“Qızıl Şah” – sərgini tamamlayan ən gözəl məqamdır
Artıq bir neçə ildir ki, “InterFood Azerbaijan” sərgisi Azərbaycan Kulinariya Mütəxəssisləri Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən ənənəvi "Qızıl Şah 2025" Beynəlxalq Kulinariya Çempionatına ev sahibliyi edir. Çempionatda 40-a yaxın komanda və 300-dən çox aşpaz iştirak edir. Müsabiqənin münsiflər heyəti isə 16 ölkəni təmsil edən Dünya Kulinariya İttifaqları Təşkilatının lisenziyalı aşpaz-münsiflərindən ibarətdir.
Sərginin artıq ənənəyə çevrilmiş tədbirlərindən biri də çempionat iştirakçıları və münsiflər üçün təşkil olunan ekspozisiya turudur. Yerli istehsalçıların məhsulları hər zaman kulinariya sahəsinin peşəkarlarının marağına səbəb olur və onların kulinariya şah əsərlərinin hazırlanmasında geniş istifadə olunur.
Çempionatın fəxri münsifi Nikolay Baratovun sözlərinə görə “‘Qızıl Şah’ çempionatı sərginin ən vacib tədbirlərindən biridir, bir növ “tortunun üzərindəki albalısı”dır. Mən azərbaycanlı təşkilatçıların işini çox bəyənirəm. Cəmi bir neçə il ərzində bu çempionat milli səviyyədən beynəlxalq turnirə çevrilib. Bu, olduqca böyük bir nailiyyətdir. Afərin, dostlar!”
Nikolay Baratov sərgi haqqında da fikirlərini də bölüşüb:“ Hər il sərgi daha da təkmilləşir, yeni və nüfuzlu şirkətləri cəlb edir. Kulinariya sahəsinin peşəkarı kimi məni ən çox sevindirən cəhət odur ki, sərgidə Azərbaycan aqrar-sənaye məhsulları geniş təqdim olunur. Görürəm ki, azərbaycanlı həmkarlarımız üçün işləməyə imkan verən çoxlu keyfiyyətli və təbii məhsullar var. Bu da hərbir aşpaz üçün ən vacib şeydir. Çünki heç nədən yaxşı bir şey hazırlamaq mümkün deyil. Yaxşı aşpaz bu sərgidə axtardığı hər şeyi tapa bilər!”

"Золотой Шах" - вишенка на торте выставки
Вот уже на протяжении многих лет выставка «InterFood Azerbaijan» принимает на своей площадке традиционный Международный кулинарный чемпионат «Золотой Шах 2025», организатором которого является Ассоциация кулинарных специалистов Азербайджана. В чемпионате принимают участие около сорока команд и свыше 300 поваров. Судейскую коллегию чемпионата составили лицензированные шеф-повара-судьи Всемирной Организации Кулинарных Сообществ из 16 стран.
Традиционным событием выставки стал тур по экспозиции, организованный для участниуов и судей Чемпионата. Продукция отечественных производителей всегда привлекает профессионалов кулинарного дела и используется ими при приготовлении кулинарных изысков.
По словам, Почетного судьи Чемпионата Николая Баратова, «Чемпионат «Золотой Шах» является одним из важных событий выставки, своеобразной «вишенкой на торте». Мне очень нравится работа азербайджанских организаторов Чемпионата. Всего за несколько лет Чемпионат из национально перерос в международный турнир. А это очень большое достижение. Молодцы!, ребята!»..
Николай Баратов выразил свое мнение и о выставке. «Год от года выставка становится все лучше, собирая все больше новых представительных компаний-участников. Как профессионалу в области кулинарии, мне больше всего нравится, что на выставке представлена продукция азербайджанского агропрома. Я вижу, что нашим коллегам, азербайджанским поварам, есть с чем работать. Есть хорошие, натуральные продукты, а это для повара самое главное. Потому что из ничего что-то хорошее не сделаешь. Хороший повар на этой выставке найдет все!»