər kimi dequstasiya edirdilər. Müxtəlif pendirlər, qənnadı və süd məmulatları, ətirli çaylar, təbii şərablar, dondurmalar, meyvə konservləri, şirələr və bir sıra digər məhsullar yüksək qiymətləndirib və barələrində çox rəylər söylənib. Ümumilikdə, “WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisinin iştirakçıları qida sənayesi üçün avadanlıqlar, qida məhsulları, baqqaliyyə məmulatları, inqrediyentlər, soyutma sistemləri, laboratoriya avadanlıqları və bir sıra digər məhsullar təklif ediblər. Buna görə də şübhəsiz ki, hər bir “WorldFood Azerbaijan” sərgisi qonaq, iştirakçı və ziyarətçilərdə müsbət emosiyalar doğurur. Qastronomik məhsullar, delikateslər, şirniyyatlar və qəlyanaltılara göstərilən diqqət fonunda sənaye iqtisadiyyatını perspektiv şəkildə əks etdirən kənd təsərrüfatı sektorunun inkişaf modeli olduqca inandırıcı görünür.
Xarici nümayəndələrin işgüzar fəallığının artması da səciyyəvi xarakter daşıyır.  Belə ki, “WorldFood Azerbaijan” sərgisi çərçivəsində eksponentlər və ziyarətçilər üçün seminar təşkil edilib. Bu tədbirin iştirakçıları xarici qida məhsulları istehsalçıları və tədarükçüləri, eləcə də yerli distribyutorlar olub. Sahibkarlar stendlərdə keçirilən peşəkar Ustad dərsləri (“Master-klass”lar) və ekspertlərin konsultasiyaları ilə yanaşı, Azərbaycan Keyfiyyət Assosiasiyası tərəfindən keçirilmiş seminarın faydasını da yüksək qiymətləndiriblər.
“WorldFood Azerbaijan 2017” sərgisi ilə yanaşı, Bakı Ekspo Mərkəzində 11-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “CaspianAgro 2017” və Xəzər Beynəlxalq “Qablaşdırma, Tara, Etiket və Poliqrafiya” “Ipack Caspian 2017” sərgiləri keçirilib. Bu tədbirlərin eyni platformada uğurlu vəhdəti bütün foruma əlavə peşəkar səmərəlilik gətirir və sənaye peşəkarlarının diqqətini yaxından cəlb edir.
Uzun illərdir ki, Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi sərgilərə yaxından dəstək göstərir. Sərgilər həmçinin Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) tərəfindən də dəstəklənir. Sərgilərin təşkilatçısı qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group" şirkətləri çıxış edirlər.

WorldFood Azerbaijan 2017: abundance of products from global producers
On May 19 is the final day of the 23rd Azerbaijan International Food Industry Exhibition, WorldFood Azerbaijan 2017 which welcomed 164 companies from 21 countries worldwide. The food industry exhibition has become an effective sample of demonstrating equipment, goods and services of the industry and has provided an opportunity to find customers, strengthen existing relationships with business partners, and enter into new markets.
A worthy characteristic of the exhibition is the Government's close attention to the event. The President of the Republic of Azerbaijan H.E. Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the exhibition on the opening day and acquainted with the main expositions and innovations of the forum.
Speaking at the opening ceremony, Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Heydar Asadov said that against the backdrop of globalization and the growing population of the planet, the world’s current challenge is food security and the provision of food for its population. Accordingly, these exhibitions, demonstrating the latest innovations and industry know-how, establishing international business contacts and meetings between professionals, together with the experience of our foreign colleagues, all serve to strengthen the industry and usher in a new stage of agro-industrial development
Belarus, Belgium, Greece, Spain, Italy, Latvia, Kazakhstan Mexico, Poland, Russia and other countries were pleased with the rich exposition, favourable offers of goods and services, and with the desire for perspective cooperation. An important stage in the development of business partnership is due to a solid list of proposals to the Azerbaijani market from foreign manufacturers and distributors.
Positive impressions are produced by actively promoted Azerbaijani companies acting under the brand "Made in Azerbaijan". The permanent exhibitors are headed by the permanent participants of the exhibition - Azersun Holding, Gilan Holding, Metak, local exporters of fruits and vegetables are represented by such companies as Amoris, Buta Group, Bal Xurma, etc. On examples of rich and bright expositions of Azerbaijani participants the exhibition stressed the growth of the domestic agro industry, reflected the success of many farms and joint projects.
Visitors, as objective experts, conducted a tasting of the showcased products and beverages. High grades and benevolent reviews were given to different grades of cheese, sausages, confectionery and dairy products, fragrant tea, natural wines, ice cream, fruit preserves, juices and much more. In general, the participants of WorldFood Azerbaijan 2017 demonstrated products in such sections as the food industry equipment, food products, groceries, ingredients, refrigeration systems, laboratory equipment and much more. Therefore, no doubt that every WorldFood Azerbaijan exhibition is able to causes a lot of positive emotions among visitors, participants and visitors. Against the background of the gastronomic products, delicacies, baked goods, snacks offered to the attention, the model of the development of agriculture convincingly looks, which prospectively reflects the economy of the industry.
The growth of business activity of foreign delegates is also characteristic. Within the framework of the WorldFood Azerbaijan exhibition, a workshop was organized for exhibitors and visitors, which was attended by foreign producers and suppliers of food products, and local distributors. The entrepreneurs appreciated not only the professional master class and expert consultations at the stands, but the benefit of the seminar held by the Azerbaijan Association of Quality.
Alongside WorldFood Azerbaijan 2017, Baku Expo Centre also welcomed the 11th Azerbaijan International Agriculture Exhibition, CaspianAgro 2017 and the Caspian International Packaging, Tare, Label and Printing Exhibition, Ipack Caspian 2017. The successful integration of these events on one site adds the effect of professional attitude to the entire forum and attracts the of industry experts.
For many years, the Ministry of Agriculture of Azerbaijan has rendered invaluable support to exhibitions. The events are also supported by the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), and the Azerbaijan Export and Investments Promotion Foundation (AZPROMO). The events are organised by Iteca Caspian and ITE Group.