“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” Sərgilərinin Açılış mərasimi baş tutdu
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində regionun ən böyük sərgiləri - 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci  Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” Sərgilərinin rəsmi Açılış mərasimi keçirildi.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov giriş sözü ilə çıxış etdi. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Naxçıvan Muxtar Respublikası kənd təsərrüfatı nazirinin müavini, nazir vəzifələrini müvəqqəti icra edən Xəyalə Dadaşova və “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədov çıxış etdilər.
Çıxışlar bitdikdən sonra sərginin iştirakçıları və qonaqları VIP turda iştirak etdilər.
Hər il olduğu kimi bu il də sərgilərə iştirakçı və ziyarətçilər tərəfindən böyük maraq göstərilir. Sənaye liderlərinin başlıca görüş yeri statusunu daşıyan bu tədbirlər Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün mümkün pavilyonlarını və açıq sahəsini əhatə edir və builki sərgilərdə rekord sayda milli və regional stendlər nümayiş olunur. Sərgilərdə ümumilikdə 31 ölkədən 479 şirkət iştirak edir, 9 ölkə isə milli stendlərlə təmsil olunur. “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərində ABŞ, Almaniya, Belarus Respublikası, Gürcüstan, İtaliya, Niderland Krallığı, Şri Lanka, Rusiya Federasiyasının regional qrupları, eləcə də builki debütant ölkə Tunis və Çexiyadan olan milli qruplar iştirak edirlər.
Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Bu mühüm hadisə “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin proqramlarında da öz əksini tapacaq.
CASPIAN AGRO 2023
“Caspian Agro” yenidən kənd təsərrüfatı sənayesinin aparıcı iştirakçılarını, yerli və xarici ekspertləri, o cümlədən idxalçılar, ixracatçılar, kənd təsərrüfatı məhsullarının distribyutorları, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələri, həmçinin fermerlər də daxil olmaqla minlərlə peşəkar ziyarətçi auditoriyasını bir yerə toplayacaq. “Caspian Agro” sərgisində 24 ölkədən 318 şirkət öz iştirakını təsdiqləyib. Sərgidə iştirakçılar arasında Azərbaycanla yanaşı Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Böyük Britaniya, Çexiya, Estoniya, Gürcüstan, Hindistan, İspaniya, İsrail, İtaliya, Latviya, Niderland Krallığı, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası və Türkiyə şirkətləri yer alacaq.
Bu ilki sərgilərdə ilk dəfə olaraq, Naxçıvan Muxtar Respublikası vahid stendlə təmsil olunacaq.
“Gubre.az” şirkəti uzun illərdir ki, “Caspian Agro” sərgisinə dəstək və sponsorluq edir ki, bu da şirkətin sərgidə iştirakının müsbət təsirindən xəbər verir və tədbirin əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir.
Müasir dövrdə rəqəmsal resurslara kütləvi çıxış və “yaşıl” texnologiyaların tətbiqi avtomatlaşdırılmış kənd təsərrüfatı komplekslərinin formalaşmasını və bu sahədə davamlı nəticələrin əldə olunması prosesini sürətləndirir. “Caspian Agro” sərgisi isə ölkədə kənd təsərrüfatı istehsalının, emal proseslərinin, logistikanın rəqəmsallaşdırılması prosesinin sürətləndirilməsi, o cümlədən kənd təsərrüfatı istehsalı və emalında müasir texnoloji yeniliklərin öyrənilməsi və təsərrüfatların idarə edilməsi prosesində İT texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı maraqlı tərəfləri bir araya gətirir və yeni əməkdaşlıqlara, dolayı yolla ölkə iqtisadiyyatına öz töhfəsini verir.
Üç gün davam edəcək “Caspian Agro” sərgisi zamanı kənd təsərrüfatı sahəsində innovativ texnologiyalar müzakirə olunacaqdır. Builki sərginin əsas istiqamətlərindən birini “yaşıl kənd təsərrüfatı” təşkil edir. Son dövrlərdə aktual olan bu istiqamət sərginin loqosunda da öz əksini tapmış və loqoya “Green” sözü əlavə edilmişdir. Bu mövzu sərgi çərçivəsində keçiriləcək Aqrar İnnovasiyalar Forumunda da gündəmdə olacaqdır.
INTERFOOD AZERBAIJAN 2023
28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” Sərgisində 17 ölkədən 161 şirkət iştirakını təsdiq edib. Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Belarus, Çin, Fransa, İran, İtaliya, Polşa, Rusiya Federasiyası, Slovakiya, Sloveniya, Şri-Lanka, Tayland, Türkiyə və ilk dəfə olaraq Tunisdən olan şirkətlər təmsil olunacaq. “InterFood Azerbaijan” keyfiyyətli malları bazara çıxarmaq və sərgi iştirakçıları ilə ziyarətçilər arasında birbaşa əlaqə yaratmaq məqsədi daşıyır.
Bu sərgi qida təhlükəsizliyinin və keyfiyyətinin təmin olunmasında mühüm rol oynayır. “InterFood Azerbaijan” istehlakçıları yüksək səviyyəli məhsullarla təmin etmək üçün istehsal texnologiyalarına riayət etmək, yeni istehsal üsullarını inkişaf etdirmək, sənayedə innovasiyaları tətbiq etmək, eləcə də bu sahədə çalışan şəxslərin bilik və bacarıq səviyyəsini artırmağa yönəlmiş təcrübə mübadiləsi üçün unikal platformadır.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərində Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə qida sənayesi və kənd təsərrüfatı sahələrində fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri də öz məhsul və xidmətlərini təqdim edəcəklər.
İştirakçı və ziyarətçilərin maraqları nəzərə alınaraq, sərgilərin proqramı maraqlı tədbirlər və vacib mövzuları əhatə edir.
Sərgi günlərində Aqrar İnnovasiyalar Forumu keçiriləcəkdir. Forumda “Kənd təsərrüfatının inkişafında Heydər Əliyevin uğurlu aqrar siyasəti”, “Kənd təsərrüfatında innovativ həllərə əsaslanan texnologiyalar”, “Orqanik kənd təsərrüfatı”, “Rəqəmsal kənd təsərrüfatı” və digər mövzular qaldırılacaq. Forum çərçivəsində keçiriləcək sessiya və panel müzakirələri zamanı Naxçıvandan dəvət olunmuş fermerlər çıxış edəcəkdir və “Orqanik Naxçıvan” brendinin təqdimatı keçiriləcəkdir.
Sərgilər çərçivəsində, dekorativ yeməklərin kompozisiyasından ibarət “Qida – sənət əsəri” sərgisi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qızıl Şah - Qızıl Yüzlük” III Milli Kulinariya Çempionatı keçiriləcəkdir.
FERMERLƏR TURU
Hər il təşkilatçılar regionlardan gələn fermerlər üçün sərgi üzrə turlar təşkil edirlər və bu tədbir çərçivəsində fermerlər ən son sənaye yenilikləri və beynəlxalq təcrübə ilə tanış ola bilirlər. Bu il “Caspian Agro” sərgisinə Azərbaycanın bir çox bölgələrindən rekord sayda fermerlər qatılacaq. Cari ildə sərgilərdə iştirak edəcək fermerlər ölkənin 40 rayonunu (Ağdam, Qobustan, Xızı, Göyçay, Ağstafa, Qəbələ, Kürdəmir, Ucar, Sabirabad, Tərtər, Qusar, Astara, İsmayıllı, Qax, Şəki, Zaqatala, Cəlilabad, Biləsuvar, Salyan, Beyləqan, Lənkəran, Bərdə, Balakən, Quba, Ağdaş, Saatlı, Tovuz, Şamaxı, Masallı, Qazax, Siyəzən, Şabran, Xaçmaz, Şəmkir, Zərdab, Ağcabədi, Yevlax, İmişli, Neftçala, Hacıqabul)  təmsil edəcək. Builki tura Naxçıvan Muxtar Respublikasından olan fermerlər dəvət olunmuş və onların tədbirdə iştirakı təşkilatçılar tərəfindən təmin olunmuşdur.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgiləri sənaye mütəxəssisləri üçün öz məhsullarını və texnologiyalarını təqdim etmək, həmçinin həmkarları ilə təcrübə mübadiləsi aparmaq və yeni müştərilər cəlb etmək üçün əla fürsətdir. Sərgilərin beynəlxalq statusu isə iştirakçılara öz məhsullarını təkcə yerli deyil, həm də xarici bazara təqdim etmək, istehlakçılardan və ekspertlərdən rəy almaq imkanı yaradır.
Sərgilərin rəsmi dəstəkçiləri Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası (AQİSA), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasıdır (ASTA).
“Caspian Agro” və “InterFood  Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır. Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı https://caspianagro.az və https://interfood.az rəsmi internet səhifələrindən əldə etmək mümkündür.

Состоялась церемония открытия “Caspian Agro” и “InterFood Azerbaijan”
Сегодня в Баку Экспо Центре состоялась церемония открытия 16-й Азербайджанской Международной Выставки «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и 28-й Азербайджанской Международной Выставки «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan.
На церемонии открытия со вступительной речью выступил министр сельского хозяйства Азербайджанской Республики Меджнун Мамедов. Председатель Агентства продовольственной безопасности Азербайджанской Республики Гошгар Тахмезли, председатель правления Агентства развития малого и среднего предпринимательства Азербайджанской Республики Орхан Мамедов, заместитель министра сельского хозяйства Нахчыванской Автономной Республики, исполняющая обязанности министра Хаяла Дадашева, и генеральный директор Caspian Event Organisers (CEO) Фарид Мамедов также выступили с речю на церемонии открытия.
После выступлений участники и гости выставки приняли участие в VIP-туре.
Будучи основным местом встречи лидеров отрасли, выставки занимют все возможные павильоны и открытую площадку Баку Экспо Центра. Как и в прошлом году, и в этот раз мероприятия установили рекорд по количеству национальных и региональных стендов. Всего в выставках принимаюут участие 479 компаний из 31 страны, а 9 стран будут представлены национальными стендами. В Caspian Agro и InterFood Azerbaijan принимают участие региональные группы из Беларуси, Грузии, Германии, Италии, Российской Федерации, Шри-Ланки, Нидерландов, США, а также национальные группы страны-дебютанты этого года – Тунис и Чехия.
CASPIAN AGRO 2023
Caspian Agro в очередной раз соберет ведущих участников аграрной отрасли, местных и зарубежных специалистов, в том числе импортеров, экспортеров, дистрибьюторов сельхозпродукции и представителей предприятий оптовой и розничной торговли, а также многотысячную аудиторию профессиональных посетителей. Свое участие в выставке Caspian Agro подтвердили 318 компаний из 24 стран мира. Помимо Азербайджана, в выставке примут участие компании из Австрии, Великобритании, Германии, Грузии, Эстонии, Израиля, Индии, Испании, Италии, Казахстана, Латвии, Нидерландов, Польши, России, США, Турции и Чехии.
Впервые на выставках этого года Нахчыванская Автономная Республика представлена ​​единым стендом.
Компания “Gubre.az” на протяжении многих лет поддерживает и спонсирует выставку Caspian Agro, что говорит о позитивном влиянии участия компании в выставке и еще раз подтверждает важность данного мероприятия.
В современное время массовый доступ к цифровым ресурсам и применение «зеленых» технологий ускоряют формирование автоматизированных сельскохозяйственных комплексов и процесс достижения устойчивых результатов в этой сфере. Выставка Caspian Agro объединяет заинтересованных лиц, связанных с ускорением цифровизации сельскохозяйственного производства, процессов переработки и логистики в стране, а также применение IT-технологий в процессе изучения современных технологических новинок в сельскохозяйственном производстве и переработке и управления фермерским хозяйством и приводит к новым сотрудничествам, косвенно способствуя экономике страны.
В ходе трехдневного мероприятия будут обсуждаться инновационные технологии в сфере сельского хозяйства. Одним из основных направлений в этом году является "зеленое сельское хозяйство", которое приобретает все большую актуальность в последнее время; оно отражено и в логотипе выставки, куда добавлено слово «Green» (Зеленый).  Данная тема также включена в повестку форума «Аграрные инновации», который пройдет в рамках выставки.
INTERFOOD AZERBAIJAN 2023
161 компания из 17 стран подтвердили свое участие в 28-й Азербайджанской Международной Выставке «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan. Помимо Азербайджана, в выставке примут участие компании из Беларуси, Германии, Франции, Ирана, Италии, Китая, Польши, России, Словакии, Словении, Таиланда, Турции, Шри-Ланки и впервые с Туниса.  Задачей InterFood Azerbaijan является презентация на рынке качественных товаров и создание прямых связей между экспонентами и посетителями.
На выставках Caspian Agro и InterFood Azerbaijan при поддержке Агентства по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBIA) субъекты микро- и малого бизнеса, работающие в сферах пищевой промышленности и сельского хозяйства, также представят свои продукты и услуги.
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ И ДЕЛОВАЯ ПРОГРАММА
Учитывающая интересы участников и посетителей программа выставок включает интересные мероприятия и актуальные темы.
В дни выставки пройдет форум «Аграрные инновации». В рамках форума будут обсуждаться следующие темы: «Успешная аграрная политика Гейдара Алиева в развитии сельского хозяйства», «Технологии, основанные на инновационных решениях в сельском хозяйстве», «Органическое сельское хозяйство», «Цифровое сельское хозяйство» и т.п.; кроме того, в ходе сессии и панельных дискуссий, будут организованы выступления приглашенных фермеров из Нахчывана. А также состоится презентация бренда «Органик Нахичеван».
В рамках мероприятий пройдет выставка «Еда – произведение искусства» с декоративными композициями, сделанными из блюд и III Национальный кулинарный чемпионат «Золотой лидер - Золотой Юбилей», посвященный 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.
ТУР ДЛЯ ФЕРМЕРОВ
Организаторы ежегодно организуют для фермеров из регионов экскурсии по выставке, в рамках которых они могут ознакомиться с последними новинками промышленности - непременным условием производства качественной продукции. В этом году в выставке «Caspian Agro» примет участие рекордное количество фермеров из многих регионов Азербайджана. Фермеры, которые примут участие в выставках в этом году, представят 40 районов страны (Агдам, Гобустан, Хызы, Гейчай, Агстафа, Габала, Кюрдамир, Уджар, Сабирабад, Тартер, Гусар, Астара, Исмаиллы, Гах, Шеки, Загаталы, Джалилабад , Билясувар, Сальян, Бейлаган, Ленкорань, Барда, Балакан, Губа, Агдаш, Саатлы, Товуз, Шамахы, Масаллы, Газах, Сиазань, Шабран, Хачмаз, Шамкир, Зардаб, Агджабеди, Евлах, Имишли, Нефтчала, Гаджигабул). В этом году на тур были приглашены фермеры из Нахчыванской Автономной Республики, и их участие в мероприятии было обеспечено со стороны организаторов.
Выставки Caspian Agro и InterFood Azerbaijan — отличная возможность для специалистов отрасли представить свою продукцию и технологии, а также обменяться опытом с коллегами и привлечь новых клиентов. Международный статус выставок дает участникам возможность представить свою продукцию не только на местном, но и на внешнем рынке, получить обратную связь от потребителей и экспертов.
Официальную поддержку мероприятиям оказывают Министерство сельского хозяйства Азербайджанской Республики, Агентство продовольственной безопасности Азербайджанской Республики (AQTA), Агентство развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBIA), Агентство поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики (AZPROMO), Национальная конфедерация предпринимателей (работодателей) Азербайджана (ASK), Азербайджанская ассоциация промышленников продуктов питания и напитков (AQISA), Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (ФАО) и Ассоциация организаторов выставок Азербайджана (ASTA).