30-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan və 18-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” sərgiləri (Yeniləndi)
13 may 2025
Bu gün artıq milli brendə çevrilmiş Xəzər regionunun ən böyük 18-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 30-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində öz işinə başlamışdır. Sərgilər 16 may tarixinədək davam edəcəkdir. “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgiləri müvafiq sahələrdə fəaliyyət göstərən bütün oyunçuları bir araya toplayan ilin vacib hadisələridir. Bu illər ərzində sərgilər, etibarlı və tanınan milli brend olmaqla yanaşı, dünyanın aparıcı beynəlxalq tədbirləri sırasına daxil olaraq, qlobal sərgi təqvimində layiqli yerini tutmuşdur.
Sərgilərin ölkə üçün əhəmiyyətini ölkə başçısının bu tədbirləri ziyarət etməsi vurğulayır. Uzun illərdir ki, “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərini ziyarət edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Bakı Ekspo Mərkəzində sərgi ekspozisiyaları və iştirakçıları ilə tanış olur.
Bu il “InterFood Azerbaijan” sərgisi öz 30 illik yubileyini qeyd edir. 30 il ərzində 50-dək ölkədən 3000-dən çox şirkət və 150,000-dən çox ziyarətçini qəbul edən sərgi səmərəli biznes platforması statusunu qazanmışdır. Sərgidə təqdim olunan yeni texnologiyalar və innovativ həllər qida sənayəsi sahəsinin inkişafına və biznes əlaqələrinin genişləndirilməsinə əlverişli imkanlar yaradır. Eyni zamanda “InterFood Azerbaijan” sərgisi ərzaq təhlükəsizliyinin əsas aspektlərini əhatə edərək, onun möhkəmləndirilməsində vacib rol oynayır.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi bu il də sərgilərdə stendlə iştirak edir. 2025-ci ildə nazirliyin iştirakının əsas mövzusu süni intellektin kənd təsərrüfatında tətbiqi ilə bağlıdır. Belə ki, ölkə rəhbərliyinin tapşırığına uyğun olaraq süni intellektin kənd təsərrüfatında tətbiqi prioritet kimi müəyyən olunmuşdur. Sərgilər çərçivəsində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi süni intellektin tətbiqi ilə bağlı bir neçə layihələri iştirakçılara təqdim edəcək. Hazırda gündəmdə olan əsas məslələrdən biri Azərbaycanda yerləşən universitetlərdə süni intellekt istiqamətində yetişdirilən tələbələr və bazarda olan böyük aqroparklar arasında sinerjinin yaradılmasıdır. “Caspian Agro” sərgisində əsas məqsədlər və hədəflər sırasına tələbələr və iri aqroparkların bir-biri ilə sinerji yaratması, süni intellektin kənd təsərrüfatında tətbiqinə bilavasitə təsir göstərməsi daxildir və bu istiqamətdə tədbirlər görüləcəkdir. Eyni zamanda, nazirlik nümayəndələri Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə aid stenddə müvafiq sahədə çalışan zəhmətkeşlərin müraciətlərini dinləyərək, onları maraqlandıran sualları cavablayacaqdır.
“InterFood Azerbaijan”  və “Caspian Agro”  sərgilərində 31 ölkədən 450 şirkət iştirak edir. Beləliklə, sərgilər Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün pavilyonlarını və açıq sahəsini əhatə edir. İştirakçı və ziyarətçilərin istəklərini nəzərə alınaraq, bu il sərgilər 4 gün ərzində təşkil ediləcəkdir. Təşkilatçılar ümid edirlər ki, bu, sərgi iştirakçıları və ziyarətçiləri arasında qarşılıqlı əlaqə üçün yeni imkanlar yaradacaq və əlavə impuls verəcək.
Sərgilərin coğrafiyası Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, ABŞ, Belarus, Belçika, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Çin, Cənubi Koreya, Fələstin, Finlandiya, Gürcüstan, Hindistan, İordaniya, İran, İspaniya, İsrail, İsveç, İtaliya, Kanada, Latviya, Misir, Niderland, Özbəkistan, Qazaxıstan, Rusiya, Serbiya, Şri Lanka, Türkiyə, Türkmənistan və Yunanıstanı əhətə edir.  Almaniya, Belarus, Cənubi Koreya, Gürcüstan, İtaliya, Niderland, Şri-Lanka, eləcə də ilk dəfə olaraq Misir sərgilərdə milli qruplar şəklində iştirak edir.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərini bir sıra xarici ölkələrdən nazirlərin başçılıq etdiyi beynəlxalq nümayəndə heyətlərinin ziyarət etməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Sərgilərdə “Azersun”, “Beta”, “Futura”, Gəncə Avtomobil Zavodu, “John Deer”, “Kronen”, “Landini”, “Lindsay”, “Lovol”, “Metak”, “Mirotorq”, “New Holland”, “Solis”, “Valley” kimi aparıcı şirkətlər və sənaye liderləri təmsil olunur.
Sərgiyə dəstək verən strukturlar da tədbirlərdə fəal iştirak edir. Bu il KOBİA, AZPROMO, AQİSA kimi qurumlar sərgilərə öz stendləri ilə qatılırlar. Eyni zamanda bu ilki sərgilərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası vahid stendlə təmsil olunur. Sərgilərin daimi iştirakçısı olan “Prior Leasing ASC” şirkəti “Caspian Agro” sərgisinin qeydiyyat sponsoru qismində çıxış edir.
Regionun ən böyük kənd təsərrüfatı sərgisi olmaqla, “Caspian Agro” kənd təsərrüfatı texnikası, obyektləri və avadanlıqları, suvarma sistemi, qablaşdırma, kənd təsərrüfatında innovasiya texnologiyaları, heyvandarlıq və quşçuluq, baytarlıq, bitkiçilik, meyvə və tərəvəzlərin yetişdirilməsi, gülçülük, tullantıların emalı, logistika, elektron kənd təsərrüfatı kimi sahələri əhatə edir. Sərgi yenidən kənd təsərrüfatı sənayesinin aparıcı iştirakçılarını, yerli və xarici ekspertləri, o cümlədən idxalçılar, ixracatçılar, kənd təsərrüfatı məhsullarının distribütorları, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələri, həmçinin fermerlər də daxil olmaqla minlərlə peşəkar auditoriyasını bir araya toplayaraq təcrübə, bilik və innovasiyalar mübadiləsi üçün unikal imkanlar yaradır.
Sərgilər “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi üçün əlverişli platforma rolunu oynayır. Ötən il olduğu kimi bu il də “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgiləri çərçivəsində iştirakçılar bu brend altında məhsullarını nümayiş etdirirlər. Bu, qlobal kənd təsərrüfatı və qida sənayesində yerli istehsalın inkişafının və rəqabət qabiliyyətinin parlaq nümunəsidir. “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgiləri çərçivəsində zəngin işgüzar proqram təqdim olunmuşdur və maraqlı tədbirlər təşkil edilir. Sərgilərin təqdimat zonasında Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 2-ci Beynəlxalq Aqrar İnnovasiya Forumu keçiriləcəkdir. 2-ci Beynəlxalq Aqrar İnnovasiya Forumu çərçivəsində müasir kənd təsərrüfatı yanaşmalarında aqropark modeli, süni intellektin aqrar sahədə tətbiqi, aqrar sığorta sisteminin inkişaf perspektivləri, dayanıqlı qida sistemləri, kənd təsərrüfatı və qida elmləri sahəsində təcrübə mübadiləsi, innovativ kənd təsərrüfatı, aqrar sahədə qadınların rolu və digər vacib mövzular üzrə müzakirələr aparılacaqdır. Forumda xarici qonaqların, o cümlədən nazirlərin iştirak edəcəyi gözlənilir.
Hər il təşkilatçılar Azərbaycanın müxtəlif regionlarından, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasından olan fermerlər üçün sərgiyə turlar təşkil edirlər. 2025-ci ildə ilk dəfə olaraq azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərən fermerlər də sərgi üzrə keçirilən turlara qatılırlar. Sərgilər çərçivəsində fermerlər ən son sənaye yenilikləri və beynəlxalq təcrübə ilə tanış ola biləcəklər. Abşeron, Ağcabədi, Ağdam, Ağsu, Ağstafa, Ağdaş, Astara, Balakən, Bərdə, Beyləqan, Biləsuvar, Cəbrayıl, Cəlilabad, Daşkəsən, Füzuli, Goranboy, Göyçay, Göygöl, Hacıqabul, İmişli, İsmayıllı, Kürdəmir, Laçın, Lənkaran, Lerik, Masallı, Neftçala, Oğuz, Qax, Qazax, Qəbələ, Qobustan, Quba, Qubadlı, Qusar, Saatlı, Sabirabad, Şabran, Şamaxı, Samux, Şəki, Salyan, Şəmkir, Siyəzən, Şuşa, Tərtər, Tovuz, Ucar, Xaçmaz, Xızı, Xocavənd, Yardımlı, Yevlax, Zaqatala, Zəngilan, Zərdab da daxil olmaqla 56 rayondan fermerlər sərgilərə qatılmışdır. Fermerlərin sərgiyə turlarının nəticəsi olaraq, təcrübə mübadiləsi təşviq edilir, bu da öz növbəsində istehsalın keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və kənd yerlərində yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına kömək edir.
Uzun illərdir ki, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA)  sərgiləri fəal şəkildə dəstəkləyir, kiçik və orta sahibkarların tədbirlərdə iştirak etməsi üçün stend təşkil edir. Bu əməkdaşlıq çox məhsuldar xarakter daşıyır. Belə ki, hər il bu şirkətlər sərgilərdə iştirak edərək, bazarın yenilikləri ilə tanış olur, sahənin aparıcı liderləri ilə əlaqələr qurur və inkişaf edirlər.
“InterFood Azerbaijan” sərgisi artıq uzun illərdir ki, özündə ənənəvi "Qızıl Şah 2025" Beynəlxalq Kulinariya Çempionatını qəbul edir. Sayca 5-ci olan çempionatın təşkilatçısı Azərbaycan Kulinariya Mütəxəssisləri Assosiasiyasıdır. “Qızıl Şah” Çempionatı Ümumdünya Kulinariya Cəmiyyətləri Birliyi (“Worldchefs”) tərəfindən lisenziyalaşdırılmış tədbirdir və beynəlxalq norma və qaydalara uyğun keçirilir.
2024-cü ildən etibarən “Qızıl Şah” Çempionatı beynəlxalq komandaları qəbul etmək hüququna malikdir və “Worldchefs”in Kontinental Çempionatı statusunu almışdır. Çempionat çərçivəsində Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Malayziya, Rusiya, Sinqapur, Türkiyə və Özbəkistanı təmsil edən aşpazlardan ibarət 8 komandanın iştirakı nəzərdə tutulmuşdur. Eyni zamanda çempionatda 30-dan çox yerli komanda yarışacaq və 300-dən yuxarı aşbaz fərdi iştirakçı kimi 10-dan artıq kateqoriya üzrə mübarizə aparır. Çempionatın münsiflər heyəti 16 ölkədən olan Ümumdünya Kulinariya Cəmiyyətləri Birliyinin lisenziyalı aşbaz-hakimlərindən ibarətdir.
Uzunmüddətli əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədilə cari ilin aprel ayında “Caspian Event Organisers” şirkəti ilə Azərbaycan Kulinariya Mütəxəssisləri Assosiasiyası arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanmışdır. Bu anlaşmaya əsasən “InterFood Azerbaijan” sərgisi ilə "Qızıl Şah" Milli Kulinariya Çempionatı arasında əməkdaşlıq 3 il müddətinə uzadılmışdır. Eyni zamanda korporativ sosial məsuliyyətlə bağlı da razılaşma əldə olunmuşdur. Belə ki, bu razılaşmaya əsasən “Caspian Event Organisers” şirkətinin təşəbbüsü ilə “Damla” Xeyriyyə cəmiyyətindən kulinariya sahəsində həvəsli və istedadlı 2 gənc Azərbaycan Kulinariya Mütəxəssisləri Assosiasiyasının təşkil etdiyi kurslara qatılacaqdır. Onlar 6 ay ərzində Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən tanınmış aşpazlardan kulinariya sənətinin sirrlərini öyrənəcək və onların nəzarəti altında təcrübə toplayacaq, sonda isə müvafiq sertifikat əldə edəcəklər.
“InterFood Azerbaijan” sərgisi çərçivəsində “Ümid var” inklüziv cəmiyyətinin üzvü olan uşaqların yaratdığı rəsmlərdən ibarət sərgi təşkil olunmuşdur. Bu əsərlər sərginin axşam ziyafətini bəzəyəcək və ziyafət zamanı təqdim olunan əsərlərin xeyriyyə hərracı keçiriləcək.
Bu və digər layihələr “InterFood Azerbaijan” sərgisinin yubiley proqramının bir hissəsi təşkil edir.
Eləcə də, sərgilərdə  iştirakçı şirkətlər tərəfindən seminarlar və təqdimatlar keçirilir. Belə ki, Almaniya Milli Pavilyonunda alman şirkətlərinin məhsullarının taqdimatı baş tutacaqdır.
Bütün bu məlumatlara əlavə olaraq, sərgilər çərçivəsində “müsahibə zonası” təşkil olunmuşdur. Bu guşədə sərgilərə dəstək göstərən dövlət qurumları və iştirakçı şirkətlərin nümayəndələrindən müsahibələr alınacaq.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgiləri kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sahələrində ən vacib platformalardan biri olaraq, regionun əsas istehsalçı və distribütorları ilə birbaşa əlaqə qurmaq fürsəti yaradır, şirkətlər məhsul və xidmətlərini potensial müştərilərə və tərəfdaşlara nümayiş etdirmək şansı əldə edir, həmçinin ziyarətçilər müvafiq sənaye sahələrində olan ən son texnologiyalar və trendlərlə tanış olmaq imkanı qazanırlar.
Sərgilər Azərbaycanın kənd təsərrüfatı və qida sənayesinin inkişafına dəstək verərək, ölkənin ixrac potensialının artırılması, xarici investisiyaları cəlb edilməsinə imkan yaradır, eyni zamanda qida təhlükəsizliyi və innovativ həllərin tətbiqi üçün əlverişli platforma rolunu oynayır. Eyni zamanda, il ərzində görüşə bilməyən müvafiq sahələr üzrə mütəxəssislər sərgilərdə bir araya gələrək, məhsuldar müzakirələr aparmaq və əməkdaşlıq etmək imkanı əldə edir.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin miqyasını və sərgi çərçivəsində keçirilən tədbirlərin zəngin proqramını nəzərə alaraq, “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” 2026-cı ildən etibarən yeni “AgriWeek” brendi altında keçiriləcəkdir. Təşkilatçılar ümid edirlər ki, bu, sərgilərə yeni təkan verəcək, həm iştirakçılar, həm də ziyarətçilər üçün daha geniş netvörkinq, sektorlararası əməkdaşlıq və effektiv biznes dialoqu üçün şərait yaradacaqdır.
Sərgilərin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onun beynəlxalq tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir.

30-я Юбилейная Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» - InterFood Azerbaijan и 18-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» - Caspian Agro (Обновлённый)
Сегодня в Баку Экспо Центре начали свою работу крупнейшие в Каспийском регионе международные выставки в сфере сельского хозяйства и пищевой промышленности, ставшие национальным брендом — 18-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» - Caspian Agro и 30-я Юбилейная Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan. Выставки продлятся до 16 мая. «Caspian Agro» и «InterFood Azerbaijan» являются важнейшими событиями года, объединяющими всех участников, работающих в соответствующих отраслях. За прошедшие годы выставки «Caspian Agro» и «InterFood Azerbaijan», будучи надёжным и признанным национальным брендом, заняли достойное место в глобальном выставочном календаре, войдя в число ведущих международных мероприятий мира.
О важности выставок для страны свидетельствует посещение этих мероприятий Главой государства. На протяжении многих лет Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев посещает выставки «Caspian Agro» и «InterFood Azerbaijan», знакомится с экспозициями и участниками в Баку Экспо Центре.
Выставки проводятся при организационной поддержке Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики.
Активную поддержку выставкам «Caspian Agro» и «InterFood Azerbaijan» оказывают Агентство продовольственной безопасности Азербайджанской Республики (AQTA), Агентство развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBİA), Агентство Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO, Национальная Конфедерация Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики (ASK), Азербайджанская ассоциация промышленников продуктов питания и напитков (AQİSA), Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (FAO) и Азербайджанская Ассоциация Организаторов Выставок (ASTA).
В этом году выставка «InterFood Azerbaijan» отмечает своё 30-летие. За 30 лет выставка, ставшая эффективной бизнес-платформой, приняла более 3000 компаний и лидеров отрасли из около 50 стран, а также более 150 000 посетителей. Новые технологии и инновационные решения, представленные на выставке, создают благоприятные возможности для развития пищевой промышленности и расширения деловых связей. Выставка «InterFood Azerbaijan» затрагивает ключевые аспекты продовольственной безопасности и играет важную роль в её формировании и укреплении.
Министерство сельского хозяйства Азербайджанской Республики традиционно принимает участие в выставках со своим стендом. В 2025 году ключевая тема участия ведомства — внедрение искусственного интеллекта в аграрную сферу. В соответствии с поручением руководства страны внедрение искусственного интеллекта в сельском хозяйстве определено в качестве приоритетного направления. В рамках выставки «Caspian Agro» Министерство представит участникам ряд проектов, направленных на развитие цифровых технологий в отрасли. Одной из ключевых тем является необходимость выстраивания прочной связи между студентами, обучающимися по направлениям искусственного интеллекта в азербайджанских университетах, и крупными агропарками страны. В рамках выставки «Caspian Agro» в числе основных целей и задач— создание синергии между студентами и крупными агропарками, а также непосредственное содействие внедрению искусственного интеллекта в сельском хозяйстве. В этом направлении на выставке будут предприняты конкретные шаги.
Кроме того, представители Министерства сельского хозяйства будут доступны на стенде, где проведут живой диалог с посетителями. Фермеры и специалисты аграрной сферы смогут напрямую обратиться со своими вопросами, поделиться предложениями и получить консультации по интересующим их темам.
В выставках “InterFood Azerbaijan” и “Caspian Agro” принимают участие 450 компаний из 31 страны. Таким образом, выставки охватят все павильоны и открытую площадку Баку Экспо Центра.
Учитывая пожелания участников и посетителей, в этом году выставки будут проводиться четыре дня. Организаторы надеются, что это создаст дополнительные возможности для взаимодействия участников и посетителей выставки.
География выставок охватывает такие страны, как Азербайджан, Германия, США, Беларусь, Бельгия, ОАЭ, Китай, Южная Корея, Палестина, Финляндия, Грузия, Индия, Иордания, Иран, Испания, Израиль, Швеция, Италия, Канада, Латвия, Египет, Нидерланды, Узбекистан, Казахстан, Россия, Сербия, Шри-Ланка, Турция, Туркменистан и Греция. Национальными павильонами представлены Германия, Беларусь, Южная Корея, Грузия, Италия, Нидерланды, Шри-Ланка и впервые — Египет.
Выставки также посетят международные делегации во главе с министрами ряда зарубежных стран.
На выставках представлены ведущие компании, лидеры индустрий, среди которых
«Azersun», «Beta», «Futura» , Гянджинский Автомобильный Завод, «John Deer», «Kronen», «Landini», «Lindsay», «Lovol», «Metak», «Мироторг», «New Holland», «Solis», «Valley» и другие.
Структуры, поддерживающие выставку, также активно участвуют в мероприятиях. В этом году такие организации, как «KOBİA», «AZPROMO», «AQİSA», участвуют в выставках с собственными стендами. Кроме того, в текущих выставках Нахчыванская Автономная Республика представлена единым стендом.
Постоянный участник выставок — компания «Prior Leasing» выступает спонсором регистрации на выставке «Caspian Agro».
Будучи крупнейшей сельскохозяйственной выставкой региона, «Caspian Agro» охватывает такие области, как сельскохозяйственная техника, объекты и оборудование, системы орошения, упаковка, инновационные технологии в сельском хозяйстве, животноводство и птицеводство, ветеринария, растениеводство, выращивание фруктов и овощей, цветоводство, переработка отходов, логистика, электронное сельское хозяйство. Выставка вновь собирает ведущих участников сельскохозяйственной отрасли, местных и зарубежных экспертов, включая импортеров, экспортеров, дистрибьюторов сельскохозяйственной продукции, представителей оптовой и розничной торговли, а также фермеров, создавая уникальные возможности для обмена опытом, знаниями и инновациями.
Выставки играют важную роль в продвижении бренда «Made in Azerbaijan». Как и в прошлом году, на выставках «Caspian Agro» и «InterFood Azerbaijan» участники вновь представят свою продукцию под этим брендом.
В рамках выставок «Caspian Agro» и «InterFood Azerbaijan» будет представлена насыщенная деловая программа и организованы интересные мероприятия.
В презентационной зоне выставки при организации Министерства Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики пройдёт 2-й Международный форум аграрных инноваций. В рамках 2-го Международного форума аграрных инноваций состоятся обсуждения по таким важным темам, как модель агропарков в современных аграрных подходах, применение искусственного интеллекта в сельском хозяйстве, перспективы развития системы аграрного страхования, устойчивые продовольственные системы, обмен опытом в области сельского хозяйства и пищевых наук, инновационное сельское хозяйство, роль женщин в аграрной сфере и другим важным вопросам. Ожидается участие международных гостей, включая министров ряда стран.
Ежегодно организаторы проводят туры на выставку для фермеров, прибывающих из различных регионов Азербайджана, а также из Нахчыванской Автономной Республики. В 2025 году впервые фермеры, работающие на освобожденных территориях, также примут участие в турах на выставки. В рамках выставок фермеры смогут ознакомиться с последними промышленными инновациями и международным опытом. В выставках участвуют фермеры из 56 районов, включая Абшерон, Агджабеди, Агдам, Агсу, Агстафа, Агдаш, Астара, Балакен, Берда, Бейлаканы, Билясувар, Джебраил, Джалилабад, Дашкесан, Физули, Горанбой, Гёйчай, Гёйгёль, Хаджикабул, Имешли, Исмаиллы, Курдамир, Лачын, Ленкоран, Лерик, Масаллы, Нефтчала, Огуз, Гах, Газах, Габала, Гобустан, Губа, Кубадлы, Кусар, Саатлы, Сабирабад, Шабран, Шамахы, Самух, Шеки, Сальян, Шамкир, Сиязян, Шуша, Тертер, Товуз, Уджар, Хачмаз, Хызы, Ходжавенд, Ярдимлы, Евлах, Закатала, Зангилан, Зердаб. Проведение туров фермеров на выставку способствует обмену опытом, что, в свою очередь, ведёт к повышению качества производства и улучшению условий жизни в сельской местности.
На протяжении многих лет Агентство по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBİA) активно поддерживает выставки, организуя стенды для участия малых и средних предпринимателей в мероприятиях. Это сотрудничество является очень плодотворным: ежегодно эти компании принимают участие в выставках, знакомятся с новинками рынка, устанавливают контакты с ведущими лидерами отрасли и, соответственно, развиваются.
Вот уже на протяжении многих лет выставка «InterFood Azerbaijan» принимает на своей площадке традиционный Международный Кулинарный Чемпионат "Золотой Шах 2025", организатором которого является Ассоциация Кулинарных Специалистов Азербайджана. Это лицензированное мероприятие, проводимое в соответствии с международными нормами и правилами Всемирной Ассоциации Кулинарных Сообществ (“Worldchefs”).
С 2024 года чемпионат «Золотой Шах» получил статус Континентального чемпионата «Worldchefs» и право на принятие международных команд. В чемпионате участвует 8 команд, представляющих Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Малайзию, Россию, Сингапур, Турцию и Узбекистан. Также в чемпионате принимают участие более 30 местных команд, а свыше 300 поваров будут соревноваться как индивидуальные участники более чем в 10 категориях. Судейская коллегия чемпионата состоит из лицензированных шеф-поваров-судей Всемирной Организации Кулинарных Сообществ из 16 стран.
В целях укрепления многолетнего сотрудничества в апреле текущего года в рамках выставки «InterFood Azerbaijan» был подписан меморандум о сотрудничестве между компанией «Caspian Event Organisers» и Ассоциацией Кулинарных Специалистов Азербайджана. В соответствии с данным соглашением, сотрудничество между выставкой «InterFood Azerbaijan» и Международным кулинарным чемпионатом «Золотой Шах» продлено на 3 года.
В то же время было достигнуто соглашение между Ассоциацией Кулинарных Специалистов Азербайджана и компанией «Caspian Event Organisers» по корпоративной социальной ответственности. Так, по инициативе компании «Caspian Event Organisers», двое талантливых и увлечённых кулинарией молодых людей из благотворительного общества «Damla» примут участие в курсах, организуемых Ассоциацией Кулинарных Специалистов Азербайджана. В течение шести месяцев они будут обучаться кулинарному мастерству у известных шеф-поваров, работающих в Баку, пройдут практику под их руководством, а по завершении обучения получат соответствующий сертификат.
Юбилейная программа «InterFood Azerbaijan» также включает организацию экспозиции рисунков, созданных детьми инклюзивного общества «Ümid var». Эти работы украсят вечерний приём, в ходе которого состоится благотворительный аукцион представленных произведений.
Этот и другие проекты станут частью юбилейной программы выставки “InterFood Azerbaijan”.
Также на выставке состоится серия семинаров и презентаций от компаний участниц. Так, на Национальном павильоне Германии состоится презентация продукции немецких компаний.
На выставках в этом году будет организован «интервью зона». На этой зоне будут проводиться интервью с представителями государственных структур, оказывающих поддержку выставкам, а также с участниками компаний.
Выставки «Caspian Agro» и «InterFood Azerbaijan», являясь одними из важнейших платформ в области сельского хозяйства и пищевой промышленности, предоставляют уникальную возможность наладить прямые контакты с основными производителями и дистрибьюторами региона. Компании получают шанс продемонстрировать свои продукты и услуги потенциальным клиентам и партнерам, а посетители могут ознакомиться с новейшими технологиями и тенденциями в соответствующих отраслях.
Выставки, поддерживая развитие сельского хозяйства и пищевой промышленности Азербайджана, способствуют увеличению экспортного потенциала страны и привлечению иностранных инвестиций. Одновременно они играют роль благоприятной платформы для обеспечения продовольственной безопасности и внедрения инновационных решений. Также специалисты в соответствующих областях, которые не имели возможности встретиться в течение года, получают возможность собраться на выставках для проведения продуктивных обсуждений и налаживания сотрудничества.
Учитывая объемы выставок, а также насыщенную программу мероприятий, проводимых в рамках выставки, «Caspian Agro» и «InterFood Azerbaijan» начиная с 2026 года будут проходить под новым брендом - «AgriWeek». Организаторы надеются, что это придаст новый импульс и создаст для участников и посетителей более широкие возможности для нетворкинга, межсекторного сотрудничества и эффективного бизнес-диалога.