“WorldFood Azerbaijan 2019” sərgisi: qida təhlükəsizliyi uğurunda mübarizənin uğurları
17 may tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 4 ixtisaslaşmış sərgini özündə birləşdirən ilin ən genişmiqyaslı sərgi tədbiri öz işini başa vurdu. Sərgi mərkəzinin 3 zalı və açıq platformasında yerləşən 25-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qida sənayesi” “WorldFood Azerbaijan” sərgisi, 13-cü Azərbaycan Beynəlxalq Kənd təsərrüfat” “Caspian Agro” sərgisi, Xəzər Beynəlxalq Qablaşdırma, Tara, Etiket və Poliqrafiya “Ipack Caspian” sərgisi və 13-cü Qafqaz Beynəlxalq Mehmanxana, restoran və super-marketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar “HOREX Caucasus” sərgisi dünyanın 32 ölkəsini təmsil edən 440 şirkəti, eləcə də 12 milli və regional qrupu bir araya gətirib.
Bu il “WorldFood Azerbaijan” sərgisi öz 25 illik yubileyini qeyd edir. Müstəqil Azərbaycanda qida sənayesinin ilk günlərindən etibarən keçirilən bu sərgi sənayenin yeni təmayülləri ilə ayaqlaşmaqla yanaşı, regionda bu sektorun hərəkətverici qüvvəsidir. Sərginin 25 illik uğurlu fəaliyyəti ərzində dünyanın 40-dan çox ölkəsini təmsil edən 2137 şirkət bu tədbirdə iştirak edib. Nəticədə isə bu şirkətlərin böyük hissəsi  Azərbaycanda öz uğurlu biznesini qurmağa müvəffəq olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev “WorldFood Azerbaijan” və “Caspian Agro” sərgilərini ziyarət edib, kənd təsərrüfatı sənayesi və qida məhsullarının istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən aparıcı şirkətlərin stendləri ilə tanış olub və sərgilərə işində uğurlar arzulayıb. Ölkə başçısının ziyarəti hökumətin iqtisadiyyatın bu sahəsinə göstərdiyi xüsusi diqqətini, qida təhlükəsizliyi naminə mübarizənin genişləndiyini təsdiq edir.
Ənənəvi olaraq, sərgidə “Made in Azerbaijan” brendi altında qida, o cümlədən ət və süd məhsulları, çay, bal, şirə, tərəvəz, meyvə və yerli istehsalçıların digər məhsulları təqdim edilib. Eyni zamanda, burada suvarma sistemləri, istixana və heyvandarlıq təsərrüfatları üçün avadanlıqlar, yem və toxumlar, kənd təsərrüfatı texnikası, baytarlıq preparatları, laboratoriya qurğuları və digər avadanlıqlar nümayiş etdirilib.
Kənd təsərrüfatı ölkəmizdə prioritet sahələrdən biri kimi müəyyən edilib. Dövlət dəstəyi nəticəsində bu sahədə kənd təsərrüfatı məhsullarının ixrac potensialını artırmaq üçün geniş imkanlar yaranıb. Hər il bu sektora yatırılan investisiyaların həcmi də artır. Reallaşdırılmış bütün layihələr Azərbaycanda qida təhlükəsizliyini təmin etmək baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.  Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və göstərişlərinə uyğun olaraq, fermerlər müasir kənd təsərrüfatı texnikaları ilə təmin edilir, onlara güzəştli şərtlərlə subsidiyalar, yanacaq və gübrə verilir və onlar torpaq vergisindən başqa bütün vergilərdən azad edilib.
Sərginin sektorları arasında “WorldFood” (Qida sənayesi), WorldDrink” (İçkilər), “WorldFoodTech” (Qida texnologiyaları) sektorları yer alır və bu sektorlarda məhsul və xidmətlərin geniş çeşidi təqdim edilir. Sevindirici haldır ki, sərgidə debüt edən şirkətlər tədbir iştirakçılarının 40%-ni təşkil edir.
Kulinariya sektorunun müxtəlif sahələrinin təqdim edildiyi və təcrübəli kulinarların yüksək peşəkarlıq və beynəlxalq standartlara cavab vermək istəyini nümayiş etdirdikləri “Chefs Cup” Aşpazlar çempionatı qida ekspozisiyasını mükəmməl şəkildə tamamlayıb.

WorldFood Azerbaijan 2019: successful results in fighting for food security
The largest exhibition event of the year, which brought together 4 specialized exhibitions, ended at the Baku Expo Center on May 17. Staged in three halls and in an open air exhibit area, the 25th Anniversary Azerbaijan International Food Industry Exhibition, WorldFood Azerbaijan; the 13th Azerbaijan International Agriculture Exhibition, Caspian Agro; the Caspian International Packaging, Tare, Label and Printing Industry Exhibition, Ipack Caspian; and the 13th Caucasian International Exhibition ‘Everything for Hotels, Restaurants and Supermarkets,’ HOREX Caucasus gathered 440 companies from 32 countries of the world, as well as 12 national and regional groups.
This year, WorldFood Azerbaijan is celebrating its 25th anniversary. Standing at the very beginnings of the development of the food industry of independent Azerbaijan, the exhibition not only keeps pace with new industry trends, but is itself a driving force of the development of this industry in the region. Over the 25 successful years of the exhibition, 2137 companies representing more than 40 countries of the world took part in it. As a result, most of these companies have built a successful business in Azerbaijan.
President Ilham Aliyev visited WorldFood Azerbaijan and Caspian Agro exhibitions, familiarized himself with the stands of leading companies in the field of agricultural industry and food production and wished success to the exhibitions. The visit of the head of state emphasizes the special attention of the government in this area of ​​the economy, the expansion of the struggle for food security.
Traditionally, the exhibition under the brand Made in Azerbaijan presented a wide range of food products, including meat and dairy products, tea, honey, juices, vegetables, fruits and other products of local producers. Irrigation systems, equipment for greenhouses and livestock farms, feed and seeds, agricultural equipment, veterinary drugs, laboratory facilities and other equipment were exhibited at the same time.
The development of agriculture is defined in our country as one of the priority areas. As a result of state support for these industries, there are ample opportunities to increase the export potential of agricultural products. The volume of investments in the agricultural sector increases every year. All implemented projects are important from the point of view of ensuring food security in Azerbaijan. In accordance with the instructions and instructions of President Ilham Aliyev, farmers are provided with modern agricultural equipment and subsidies, along with fuel and fertilizers on preferential terms; farmers are also exempt from all taxes, except for land.
Among the sectors of the exhibition were WorldFood , WorldDrink, and WorldFoodTech which offered a wide range of products and services. It is gratifying that the number of debutants to the exhibition is 40% of the total number of participants.
An excellent addition to the food exposition was the First Chefs Cup, which presents various culinary areas, and experienced chefs demonstrated high professionalism and commitment to meet international standards.