“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” Sərgilərinin Açılış mərasimi baş tutdu
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri - 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci  Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” Sərgilərinin rəsmi Açılış mərasimi keçirildi.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov giriş sözü ilə çıxış etdi. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Naxçıvan Muxtar Respublikası kənd təsərrüfatı nazirinin müavini, nazir vəzifələrini müvəqqəti icra edən Xəyalə Dadaşova və “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədov çıxış etdilər.
Çıxışlar bitdikdən sonra sərginin iştirakçıları və qonaqları VIP turda iştirak etdilər.
Hər il olduğu kimi bu il də sərgilərə iştirakçı və ziyarətçilər tərəfindən böyük maraq göstərilir. Sənaye liderlərinin başlıca görüş yeri statusunu daşıyan bu tədbirlər Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün mümkün pavilyonlarını və açıq sahəsini əhatə edir və builki sərgilərdə rekord sayda milli və regional stendlər nümayiş olunur. Sərgilərdə ümumilikdə 31 ölkədən 479 şirkət iştirak edir, 9 ölkə isə milli stendlərlə təmsil olunur. “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərində ABŞ, Almaniya, Belarus Respublikası, Gürcüstan, İtaliya, Niderland Krallığı, Şri Lanka, Rusiya Federasiyasının regional qrupları, eləcə də builki debütant ölkə Tunis və Çexiyadan olan milli qruplar iştirak edirlər.
Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Bu mühüm hadisə “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin proqramlarında da öz əksini tapacaq.
CASPIAN AGRO 2023
“Caspian Agro” yenidən kənd təsərrüfatı sənayesinin aparıcı iştirakçılarını, yerli və xarici ekspertləri, o cümlədən idxalçılar, ixracatçılar, kənd təsərrüfatı məhsullarının distribyutorları, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələri, həmçinin fermerlər də daxil olmaqla minlərlə peşəkar ziyarətçi auditoriyasını bir yerə toplayacaq. “Caspian Agro” sərgisində 24 ölkədən 318 şirkət öz iştirakını təsdiqləyib. Sərgidə iştirakçılar arasında Azərbaycanla yanaşı Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Böyük Britaniya, Çexiya, Estoniya, Gürcüstan, Hindistan, İspaniya, İsrail, İtaliya, Latviya, Niderland Krallığı, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası və Türkiyə şirkətləri yer alacaq.
Bu ilki sərgilərdə ilk dəfə olaraq, Naxçıvan Muxtar Respublikası vahid stendlə təmsil olunacaq.
“Gubre.az” şirkəti uzun illərdir ki, “Caspian Agro” sərgisinə dəstək və sponsorluq edir ki, bu da şirkətin sərgidə iştirakının müsbət təsirindən xəbər verir və tədbirin əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir.
Müasir dövrdə rəqəmsal resurslara kütləvi çıxış və “yaşıl” texnologiyaların tətbiqi avtomatlaşdırılmış kənd təsərrüfatı komplekslərinin formalaşmasını və bu sahədə davamlı nəticələrin əldə olunması prosesini sürətləndirir. “Caspian Agro” sərgisi isə ölkədə kənd təsərrüfatı istehsalının, emal proseslərinin, logistikanın rəqəmsallaşdırılması prosesinin sürətləndirilməsi, o cümlədən kənd təsərrüfatı istehsalı və emalında müasir texnoloji yeniliklərin öyrənilməsi və təsərrüfatların idarə edilməsi prosesində İT texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı maraqlı tərəfləri bir araya gətirir və yeni əməkdaşlıqlara, dolayı yolla ölkə iqtisadiyyatına öz töhfəsini verir.
Üç gün davam edəcək “Caspian Agro” sərgisi zamanı kənd təsərrüfatı sahəsində innovativ texnologiyalar müzakirə olunacaqdır. Builki sərginin əsas istiqamətlərindən birini “yaşıl kənd təsərrüfatı” təşkil edir. Son dövrlərdə aktual olan bu istiqamət sərginin loqosunda da öz əksini tapmış və loqoya “Green” sözü əlavə edilmişdir. Bu mövzu sərgi çərçivəsində keçiriləcək Aqrar İnnovasiyalar Forumunda da gündəmdə olacaqdır.
INTERFOOD AZERBAIJAN 2023
28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” Sərgisində 17 ölkədən 161 şirkət iştirakını təsdiq edib. Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Belarus, Çin, Fransa, İran, İtaliya, Polşa, Rusiya Federasiyası, Slovakiya, Sloveniya, Şri-Lanka, Tayland, Türkiyə və ilk dəfə olaraq Tunisdən olan şirkətlər təmsil olunacaq. “InterFood Azerbaijan” keyfiyyətli malları bazara çıxarmaq və sərgi iştirakçıları ilə ziyarətçilər arasında birbaşa əlaqə yaratmaq məqsədi daşıyır.
Bu sərgi qida təhlükəsizliyinin və keyfiyyətinin təmin olunmasında mühüm rol oynayır. “InterFood Azerbaijan” istehlakçıları yüksək səviyyəli məhsullarla təmin etmək üçün istehsal texnologiyalarına riayət etmək, yeni istehsal üsullarını inkişaf etdirmək, sənayedə innovasiyaları tətbiq etmək, eləcə də bu sahədə çalışan şəxslərin bilik və bacarıq səviyyəsini artırmağa yönəlmiş təcrübə mübadiləsi üçün unikal platformadır.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərində Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahələrində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri də öz məhsul və xidmətlərini təqdim edəcəklər.
İştirakçı və ziyarətçilərin maraqları nəzərə alınaraq, sərgilərin proqramı maraqlı tədbirlər və vacib mövzuları əhatə edir.
Sərgi günlərində Aqrar İnnovasiyalar Forumu keçiriləcəkdir. Forumda “Kənd təsərrüfatının inkişafında Heydər Əliyevin uğurlu aqrar siyasəti”, “Kənd təsərrüfatında innovativ həllərə əsaslanan texnologiyalar”, “Orqanik kənd təsərrüfatı”, “Rəqəmsal kənd təsərrüfatı” və digər mövzular qaldırılacaq. Forum çərçivəsində keçiriləcək sessiya və panel müzakirələri zamanı Naxçıvandan dəvət olunmuş fermerlər çıxış edəcəkdir və “Orqanik Naxçıvan” brendinin təqdimatı keçiriləcəkdir.
Sərgilər çərçivəsində, dekorativ yeməklərin kompozisiyasından ibarət “Qida – sənət əsəri” sərgisi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qızıl Şah - Qızıl Yüzlük” III Milli Kulinariya Çempionatı keçiriləcəkdir.
FERMERLƏR TURU
Hər il təşkilatçılar regionlardan gələn fermerlər üçün sərgi üzrə turlar təşkil edirlər və bu tədbir çərçivəsində fermerlər ən son sənaye yenilikləri və beynəlxalq təcrübə ilə tanış ola bilirlər. Bu il “Caspian Agro” sərgisinə Azərbaycanın bir çox bölgələrindən rekord sayda fermerlər qatılacaq. Cari ildə sərgilərdə iştirak edəcək fermerlər ölkənin 40 rayonunu (Ağdam, Qobustan, Xızı, Göyçay, Ağstafa, Qəbələ, Kürdəmir, Ucar, Sabirabad, Tərtər, Qusar, Astara, İsmayıllı, Qax, Şəki, Zaqatala, Cəlilabad, Biləsuvar, Salyan, Beyləqan, Lənkəran, Bərdə, Balakən, Quba, Ağdaş, Saatlı, Tovuz, Şamaxı, Masallı, Qazax, Siyəzən, Şabran, Xaçmaz, Şəmkir, Zərdab, Ağcabədi, Yevlax, İmişli, Neftçala, Hacıqabul)  təmsil edəcək. Builki tura Naxçıvan Muxtar Respublikasından olan fermerlər dəvət olunmuş və onların tədbirdə iştirakı təşkilatçılar tərəfindən təmin olunmuşdur.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgiləri sənaye mütəxəssisləri üçün öz məhsullarını və texnologiyalarını təqdim etmək, həmçinin həmkarları ilə təcrübə mübadiləsi aparmaq və yeni müştərilər cəlb etmək üçün əla fürsətdir. Sərgilərin beynəlxalq statusu isə iştirakçılara öz məhsullarını təkcə yerli deyil, həm də xarici bazara təqdim etmək, istehlakçılardan və ekspertlərdən rəy almaq imkanı yaradır.
Sərgilərin rəsmi dəstəkçiləri Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası (AQİSA), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasıdır (ASTA).
“Caspian Agro” və “InterFood  Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır. Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı https://caspianagro.az və https://interfood.az rəsmi internet səhifələrindən əldə etmək mümkündür.

The opening ceremony of the Caspian Agro and InterFood Azerbaijan exhibitions took place
The opening ceremony of the 16th Azerbaijan International Agriculture Exhibition "Caspian Agro" and the 28th Azerbaijan International Food Industry Exhibition "InterFood Azerbaijan" has been held today at Baku Expo Center.
At the ceremony, the Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Majnun Mammadov made an opening speech. Later, Chairman of the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan Goshgar Tahmazli, Chairman of the Management Board of the Small and Medium Business Development Agency, Deputy Minister and acting Minister of agriculture of Agriculture of the Nakhchivan Autonomous Republic, Khayala Dadashova, and the General Director of Caspian Event Organizers (CEO) Farid Mammadov made their speech at the exhibition.
Following the speeches, the participants and guests of the exhibition took part in the VIP tour.
As in previous years, the participants and visitors show great interest in the exhibitions this year as well. Being a primary venue for the industrial leaders, the events takes up all pavilions and open spaces of this facility. Just like a year back, this time the exhibitions are setting a new record on the number of national and regional stands. A total of 479 companies from 31 countries participates in the exhibitions, and 9 countries are represented by national stands. Besides, the regional groups of Belarus, Georgia, Germany, Italy, Russian Federation, Sri Lanka, the Netherlands, the USA, and for the first time, national groups from Tunis and Czechia take part at the “Caspian Agro” and “InterFood Azerbaijan”.
CASPIAN AGRO 2023
Once again, "Caspian Agro" is bringing together the industry majors, local and foreign specialists, importers, exporters, agriculture produce distributors and wholesale and retail traders, and thousand-strong audience of professional visitors. 318 companies from 24 countries confirmed their participation in the "Caspian Agro" exhibition. Apart from the host country Azerbaijan, the exhibition is featuring companies from Austria, Czechia, Estonia, Georgia, Germany, India, Israel, Italy, Kazakhstan, Latvia, the Netherlands, Poland, Russian Federation, Spain, Türkiye, UK and the United States.
For the first time at this year's exhibitions, the Nakhchivan Autonomous Republic will be represented by a single stand.
Gubre.az has been supporting and sponsoring the Caspian Agro exhibition for many years, which indicates the positive impact of the company's participation in the exhibition and once again confirms the importance of this event.
In modern times, mass access to digital resources and the application of "green" technologies accelerate the formation of automated agricultural complexes and the process of achieving sustainable results in this field. The "Caspian Agro" exhibition brings together interested parties related to the acceleration of the digitalization of agricultural production, processing processes, and logistics in the country, as well as the study of modern technological innovations in agricultural production and processing and the application of IT technologies in the process of farm management, and leads to new collaborations, indirectly contributes to the country's economy.
The three-day event will see the discussions of agriculture-related innovative technology. Becoming increasingly relevant lately, the "green agriculture" is among core dimensions this year and is reflected in the exhibition logo, which now bears the word "Green".  This topic has also been included in the agenda of the "Agrarian Innovations Forum" that will be held as part of the main event.
INTERFOOD AZERBAIJAN 2023
Some 161 companies from 17 countries confirmed their participation in the 28th Azerbaijan International Food Industry Exhibition "InterFood Azerbaijan 2023”. Apart from Azerbaijan, the exhibition is featuring companies from Belarus, China, France, Germany, Iran, Italy, Poland, Russian Federation, Slovakia, Slovenia, Sri Lanka, Thailand, Türkiye and for the first time, Tunisia. “InterFood Azerbaijan” strives to present quality goods and establish direct connection between exhibitors and visitors.
ADDITIONAL EVENTS AND BUSINESS PROGRAM
The exhibition program, drawn up with the participants' and visitors' interests in mind, features interesting events and relevant topics.
The "Agrarian Innovations Forum" will be held as part of the exhibitions. This forum will see the following topics being discussed: "Heydar Aliyev's Efficient Agrarian Policy in Agriculture Development", "Innovative Solution-Based Technology in Agriculture", "Organic Agriculture", "Digital Agriculture" and etc. Moreover, farmers invited from Nakhchivan will be speaking at the session and panel discussions, and the presentation of the “Organic Nakhchivan” brand will be held.
The expositions sauch as "Food as a Masterpiece" (featuring decorative compositions made from food) and the III National Culinary Championship titled "The Golden Leader, a Golden Jubilee" and dedicated to the 100th jubilee of National Leader Heydar Aliyev will take place during exhibition days.
FARMERS TOUR
Every year, the organizers arrange exhibition tours for farmers from the regions, whereby the event can review the latest industrial novelties, a must-have to fabricate a quality agricultural produce. This year, a record number of farmers from many regions of Azerbaijan will take part at the "Caspian Agro" exhibition. The participant farmers of the current edition of the exhibition will represent 40 regions of the country (Aghdam, Gobustan, Khizi, Goychay, Agstafa, Gabala, Kurdamir, Ujar, Sabirabad, Tartar, Gusar, Astara, Ismayilli, Gakh, Sheki, Zagatala, Jalilabad, Bilasuvar, Salyan, Beylagan, Lankaran, Barda, Balakan, Guba, Agdash, Saatli, Tovuz, Shamakhi, Masalli, Gazakh, Siyazan, Shabran, Khachmaz, Shamkir, Zardab, Agjabedi, Yevlakh, Imishli, Neftchala, Hajigabul). Farmers from Nakhchivan Autonomous Republic were also invited to this year's tour and their participation at the event was ensured by the organizers.
"Caspian Agro" and "InterFood Azerbaijan" exhibitions are an excellent opportunity for industry experts to present their products and technologies, as well as to exchange experience with colleagues and attract new customers. The international status of the exhibitions gives participants the opportunity to present their products not only to the local but also to the foreign market, and to receive feedback from consumers and experts.
The events are officially supported by the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AQTA), the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBIA), the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), the   National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), Azerbaijan Food and Beverage Industrialists Association (AQISA), UN Food and Agricultural Organization (FAO) the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA).
Both “Caspian Agro” and “InterFood Azerbaijan” are organised by “Caspian Event Organisers” company and its international partners. Details information about the exhibition's can be obtained at the official webpages of the events: https://caspianagro.az and https://interfood.az.