InterFood Azərbaycan – Çoxmilyonlu Müqavilələr İmzalanıb
16 mayda Bakı Ekspo Mərkəzində 30-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq “Qida Sənayesi” sərgisi – InterFood Azərbaycan öz işini başa vurdu. Bu tədbir, Xəzər regionunun ən böyük kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sərgisi olan 18-ci Azərbaycan Beynəlxalq “Kənd Təsərrüfatı” sərgisi – Caspian Agro ilə paralel olaraq keçirildi. Hər iki sərgi, milli brendə çevrilmiş, CaspianEvent Organisers şirkəti və onun tərəfdaşları Caspian Event Management və ICA Events tərəfindən təşkil olunub.
Tədbirlərin aktuallığının mühüm göstəricisi olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Caspian Agro və InterFood Azərbaycan sərgilərini ziyarət etdi və Bakı Ekspo Mərkəzindəki çoxsaylı ekspozisiyalarla tanış oldu. Sərgilər, aparıcı sahibkarları, yerli və xarici ekspertləri, idxalçıları, ixracatçıları, kənd təsərrüfatı məhsullarının distribyutorlarını, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələrini bir araya gətirərək təcrübə, bilik və innovasiyaların mübadiləsini təmin etdi. Açılış mərasimində çıxış edən yüksək vəzifəli şəxslər, InterFood Azərbaycan sərgisinin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında və qida mədəniyyətinin inkişafında xüsusi rolunu vurğuladılar.
İştirakçıların və ziyarətçilərin tələblərini nəzərə alaraq, bu il sərgilər dörd gün ərzində fəaliyyət göstərdi. Təşkilatçıların fikrincə, layihənin yeni həyata keçirilmə formatı iştirakçılar və ziyarətçilər arasında geniş qarşılıqlı əlaqənin qurulmasına şərait yaratdı. Sərgilər müddətində iştirakçılar, yerli və xarici biznes nümayəndələri arasında perspektivli işgüzar razılaşmalar bağlandı və çoxmilyonlu əməkdaşlıq müqavilələri imzalandı.
InterFood Azərbaycan və Caspian Agro sərgilərində 30-dan çox ölkəni təmsil edən təxminən 450 şirkət iştirak etdi və Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün pavilyonları və açıq sahəsi sərgilərə ayrıldı. İştirakçılar arasında “Azersun”, “Beta”, “Futura”, Gəncə Avtomobil Zavodu, “John Deere”, “Kronen”, “Landini”, “Lindsay”, “Lovol”, “Metak”, “Miratorq”, “New Holland”, “Solis”, “Valley” və digər iri şirkətlər yer alır.
Bu il InterFood Azərbaycan sərgisi özünün 30 illik yubileyini qeyd edir. Bu müddət ərzində sərgi, effektiv biznes platformasına çevrilərək 3000-dən çox şirkət və sahə liderini, həmçinin 150.000-dən çox ziyarətçini qəbul edib. Sərgidə təqdim olunan yeni texnologiyalar və innovativ həllər, qida sənayesinin inkişafı və işgüzar əlaqələrin genişlənməsi üçün əlverişli imkanlar yaradır. InterFood Azərbaycan sərgisi, ərzaq təhlükəsizliyinin əsas aspektlərini əhatə edir və onun formalaşmasında və gücləndirilməsində mühüm rol oynayır.
InterFood Azərbaycan sərgisində qida sənayesi, içkilər, şirniyyat məhsulları, süd məhsulları, çörək və un məmulatları, meyvə və tərəvəzlər, qablaşdırma, qida texnologiyaları, habelə halal məhsullar və digər bölmələr üzrə məhsul və xidmətlər nümayiş etdirildi.
Hər iki sərgi çərçivəsində zəngin işgüzar proqram təşkil olundu. Prezentasiya zonasındakı 2-ci Beynəlxalq Aqrar İnnovasiyalar Forumunda bir sıra ölkələrin nazirləri iştirak etdilər. Forumda müasir aqrar yanaşmalarda aqropark modelləri, kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqi, aqrar sığorta sistemlərinin inkişafı və kənd təsərrüfatı və qida elmləri sahəsində təcrübə mübadiləsi kimi məsələlər müzakirə olundu.
Ənənəvi olaraq, müxtəlif bölgələrdən olan fermerlər üçün sərgiyə təşkil olunan turlar böyük fayda verdi. Bu il sərgilər çərçivəsində fermerlər ən son sahə nailiyyətləri və beynəlxalq təcrübə ilə maraqlandılar. Tur iştirakçıları tədbirin təşkilinin təcrübə mübadiləsinə kömək etdiyini və kənd yerlərində istehsalın keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına səbəb olduğunu bildirdilər.
Caspian Agro və InterFood Azərbaycan sərgilərinə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Azərbaycan Respublikasının Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Qida və İçki Sənayesi İstehsalçıları Assosiasiyası (AQİSA), BMT-nin Qida və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən fəal dəstək göstərildi.

InterFood Azerbaijan – Заключены Многомиллионные Контракты
16 мая в Баку Экспо Центре завершала свою работу 30-я Юбилейная Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan. Мероприятие проходило одновременно с крупнейшей в Каспийском регионе выставкой в сфере сельского хозяйства и пищевой промышленности – 18-й Азербайджанской Международной Выставкой «Сельское Хозяйство» Caspian Agro. Обе выставки, ставшие национальным брендом, были организованы компанией CaspianEvent Organisers, а также её партнерами Caspian Event Management и ICA Events.
Важнейшей приметой актуальности мероприятий стало посещение Caspian Agro и InterFood Azerbaijan Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Глава государства ознакомился с многочисленными экспозициями в Баку Экспо Центре. Выставки привлекли ведущих предпринимателей, местных и зарубежных экспертов, импортеров, экспортеров, дистрибьюторов сельскохозяйственной продукции, способствовали обмену опытом, знаниями и инновациями. ВИП-персоны и главы ведомств, выступающие на открытии мероприятия, подчеркнули исключительную роль InterFood Azerbaijan в осуществлении продовольственной безопасности и развитии культуры пищи.
Учитывая пожелания участников и посетителей, в этом году выставки работали четыре дня. По мнению организаторов, новый формат реализации проекта способствовал широкому взаимодействию участников и посетителей выставки. Характерно, что в дни проведения выставок между участниками, местными и зарубежными бизнесменами были заключены перспективные деловые соглашения и подписаны многомиллионные контракты сотрудничества.
Около 450 компаний, представляющих более тридцати стран, участвовали в выставках InterFood Azerbaijan и Caspian Agro, которые заняли все павильоны и открытую площадку Баку Экспо Центра. Среди лидеров-участников «Azersun», «Beta», «Futura», Гянджинский Автомобильный Завод, «John Deer», «Kronen», «Landini», «Lindsay», «Lovol», «Metak», «Мироторг», «New Holland», «Solis», «Valley» и другие.
В этом году выставка InterFood Azerbaijan отмечает своё 30-летие. За этот срок выставка, ставшая эффективной бизнес-платформой, приняла более 3000 компаний и лидеров отрасли из почти пятидесяти стран, а также более 150 000 посетителей. Новые технологии и инновационные решения, представленные на выставке, создают благоприятные возможности для развития пищевой промышленности и расширения деловых связей. Выставка InterFood Azerbaijan затрагивает ключевые аспекты продовольственной безопасности и играет важную роль в её формировании и укреплении.
InterFood Azerbaijan продемонстрировала продукцию и услуги по таким направлениям, как пищевая промышленность, напитки, кондитерские изделия, молочная продукция, хлебобулочные изделия, фрукты и овощи, упаковка, пищевые технологии, а также халяльная продукция и другие разделы.
В рамках обеих выставок организована насыщенная деловая программа. В презентационной зоне прошел 2-й Международный форум аграрных инноваций. Юбилейная программа InterFood Azerbaijan включила экспозиции рисунков на тему граната, созданных детьми инклюзивного общества «Ümid var». Эти работы украсили вечерний приём, в ходе которого состоялся благотворительный аукцион представленных произведений.
В рамках выставки InterFood Azerbaijan прошел традиционный Международный Кулинарный Чемпионат "Золотой Шах 2025", организатором которого является Ассоциация Кулинарных Специалистов Азербайджана. Это лицензированное мероприятие, проводимое в соответствии с международными нормами и правилами Всемирной Ассоциации Кулинарных Сообществ (“Worldchefs”). В чемпионате участвовали представители Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Малайзии, России, Сингапура, Турции, Узбекистана. Свыше трехсот поваров соревновались как индивидуальные участники более чем в десяти категориях.
Зрители и болельщики из многих стран мира с огромным интересом следили за проведением чемпионата.
Активную поддержку выставкам Caspian Agro и InterFood Azerbaijan оказывают Агентство продовольственной безопасности Азербайджанской Республики (AQTA), Агентство развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBİA), Агентство Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO, Национальная Конфедерация Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики (ASK), Азербайджанская ассоциация промышленников продуктов питания и напитков (AQİSA), Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (FAO) и Азербайджанская Ассоциация Организаторов Выставок (ASTA).