“Caspian Agro” 2024 və “Interfood Azerbaijan” 2024 sərgilərinin açılış mərasimi baş tutdu
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri − 17-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin rəsmi açılış mərasimi keçirildi.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Belarus Respublikası Baş nazirinin müavini, Azərbaycan Respublikası ilə Belarus Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın sədri İqor Petrişenko, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Özbəkistan Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Alişer Şükürov, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi icraçı direktoru Yusif Abdullayev, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının Azərbaycandakı Tərəfdaşlıq və Əlaqələr Ofisinin rəhbəri Muhammad Nasar Hayat, ICA Group şirkətinin baş icaçı direktoru Edvard Stroon və “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədov iştirak etdilər.
Çıxışlar bitdikdən sonra sərginin iştirakçıları və qonaqları VIP turda iştirak etdilər.
Sərgilər ümumilikdə 38 ölkədən 486 şirkəti bir araya gətirəcək. Ötən illə müqayisədə sərgilərin miqyasında 10% artım müşahidə olunur.
Ümumilikdə sərgilərdə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Amerika, Belarus, Belçika, Çexiya, Çin, Cənubi Koreya, Estoniya, Əfqanıstan, Ispaniya, Finlandiya , Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İran İslam Respublikası, İsrail, İsveç, İsveçrə, İtaliya, İndoneziya, Latviya, Misir, Niderland, Özbəkistan, Pakistan, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Slovakiya, Tailand, Türkiyə, Türkmənistan, Şri-Lanka, Venesuela, Yaponiya və Yunanıstandan şirkətləri iştirak edirlər. Almaniya, Belarus Respublikası, Gürcüstan, Çex Respublikası,
Əfqanıstan, İtaliya, Niderland Krallığı, Koreya, Polşa, Şri-Lanka, İndoneziya, Özbəkistan Milli Qrupları kənd təsərrüfatı və qida sənayesi məhsulları ilə təqdim olunacaqdır.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Eyni zamanda, sərgilər Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir. "Caspian Event Organiser" şirkətinin rəsmi tərəfdaşları “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac" və "Greenwich Travel Club" şirkətləridir. Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı www.caspianagro.az wwww.interfood.az rəsmi internet səhifələrindən əldə etmək mümkündür.

Состоялась церемония открытия “Caspian Agro” 2024 и “InterFood Azerbaijan” 2024
Сегодня в Баку Экспо Центре состоялась церемония открытия 17-ой Азербайджанской Международной Выставки «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и 29-ой Азербайджанской Международной Выставки «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan.
В церемонии открытия приняли участие министр Азербайджанской Республики Меджнун Мамедов, заместитель премьер-министра Республики Беларусь Игорь Петрищенко, председатель Агентства продовольственной безопасности Азербайджанской Республики (AQTA) Гошгар Тaхмaзли, председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBİA) Орхан Мамедов, заместитель министра Сельского Хозяйства Республики Узбекистан Алишер Шюкюров, исполнительный директор Агентства Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджанской Республики (AZPROMO) Юсиф Абдуллаев, представитель Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO) в Азербайджане Мухаммад Насар Хайят, главный исполнительный директор «ICA Group» Эдвард Струн и генеральный директор «Caspian Event Organisers» Фарид Маммадов.
После выступлений участники и гости выставки приняли участие в VIP-туре.
Выставки объединяют 486 компаний из 38 стран. По сравнению с прошлым годом наблюдается 10%-ный рост в масштабе выставок. В целом на выставках наряду с Азербайджаном, следующие страны будут представлены своими компаниями: Америка, Афганистан, Беларусь, Бельгия, Венесуэла,
Германия, Греция, Грузия, Египет, Израиль, Индия, Индонезия, Исламская Республика Иран, Испания, Италия, Казахстан, Китай, Латвия, Нидерланды, Пакистан, Польша, Российская Федерация, Сербия, Словакия, Швейцария, Швеция, Шри-Ланка, Южная Корея, Япония, Таиланд, Туркменистан, Турция, Узбекистан, Финляндия, Франция, Чехия. Национальные группы Германии, Республики Беларусь, Грузии, Чехии, Афганистана, Италии, Королевства Нидерландов, Кореи, Польши, Шри-Ланки, Индонезии, Узбекистана будут представлены продукцией сельского хозяйства и пищевой промышленности.