Sərgi satışların genişləndirilməsinə kömək edir
"Ceylon Tea Land" şirkəti müxtəlif dad və ətir palitrası təklif edən yüksək keyfiyyətli qara və yaşıl seylon çayının ixracatçısıdır. Artıq dördüncü ildir ki, İnterfood Azerbaijan sərgisində öz stendimizlə iştirak edirik və təşkilatçılarla əməkdaşlığı davam etdirməyi planlaşdırırıq.
Bir neçə il Azərbaycana yerli şirkət «Azza» tərəfindən satılan "Rivon" çayını gətirirdik. Bir neçə il əvvəl bu sərgidə qurulan əlaqələr nəticəsində bu bizim yerli bazarda satdığımız ilk məhsul oldu. Sərginin faydaları göz qabağındadır: ötən il burada daha bir şirkətlə tanış oldum ki, o da sonradan Bakıda satmaq üçün bizdən "Victoria" çayı almağa başladı. Beləliklə, ötən illərin uğurlu nəticəsini nəzərə alsaq, bu il mövcud əlaqələrimizi genişləndirmək və yeni əlaqələr qurmaq məqsədi ilə yenidən buradayıq. Şəxsən mənim üçün bu üçüncü sərgidir.
Digər ölkələrə nisbətən müqayisəli statistikaya görə, Azərbaycanda çay çox istehlak olunur, buna görə də burada satış imkanları genişdir. Məlumdur ki, Seylon çayı dünyada ən yaxşı çay sayılır. Şirkətimiz 25-30 özəl brendi olan ən böyük çay istehsalçılarından biridir. Misal üçün, Rusiyada "Abbas çay" markası çox populyardır və bu çayın kiçik partiyaları artıq 5-6 ildir ki, Dərbənd vasitəsilə Azərbaycana da çatdırılır. Bu gün rusiyalı tərəfdaşlarımızla görüş keçiriləcək və "Abbas Çayı" nın 2023-cü ildən ixrac satışlarında qablaşdırmada lider olduğu Şri-Lankadan Bakıya birbaşa çatdırılması planları müzakirə ediləcəkdir. Bu çayın növlərinə ən populyarı Pekoe və berqamot, həmçinin limon balzamı, giləmeyvə dadları və s-dir. Satışların genişləndirilməsində və məhsullarımızın marketinqində sərgilərin rolu 100 faizdir, belə ki, burada, əməkdaşlıqda maraqlı olan şəxslər ənənəvi olaraq görüşür və ticari əlaqələr qurmaq üçün gözəl fürsətlər əldə edirlər. Beləliklə, ötən il türk şirkətlərinin nümayəndələri ilə tanış oldum ki, biz onlarla artıq əməkdaşlıq haqqında danışıqlara başlamışıq.

Выставка успешно способствует расширению продаж
Компания «Ceylon Tea Land» является экспортером черного и зеленого цейлонского чая высшего качества с богатейшим выбором вкусов и ароматов. Мы уже четвертый год участвуем на выставке InterFood Azerbaijan со своим стендом и планируем продолжить сотрудничество с организаторами.
В Азербайджан мы несколько лет поставляли чай «Rivon», реализуемый местной компанией «Azza». Это стало нашим первым коммерческим появлением на местном рынке, благодаря связям, налаженным на данной выставке несколько лет назад.
Польза выставки очевидна: в позапрошлом году здесь я познакомился еще с одной компанией, которая впоследствии стала закупать у нас чай «Victoria» для продажи в Баку. Таким образом, учитывая успешный результат прошлых лет, в этом году мы снова здесь в целях расширения имеющихся и налаживания новых деловых связей. Лично для меня это третья выставка.
По сравнительной статистике относительно других стран, в Азербайджане потребляется много чая, следовательно, широки возможности для продаж. Цейлонский чай, как известно, считается лучшим чаем в мире. Наша компания является одним из крупных производителей чая с 25-30 частными брендами. Например, в России большой популярностью пользуется марка «Аббас-чай» и небольшие партии этого чая вот уже 5-6 лет как поставляются через Дербент и в Азербайджан. Сегодня состоится встреча с нашими российскими партнерами для обсуждения планов прямых поставок в Баку из Шри-Ланки, где «Аббас-чай» в упаковке является лидером экспортных продаж 2023-го года. Виды этого чая включают наиболее популярные пекое и бергамот, а также мелиссу, ягодные вкусы и т.д.
Роль выставок в расширении продаж и маркетинге нашей продукции составляет 100 процентов, поскольку это традиционное место встреч лиц, заинтересованных в сотрудничестве и находящихся в поиске поставщика – поэтому отличный шанс нам встретиться. Так, на этой выставке в прошлом году я познакомился с представителями турецких компаний, с которыми мы начали переговоры о сотрудничестве.