“WorldFood Azerbaijan” sərgisinin 25 illik yubileyi münasibəti ilə Mərkəzi Nəbatat bağında badam və nar ağacları əkilib
11 may 2019
11 may tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Nəbatat bağında Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “WorldFood Azerbaijan” sərgisinin 25 illik yubileyi münasibəti ilə badam və nar ağacları əkilib. Qədim vaxtlardan, badam ağacı təmizlik, çiçəklənmə və məhsuldarlıq rəmzi hesab edilir. Nar isə Azərbaycanın ayrılmaz atributu, canlanan həyat və təbiət simvolu, eləcə də “WorldFood Azerbaijan” sərgisinin yeni imicinin tərkib hissəsidir.
Ağacların əkilməsi Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, eləcə də sərginin iştirakçı və təşkilatçılarının iştirakı ilə baş tutub.
“WorldFood Azerbaijan” sərgisi öz qapılarını ziyarətçilərin üzünə ilk dəfə 1995-ci ildə açıb və o vaxtdan etibarən həm Azərbaycanda, həm də regionda mütəxəssislər arasında artan nüfuza malikdir. Sərgi 25 illik uğurlu fəaliyyəti ərzində 40-dan artıq müxtəlif dünya ölkələrini təmsil edən 2137 şirkəti bir araya gətirib.
Keçirildiyi illər ərzində sərgi qida və əlaqədar sektorlar üçün avadanlıq, mal və xidmətlərin nümayiş olunduğu, eləcə də müştəri axtarışı və yeni bazarlara çıxış, habelə biznes tərəfdaşları ilə mövcud əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün etibarlı platforma olduğunu sübut etmişdir. Bu gün sərgi regionda qida sənayesinin aparıcı yerli və beynəlxalq istehsalçıları, distribyutorları və ixracatçılarının yeganə və unikal görüş yeridir.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) dəstəyi ilə keçirilir.

The planting of almond and pomegranate trees, dedicated to the 25th anniversary of the WorldFood Azerbaijan exhibition, took place in the Central Botanical Garden
11 may 2019
On the 11th of May, the planting of almond and pomegranate trees, dedicated to the 25th anniversary of the Azerbaijan International Food Industry Exhibition,  WorldFood Azerbaijan, took place in the Central Botanical Garden of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. Since ancient times the almond tree has been considered as a symbol of purity, prosperity and fertility. The pomegranate is an integral attribute of Azerbaijan, a symbol of life and the revival of nature, as well as part of the new image of WorldFood Azerbaijan exhibition.
The planting was held with the participation of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Food Safety Agency of The Republic of Azerbaijan, and participants and organisers of the exhibition.
For the first time WorldFood Azerbaijan opened its doors in 1995, and continuing up to today, its popularity has been growing among specialists in Azerbaijan and in the region. Over the 25 years of its success, the exhibition has gathered 2137 companies on its site from more than 40 different countries.
Over the years, the exhibition has proved to be a reliable foundation for the demonstration of equipment, goods and services in the food and related industries, providing an opportunity to find customers and enter new markets, and strengthen existing relationships with business partners. Today the exhibition is the only hub of meetings of leading local and international manufacturers, distributors and exporters of the food industry in the region.
The exhibition is supported by Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Food Safety Agency of The Republic of Azerbaijan, National Confederation of The Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Republic (AEC), Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation, Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan and Food and Agriculture Organization of the United Nations.
WorldFood Azerbaijan 2019 exhibition will be held from the 15th to the 17th of May at Baku Expo Centre.