“Caspian Agro” 2024 və “Interfood Azerbaijan” 2024 sərgilərinin mətbuat konfransı baş tutdu
13 may tarixində “Hilton Baku” otelində kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sahəsində mühüm tədbirlərdən biri olan 17-ci olan Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgilərinə həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Protokol sektorunun müdiri Toğrul Qafarbəyli, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin İnformasiya təminatı və innovativ həllər şöbəsinin müdiri Mansur Piriyev, "Caspian Event Organiser" şirkətinin icraçı direktoru Bəhruz Hidayətzadə, Azərbaycan Kulinariya Mütəxəssisləri Assosasiyasının Sədri Fərhad Aşurbəyli, və "Caspian Agro" və "InterFood Azerbaijan" sərgilərinin layihə rəhbəri Zarina Məmmədova iştirak edib.
Tədbirə kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri və tədbirin təşkilat komitəsinin üzvləri qatılıb.
Sərgilər ümumilikdə 38 ölkədən 500-ə yaxın şirkəti bir araya gətirəcək. Ötən illə müqayisədə sərgilərin miqyasında 10% artım müşahidə olunur.
Ümumilikdə sərgilərdə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Amerika, Belarus, Belçika, Çexiya, Çin, Cənubi Koreya, Estoniya, Əfqanıstan, Ispaniya, Finlandiya , Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İran İslam Respublikası, İsrail, İsveç, İsveçrə, İtaliya, İndoneziya, Latviya, Misir, Niderland, Özbəkistan, Pakistan, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Slovakiya, Tailand, Türkiyə, Türkmənistan, Şri-Lanka, Venesuela, Yaponiya və Yunanıstandan şirkətləri iştirak edirlər. Almaniya, Belarus Respublikası, Gürcüstan, Çex Respublikası, Əfqanıstan, İtaliya, Niderland Krallığı, Koreya, Polşa, Şri-Lanka, İndoneziya, Özbəkistan Milli Qrupları kənd təsərrüfatı və qida sənayesi məhsulları ilə təqdim olunacaqdır.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Eyni zamanda, sərgilər Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir. "Caspian Event Organiser" şirkətinin rəsmi tərəfdaşları “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac" və "Greenwich Travel Club" şirkətləridir. Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı www.caspianagro.azwwww.interfood.az rəsmi internet səhifələrindən əldə etmək mümkündür.

The press conference of Caspian Agro and InterFood Azerbaijan was held
On May 13, a press conference was held at Hilton Baku Hotel dedicated to the 17th Azerbaijan International Agriculture Exhibition - Caspian Agro, and the 29th Azerbaijan International Food Industry Exhibition - InterFood Azerbaijan, which are one of the significant events in the field of agriculture and the food industry.
Togrul Gafarbeyli, head of the protocol sector of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Mansur Piriyev, head of the information assurance and innovative solutions department at the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan, Bahruz Hidayatzade, executive director of  Caspian Event Organisers Farhad Ashurbeyli, Executive Director of the Association of Culinary Specialists of Azerbaijan, and Zarina Mamedova, projector director of the Caspian Agro and InterFood Azerbaijan briefed the press conference participants about the upcoming events.
Representatives of the mass media and members of the event's organizing committee were in attendance.
Approximately 500 companies from 38 countries will participate in the exhibitions. The scale of the exhibitions has increased by 10% compared to last year.
In general, in addition to Azerbaijan, companies from Afghanistan, America, Belgium, Belarus, China, Czech Republic, Egypt, Estonia, Finland, France, Georgia, Germany, Greece, India, Indonesia, Islamic Republic of Iran, Israel, Italy, Japan, Kazakhstan, South Korea, Latvia, Netherlands, Pakistan, Poland, Russian Federation, Serbia, Slovakia, Sri Lanka, Sweden, Spain, Switzerland, Thailand, Turkey, Turkmenistan, Uzbekistan, Venezuela are participating in the exhibitions. The National Groups of Germany, Republic of Belarus, Georgia, Czech Republic, Afghanistan, Italy, Kingdom of the Netherlands, Korea, Poland, Sri Lanka, Indonesia, Uzbekistan will be presented with agricultural and food industry products.