“WorldFood Azerbaijan” sərgisinin 25 illik yubileyi münasibəti ilə Mərkəzi Nəbatat bağında badam və nar ağacları əkilib
11 may 2019
11 may tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Nəbatat bağında Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “WorldFood Azerbaijan” sərgisinin 25 illik yubileyi münasibəti ilə badam və nar ağacları əkilib. Qədim vaxtlardan, badam ağacı təmizlik, çiçəklənmə və məhsuldarlıq rəmzi hesab edilir. Nar isə Azərbaycanın ayrılmaz atributu, canlanan həyat və təbiət simvolu, eləcə də “WorldFood Azerbaijan” sərgisinin yeni imicinin tərkib hissəsidir.
Ağacların əkilməsi Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, eləcə də sərginin iştirakçı və təşkilatçılarının iştirakı ilə baş tutub.
“WorldFood Azerbaijan” sərgisi öz qapılarını ziyarətçilərin üzünə ilk dəfə 1995-ci ildə açıb və o vaxtdan etibarən həm Azərbaycanda, həm də regionda mütəxəssislər arasında artan nüfuza malikdir. Sərgi 25 illik uğurlu fəaliyyəti ərzində 40-dan artıq müxtəlif dünya ölkələrini təmsil edən 2137 şirkəti bir araya gətirib.
Keçirildiyi illər ərzində sərgi qida və əlaqədar sektorlar üçün avadanlıq, mal və xidmətlərin nümayiş olunduğu, eləcə də müştəri axtarışı və yeni bazarlara çıxış, habelə biznes tərəfdaşları ilə mövcud əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün etibarlı platforma olduğunu sübut etmişdir. Bu gün sərgi regionda qida sənayesinin aparıcı yerli və beynəlxalq istehsalçıları, distribyutorları və ixracatçılarının yeganə və unikal görüş yeridir.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) dəstəyi ilə keçirilir.

В Центральном Ботаническом саду состоялась посадка миндальных и гранатовых деревьев, приуроченная к 25-летнему юбилею выставки WorldFood Azerbaijan
11 мая 2019
11 мая в Центральном Ботаническом саду при Национальной Академии наук Азербайджана состоялась посадка миндальных и гранатовых деревьев, приуроченная к 25-летнему юбилею Азербайджанской Международной Выставки «Пищевая Промышленность» WorldFood Azerbaijan. Миндальное дерево с древних времен считается символом чистоты, процветания и плодородия. Гранат же является неотъемлемым атрибутом Азербайджана, символом жизни и возрождения природы, а также частью нового имиджа выставки WorldFood Azerbaijan.
Посадка прошла при участии Министерства Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики,Агентства по продовольственной безопасности Азербайджанской Республики, участников и организаторов выставки.
Впервые выставка WorldFoodAzerbaijan открыла свои двери в 1995 году, с тех пор ее популярность растет среди специалистов в Азербайджане, Прикаспийском регионе и во всём мире.  За 25 лет своего успеха выставка собрала на своей площадке 2137 компаний из более, чем 40 различных стран.
За годы работы выставки зарекомендовали себя как надежный фундамент для демонстрации оборудования, товаров и услуг пищевой и смежных отраслей, предоставляющие возможность найти клиентов и выйти на новые рынки, укрепить уже существующие отношения с партнерами по бизнесу. На сегодняшний день выставка является единственным уникальным хабом встреч ведущих местных и международных производителей, дистрибьюторов, экспортеров сферы пищевой промышленности в регионе.
Выставка проходит при поддержке Министерства Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики, Агентства по продовольственной безопасности Азербайджанской Республики, Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики, Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане, Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики и Продовольственной и сельскохозяйственной организация ООН.