“Sərgilər müştərilər tapmaqda həlledici rol oynaya bilər”
"Vandelis" sənaye məqsədləri üçün qida inqrediyentlərinin istehsalı üzrə ixtisaslaşmış Belçika şirkətidir. Bu, 2024-cü ilin mart ayında 20 illik yubileyini qeyd edən kiçik bir şirkətdir. Biz kakao məhsulları, bitki yağları, qənnadı məmulatları və şokolad qırıntıları üçün şokolad, biskvit və marqarin istehsalı üçün süd məhsulları və inqrediyentləri təklif edirik. Şirkətimiz Belçikada satış həyata keçirmir və yalnız ixrac fəaliyyəti ilə məşğul oluruq. Fəaliyyətə Şimali Afrikada, o cümlədən Əlcəzair, Mərakeş və Tunisdə başlamışıq. Şokolad və kakao məhsullarının satış bazarını genişləndirmək üçün bir neçə il əvvəl Küveyt, Livan və Səudiyyə Ərəbistanı kimi Yaxın Şərq ölkələrinə məhsul tədarükünə başlamışıq. Son 3-4 ildə Azərbaycanda "Azərsun" şirkəti ilə əməkdaşlıq edirik. Lakin daha çox müştəri əldə etmək üçün bu bölgədə daha çox işləməyə çalışırıq.
Tədbirdə iştirak edən şirkətlərin siyahısı ilə tanış olarkən bir neçə şirkətin şokolad və biskvit istehsalı ilə məşğul olduğunu öyrəndim. Bu şirkətlərlə daha yaxından tanış olmaq fikrim var. İlk növbədə əlaqə qurmaq və məlumat mübadiləsi aparmaq istərdim. Əgər buna nail ola bilsəm, şübhəsiz ki, bu, mənim üçün böyük uğur olar. Hazırda bu bazar haqqında tam təsəvvürə malik olmadığım üçün sərgidə iştirak etməkdə məqsədim bazarın necə işlədiyini, burada hansı məhsullara tələbat olduğunu və s. öyrənməkdir.
Bilirik ki, bu regionda və Mərkəzi Asiyada bazara daxil olmaq o qədər də asan deyil. Bəlkə də səbəb dil fərqi ilə bağlıdır. Əminəm ki, burada rəqib şirkətlər də az deyil, lakin biz hələ yeni başlayırıq. Bilirik ki, bu, bir az vaxt aparacaq. Biz B2B formatında əməkdaşlıq edirik. Buna görə də bu sərgidə təmsil olunan və ya sərgiyə tərəfdaşlar, yaxud xammal tədarükçüləri tapmaq üçün qatılan şirkətlərlə maraqlanırıq. Hesab edirəm ki, bu sərgi belə məqsədlər üçün yaxşı platformadır. Şirkətlərin və müştərilərin iştirak etdiyi bu sərgi marketinq fəaliyyətlərində çox böyük və həlledici rol oynaya bilər. Bu tədbirdə ilk dəfə iştirak etməyimizə baxmayaraq, təcrübəmizə əsaslanaraq, onun bizə uğurlu başlanğıc üçün güclü təkan verəcəyinə inanırıq. Sərginin təşkilatçılıq səviyyəsi bizi müsbət dərəcədə təəccübləndirdi. Təşkilatçılar sərgiyə hazırlıq mərhələsində daim bizim əlaqə saxladılar, bizə məlumatlar göndərdilər və istiqamətləndirdilər.

«Выставки могут сыграть решающую роль в поиске клиентов»
«Vandelis» является бельгийской компанией, специализирующейся на производстве пищевых ингредиентов для промышленных целей. Это небольшая компания, которая в марте текущего года отметила свое 20-летие. Мы предлагаем продукцию из какао, растительные жиры, шоколад для кондитерских изделий и шоколадной крошки, а также молочные продукты и ингредиенты для производства шоколада, печенья и маргарина. Мы ничего не продаем в Бельгии, мы только экспортируем. Свою деятельность мы начинали в Северной Африке, особенно в Алжире, Марокко и Тунисе.
Для расширения рынка сбыта шоколада и продуктов из какао пару лет назад мы начали поставки в такие страны Ближнего Востока, как Кувейт, Ливан и Саудовская Аравия. В течение последних 3-4 лет у нас был один клиент в Азербайджане – это компания «Азерсу», и сейчас мы стараемся больше работать в этом регионе, стремясь привлечь больше клиентов.
Я просмотрел брошюру выставки, чтобы узнать, какие компании участвуют в этом мероприятии, и нашел довольно много компаний, производящих шоколад и печенье, и собираюсь с ними познакомиться. На мой взгляд, для начала важно установить контакт и обменяться информацией. Будет замечательно, если мне это удастся. Это станет для меня настоящим успехом. Сейчас у меня нет четкого представления и полной картины. Я нахожусь на этой выставке как раз для того, чтобы понять, как работает этот рынок, какие продукты хорошо продаются и т.д. Мы знаем, что выйти на рынок этого региона и Центральной Азии не так просто. Пока точно не знаю почему. Вероятно из-за языкового барьера. Я уверен, что здесь также много конкурентов, но мы только начинаем, так что на это потребуется некоторое время. Мы работаем в формате B2B, поэтому нам интересны компании, которые либо представлены на этой выставке, либо посещают ее с целью поиска партнеров или поставщиков сырья. Эта выставка представляет собой хорошую платформу для таких целей. Посещаемая компаниями и клиентами, она может сыграть решающую роль в маркетинговой деятельности. Основываясь на предыдущем опыте, мы уверены, что эта выставка даст нам мощный импульс для хорошего старта, несмотря на то, что в данном мероприятии мы участвуем впервые.