“Qızıl Şah” – sərgini tamamlayan ən gözəl məqamdır
Artıq bir neçə ildir ki, “InterFood Azerbaijan” sərgisi Azərbaycan Kulinariya Mütəxəssisləri Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən ənənəvi "Qızıl Şah 2025" Beynəlxalq Kulinariya Çempionatına ev sahibliyi edir. Çempionatda 40-a yaxın komanda və 300-dən çox aşpaz iştirak edir. Müsabiqənin münsiflər heyəti isə 16 ölkəni təmsil edən Dünya Kulinariya İttifaqları Təşkilatının lisenziyalı aşpaz-münsiflərindən ibarətdir.
Sərginin artıq ənənəyə çevrilmiş tədbirlərindən biri də çempionat iştirakçıları və münsiflər üçün təşkil olunan ekspozisiya turudur. Yerli istehsalçıların məhsulları hər zaman kulinariya sahəsinin peşəkarlarının marağına səbəb olur və onların kulinariya şah əsərlərinin hazırlanmasında geniş istifadə olunur.
Çempionatın fəxri münsifi Nikolay Baratovun sözlərinə görə “‘Qızıl Şah’ çempionatı sərginin ən vacib tədbirlərindən biridir, bir növ “tortunun üzərindəki albalısı”dır. Mən azərbaycanlı təşkilatçıların işini çox bəyənirəm. Cəmi bir neçə il ərzində bu çempionat milli səviyyədən beynəlxalq turnirə çevrilib. Bu, olduqca böyük bir nailiyyətdir. Afərin, dostlar!”
Nikolay Baratov sərgi haqqında da fikirlərini də bölüşüb:“ Hər il sərgi daha da təkmilləşir, yeni və nüfuzlu şirkətləri cəlb edir. Kulinariya sahəsinin peşəkarı kimi məni ən çox sevindirən cəhət odur ki, sərgidə Azərbaycan aqrar-sənaye məhsulları geniş təqdim olunur. Görürəm ki, azərbaycanlı həmkarlarımız üçün işləməyə imkan verən çoxlu keyfiyyətli və təbii məhsullar var. Bu da hərbir aşpaz üçün ən vacib şeydir. Çünki heç nədən yaxşı bir şey hazırlamaq mümkün deyil. Yaxşı aşpaz bu sərgidə axtardığı hər şeyi tapa bilər!”

“Golden Shah” – the Cherry on Top of the Exhibition
For many years now, the “InterFood Azerbaijan” exhibition has proudly hosted the traditional International Culinary Championship “Golden Shah 2025”, organized by the “Azerbaijan Culinary Specialists Association.” Around 40 teams and over 300 chefs take part in the championship. The judging panel includes licensed chef-judges from the “World Association of Chefs’ Societies”, representing 16 countries.
One of the exhibition’s signature events is a guided tour of the expo, specially organized for the championship’s participants and judges. Local producers’ goods consistently attract the attention of culinary professionals and are often used in their gourmet creations.
According to Nikolay Baratov, an honorary judge of the championship: “The ‘Golden Shah’ Championship is one of the main events of the exhibition — truly the cherry on top. I’m very impressed by the Azerbaijani organizers. In just a few short years, this championship has evolved from a national competition into an international tournament. That’s a huge achievement. Well done, everyone!”
Mr. Baratov also shared his thoughts about the exhibition: “Every year, the exhibition keeps improving, attracting more and more prominent participant companies. As a culinary professional, what I appreciate most is the strong presence of Azerbaijani agro-industrial products. I can see that our Azerbaijani chef colleagues have plenty to work with. There are high-quality, natural ingredients — and that’s the most important thing for a chef. Because you can’t create something good out of nothing. A good chef will find everything they need at this exhibition.”