Regionun aparıcı kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sərgiləri “Caspian Agro Week” və “InterFood Azerbaijan” may ayında baş tutacaq
9 aprel 2026
Azərbaycanda beynəlxalq sərgilər mövsümünə may ayında kənd təsərrüfatı və qida sənayesi üzrə regionun ən böyük sərgiləri ilə start veriləcəkdir. 5-8 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində artıq milli brendə çevrilmiş “Caspian Agro Week” - 19-cu Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgi və Forumu, “InterFood Azerbaijan” - 31-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi və eləcə də “Horeca Caspian” - 14-cü Xəzər Beynəlxalq Mehmanxana, Restoran və Supermarketlər üçün Avadanlıq və Ləvazimatlar Sərgisi keçiriləcək.
Sərgilərdə əhatə olunan sənaye sahələrinə dövlət tərəfindən daim xüsusi diqqət yetirilir. Uzun illərdir ki, “Caspian Agro Week” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərini ziyarət edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Bakı Ekspo Mərkəzində sərgi ekspozisiyaları və iştirakçıları ilə tanış olur.
Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi sərgilərə təşkilati dəstək göstərir. Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası (AQİSA), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) bu sərgiləri dəstəkləyirlər. “Caspian Agro Week” sərgisinin sponsorları “Imotors” və “Lovol” şirkətləridir.
Bu il sərgilər bir sıra yeniliklərlə yadda qalacaq. Daha öncə “Caspian Agro” adı ilə tanınan sərgi 2026-cı ildən etibarən yeni brend - “Caspian Agro Week” adı ilə təşkil edilərək, Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgi və Forumu kimi təqdim olunur. Təşkilatçılar hesab edirlər ki, yenilənmiş və genişlənmiş konsepsiya sərgiyə yeni təkan verəcək, həm iştirakçılar, həm də ziyarətçilər üçün daha geniş netvörkinq, sektorlararası əməkdaşlıq və effektiv biznes dialoqu üçün şərait yaradacaqdır.
Hazırda aktiv şəkildə sərgilərə hazırlıq prosesi davam edir. İndiyədək sərgilərdə iştirakını dünyanın 30-dan yuxarı ölkəsindən 300-dən çox şirkət təsdiq etmişdir.
Sərgilərin coğrafiyası Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Belarus, Belçika, Braziliya, Cənubi Koreya, Çexiya, Çin, Gürcüstan, Efiopiya, Hindistan, İndoneziya, İran, İspaniya, İsrail, İsveç, İtaliya, Latviya, Misir, Niderland, Qazaxstan, Rusiya Federasiyası, Şri-Lanka, Tayland, Türkiyə, Türkmənistan, Yunanıstan, Yaponiya və Vyetnamı əhatə edir.
Eyni zamanda sərgilər çərçivəsində AFAZ (Africa-Azerbaijan Cooperation), Almaniya, Belarus, Braziliya, Gürcüstan, İtaliya, Koreya, Niderland və İndoneziya milli qruplar formatında öz kənd təsərrüfatı və qida sənayesi məhsullarını təqdim edəcəklər. Qeyd etmək lazımdır ki, AFAZ və Braziliya bu sərgilərə ilk dəfə qatılır.
Bu il də Bakı Ekspo Mərkəzindəki ekspozisiya sahələrinin demək olar ki, əksər hissəsi dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan şirkətlər tərəfindən tutulmuşdur. Sərgilər Bakı Ekspo Mərkəzinin həm qapalı pavilyonlarında, həm də açıq hava sahəsində təşkil olunur. Xüsusilə açıq sahədə kənd təsərrüfatı üçün nəzərdə tutulan irihəcmli texnika və ən müasir aqrar məhsulların geniş ekspozisiyası nümayiş olunacaqdır. Burada ziyarətçilər aqrar sektorun ən son texnoloji nailiyyətləri və avadanlıqları ilə yaxından tanış ola biləcəklər.
Mühüm yeniliklərdən biri də odur ki, 2026-cı ildə “InterFood Azerbaijan” sərgisi vahid məkanda – Bakı Ekspo Mərkəzinin 4-cü pavilyonunda cəmləşəcək. Beləliklə, qida sənayesini təmsil edən bütün yerli və xarici şirkətlər öz məhsullarını məhz bu pavilyonda ziyarətçilərə təqdim edəcəklər. Bu yanaşma ziyarətçilərin sərgi daxilində vaxtına qənaət etməsinə və qida sektoruna aid bütün yenilikləri vahid bir məkanda, daha rahat şəkildə izləməsinə imkan yaradır.
Xarici ölkə nümayəndələri və yerli şirkətlərlə yanaşı, bu il sərgidə Azərbaycanın bölgələri də aktiv şəkildə təmsil olunacaq. Ziyarətçilər sərgilər çərçivəsində bölgələrin aqrar və qida sahəsindəki imkanları ilə yaxından tanış olmaq imkanı əldə edəcəklər.
Bu sərgilər üçün zəngin işgüzar proqram hazırlanmışdır: Bakı Ekspo Mərkəzində 4 gün ərzində "Qızıl Şah 2026" Beynəlxalq Kulinariya Çempionatı, “Food & Agro Talks” adlı sahə üzrə təqdimatlar və master-klasslar, 3-cü Beynəlxalq Aqrar İnnovasiya Forumu, 5-ci Aqrobiznesin İnkişafı Forumu, Risklərə Qarşı Aqrar Sığortanın Gücü Forumu, "Dövlət–özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində Aqronomların II Beynəlxalq Forumu", "AGROSCIENCE" Forumu, eləcə də müxtəlif bölgələri təmsil edən fermerlərin sərgilər üzrə turu təşkil olunacaq. Bununla yanaşı, ənənəvi işgüzar görüşlər (B2B/B2G) yeni formatda təqdim ediləcək.
“Caspian Agro Week”, “InterFood Azerbaijan” və “Horeca Caspian” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onun tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Rəsmi otel tərəfdaşı “Absheron Hotel Group”, rəsmi “outdoor” reklam tərəfdaşı isə“Bilbord.al” şirkətidir. Sərgilər haqqında ətraflı və daim yenilənən məlumatları www.caspianagroweek.az, www.interfood.azwww.horecaexpo.az rəsmi internet səhifələrindən, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

Ведущие в регионе выставки сельского хозяйства и пищевой промышленности - «Caspian Agro Week» и «InterFood Azerbaijan» состоятся в ма
9 апреля 2026
Сезон международных выставок в Азербайджане стартует в мае с крупнейших в регионе выставок в сфере сельского хозяйства и пищевой промышленности. С 5 по 8 мая в Баку Экспо Центре пройдут уже ставшие национальным брендом мероприятия: Caspian Agro Week - 19-я Азербайджанская Международная Выставка и Форум «Сельское Хозяйство», InterFood Azerbaijan - 31-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность», а также Horeca Caspian - 14-я Каспийская Международная выставка «Все для Отелей, Ресторанов и Супермаркетов».
Отрасли промышленности, представленные на выставках, традиционно находятся в центре особого внимания государства. На протяжении многих лет Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев посещает выставки «Caspian Agro Week» и «InterFood Azerbaijan», знакомясь с экспозицией и участниками в Баку Экспо Центре.
Также поддержку выставкам оказывают Агентство продовольственной безопасности Азербайджанской Республики (AQTA), Агентство развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBİA), Агентство Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджанской Республики – «AZPROMO», Национальная Конфедерация Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики (ASK), Азербайджанская ассоциация промышленников продуктов питания и напитков (AQİSA), Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (FAO) и Азербайджанская Ассоциация Организаторов Выставок (ASTA). Спонсорами «Caspian Agro Week» выступают компании «Imotors» и «Lovol».
В этом году выставки запомнятся рядом нововведений. Выставка, ранее известная как «Caspian Agro», с 2026 года проводится под новым брендом — «Caspian Agro Week», объединяя формат выставки и форума. По мнению организаторов, обновлённая и расширенная концепция придаст мероприятию новый импульс и создаст условия для более широкого нетворкинга, межсекторального сотрудничества и эффективного делового диалога как для участников, так и для посетителей.
В настоящее время идет активный процесс подготовки к выставкам. На сегодняшний день свое участие подтвердили свыше 300 компаний, представляющих более чем 30 стран мира.
География выставок охватывает, помимо Азербайджана, Беларусь, Бельгию, Бразилию, Вьетнам, Германию, Грецию, Грузию, Египет, Израиль, Индию, Индонезию, Иран, Испанию, Италию, Казахстан, Китай, Латвию, Нидерланды, Российскую Федерацию, Соединённые Штаты Америки, Таиланд, Туркменистан, Турцию, Чехию, Швецию, Эфиопию, Шри-Ланку, Южную Корею и Японию.
Кроме того, в рамках выставок свои продукты сельского хозяйства и пищевой промышленности в формате национальных групп представят такие страны, как Германия, Беларусь, Бразилия, Грузия, Италия, Корея, Нидерланды, Индонезия, а также организация AFAZ (Африкано-Азербайджанское сотрудничество). Стоит отметить, что AFAZ и Бразилия принимают участие в данных выставках впервые.
В этом году большая часть экспозиционных площадей Баку Экспо Центра уже занята компаниями из разных стран мира. Выставки организованы как в закрытых павильонах, так и на открытой площадке Баку Экспо Центра. В частности, на открытой территории будет представлена масштабная экспозиция крупногабаритной техники и современных аграрных продуктов. Здесь посетители смогут поближе ознакомиться с последними технологическими достижениями и оборудованием аграрного сектора
Одним из важных нововведений станет то, что в 2026 году выставка «InterFood Azerbaijan» будет полностью сосредоточена в едином пространстве — в 4-м павильоне Баку Экспо Центра. Таким образом, все местные и зарубежные компании, представляющие пищевую промышленность, продемонстрируют свою продукцию именно в этом павильоне. Данный подход позволит посетителям сэкономить время и с большим удобством ознакомиться со всеми новинками пищевого сектора в одном павильоне.
Наряду с международными участниками и местными компаниями, в этом году на выставках будут активно представлены регионы Азербайджана. Посетители смогут ознакомиться с аграрным и продовольственным потенциалом различных регионов страны.
Для данных выставок подготовлена насыщенная деловая программа: в течение 4 дней в Баку Экспо Центре будут организованы Международный чемпионат по кулинарии «Золотой Шах 2026», отраслевые презентации и мастер-классы под названием “ Food & Agro Talks”, 3-й Международный форум аграрных инноваций, 5-й форум по развитию агробизнеса, форум «Сила аграрного страхования в управлении рисками», 2-й Международный форум агрономов в рамках государственно-частного партнёрства, форум “AGROSCIENCE”, а также тур по выставкам для фермеров, представляющих различные регионы.
Наряду с этим, традиционные деловые встречи (B2B/B2G) будут представлены в новом формате.
Организаторами выставок «Caspian Agro Week», «InterFood Azerbaijan» и «Horeca Caspian» являются компания «Caspian Event Organisers» и её партнёры «Caspian Event Management» и «ICA Events». Официальным гостиничным партнёром выступает «Absheron Hotel Group», а официальным партнёром по наружной рекламе — компания «Bilbord.al».
Подробную и регулярно обновляемую информацию о выставках можно получить на официальных сайтах www.caspianagroweek.az, www.interfood.az и www.horecaexpo.az, а также в социальных сетях.