Regionun ən böyük sərgiləri sektorun peşəkarlarını yenidən bir araya toplayacaq
May ayının ortalarında Bakı şəhəri ölkənin qeyri-neft sektorunda prioritet sahələrdən olan kənd təsərrüfatı və qida sənayesi üzrə beynəlxalq sərgilərə ev sahibliyi edəcək. Sayca 16-cı olan Azərbaycan Beynəlxalq Kənd təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci  Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” Sərgiləri 17-19 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək. Sənaye liderlərinin başlıca görüş yeri statusunu daşıyan bu sərgilər Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün mümkün pavilyonlarını və açıq sahəsini əhatə edəcək. Ötən il olduğu kimi bu il də sərgilərdə rekord sayda milli və regional stendlər nümayiş olunacaq.
Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Bu mühüm hadisə “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin proqramlarında da öz əksini tapacaq və sərgilərdə Ümummilli Liderə həsr olunmuş stend quraşdırılacaq.
“Caspian Agro” yenidən kənd təsərrüfatı sənayesinin aparıcı iştirakçılarını, yerli və xarici ekspertləri, o cümlədən idxalçılar, ixracatçılar, kənd təsərrüfatı məhsullarının distribyutorları, topdan və pərakəndə ticarət nümayəndələri, həmçinin fermerlər də daxil olmaqla minlərlə peşəkar ziyarətçi auditoriyasını bir yerə toplayacaq. Sərgidə iştirakçılar arasında Azərbaycanla yanaşı Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Böyük Britaniya, Çexiya, Estoniya, Gürcüstan, Hindistan, İspaniya, İsrail, İtaliya, Latviya, Niderland Krallığı, Polşa, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası və Türkiyə şirkətləri yer alacaq. “Caspian Agro 2023”də Almaniya, İtaliya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Niderland Krallığı, Gürcüstan, eləcə də builki debütant ölkə Çexiya milli qrupları iştirak edəcək.
Üç gün davam edəcək “Caspian Agro” sərgisi zamanı kənd təsərrüfatı sahəsində innovativ texnologiyalar müzakirə olunacaqdır. Builki sərginin əsas istiqamətlərindən birini “yaşıl kənd təsərrüfatı” təşkil edir. Son dövrlərdə aktual olan bu istiqamət sərginin loqosunda da öz əksini tapmış və loqoya “Green” sözü əlavə edilmişdir.  Bu mövzu sərgi çərçivəsində keçiriləcək Aqrar İnnovasiyalar Forumunda da gündəmdə olacaqdır. Bundan başqa, iki gün ərzində baş tutacaq forumda “Kənd təsərrüfatının inkişafında Heydər Əliyevin uğurlu aqrar siyasəti”, “Kənd təsərrüfatında innovativ həllərə əsaslanan texnologiyalar”, “Orqanik kənd təsərrüfatı”, “Rəqəmsal kənd təsərrüfatı”, Naxçıvandan dəvət olunmuş fermerlərin çıxışı və digər mövzular müzakirə olunacaqdır.
“Caspian Agro” ilə paralel olaraq, Xəzər regionunda qida sənayesi nümayəndələrinin əsas görüş yeri olan 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi “InterFood Azerbaijan” təşkil ediləcək. Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Belarus, Çin, Fransa, İran, İtaliya, Polşa, Rusiya Federasiyası, Slovakiya, Sloveniya, Şri-Lanka, Tayland, Türkiyə və ilk dəfə olaraq Tunisdən olan şirkətlər təmsil olunacaq.  “InterFood Azerbaijan” keyfiyyətli malları bazara çıxarmaq və sərgi iştirakçıları ilə ziyarətçilər arasında birbaşa əlaqə yaratmaq məqsədi daşıyır.
İştirakçı və ziyarətçilərin maraqları nəzərə alınaraq, sərgilərin proqramı maraqlı tədbirlər və vacib mövzuları əhatə edir. Sərgilər çərçivəsində, dekorativ yeməklərin kompozisiyasından ibarət “Qida – sənət əsəri” sərgisi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qızıl Şah - Qızıl Yüzlük” III Milli Kulinariya Çempionatı keçiriləcəkdir.
Hər il təşkilatçılar regionlardan gələn fermerlər üçün sərgi üzrə turlar təşkil edirlər və bu tədbir çərçivəsində fermerlər ən son sənaye yenilikləri ilə tanış ola bilirlər, yüksək keyfiyyətli məhsul istehsalı üçün əvəzsiz şərtdir. Bu il baş tutacaq tura isə Naxçıvan Muxtar Respublikasından fermerlərin dəvət edilməsi nəzərdə tutulub.
Sərgilərin rəsmi dəstəkçiləri Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK),  Azərbaycan Qida və İçki Sənayeçiləri Assosiasiyası (AQİSA) və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatıdır (FAO). “Caspian Agro” sərgisinin sponsoru “Gubre.az” şirkətidir.
“Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” sərgilərinin təşkilatçıları Caspian Event Organisers və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır. Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı https://caspianagro.azhttps://interfood.az rəsmi internet səhifələrindən əldə etmək mümkündür.

Region`s largest exhibition once again brings professionals of the sector together
Being priority dimensions in the national non-oil sector, international agriculture and food industry exhibitions are taking place in Baku in the middle of May 2023. The 16th Azerbaijan International Agriculture Exhibition "Caspian Agro" and the 28th Azerbaijan International Food Industry Exhibition "InterFood Azerbaijan" will be held between 17 and 19 May at Baku Expo Center. As a primary venue for the industrial leaders, the events will take up all pavilions and open spaces of this facility. Just like a year back, this time the exhibitions are setting a new record on the number of national and regional stands.
The year 2023 marks the 100th jubilee of National Leader, founder of the independent Azerbaijani state and prominent politician and statesman Heydar Aliyev. By his decree, President of Azerbaijan Ilham Aliyev declared this year to be marked the "Year of Heydar Aliyev" in our country. This momentous occasion will reflect in the programs of both the exhibitions, with a stand dedicated to the National Leader installed as part thereof.
Once again, "Caspian Agro" is bringing together the industry majors, local and foreign specialists, importers, exporters, agriculture produce distributors and wholesale and retail traders, and thousand-strong audience of professional visitors. Apart from the host country Azerbaijan, the exhibition is featuring companies from Austria, Czechia, Estonia, Georgia, Germany, India, Israel, Italy, Kazakhstan, Latvia, the Netherlands, Poland, Russian Federation, Spain, Türkiye, UK and the United States. Besides, the national groups of Germany, Italy, the USA, the Netherlands, Georgia and for the first time, Czechia will take part at the “Caspian Agro 2023”.
The three-day event will see the discussions of agriculture-related innovative technology. Becoming increasingly relevant lately, the "green agriculture" is among core dimensions this year and is reflected in the exhibition logo, which now bears the word "Green".  This topic has also been included in the agenda of the "Agrarian Innovations Forum" that will be held as part of the main event. This forum will also see the following topics being discussed: "Heydar Aliyev's Efficient Agrarian Policy in Agriculture Development", "Innovative Solution-Based Technology in Agriculture", "Organic Agriculture", "Digital Agriculture" and etc. Moreover, farmers invited from Nakhchivan will be speaking at the event.
In parallel with Caspian Agro, the 28th Azerbaijan International Food Industry Exhibition "InterFood Azerbaijan 2023", the main platform for food industry place throughout the Caspian region, will he held. Apart from Azerbaijan, the exhibition is featuring companies from Belarus, China, France, Germany, Iran, Italy, Poland, Russian Federation, Slovakia, Slovenia, Sri Lanka, Thailand, Türkiye and for the first time, Tunisia. “InterFood Azerbaijan” strives to present quality goods and establish direct connection between exhibitors and visitors.
The exhibition program, drawn up with the participants' and visitors' interests in mind, features interesting events and relevant topics. Among these are such expositions as "Food as a Masterpiece" (featuring decorative compositions made from food) and the III National Culinary Championship titled "The Golden Leader, a Golden Jubilee" and dedicated to the 100th jubilee of National Leader Heydar Aliyev.
Every year, the organizers arrange exhibition tours for farmers from the regions, whereby the event can review the latest industrial novelties, a must-have to fabricate a quality agricultural produce. This year, farmers from the Nakhchivan Autonomous Republic are invited to the tour.
The events are officially supported by the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AQTA), the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBIA), the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), the   National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), Azerbaijan Food and Beverage Industrialists Association (AQISA), and UN Food and Agricultural Organization (FAO). Caspian Agro is sponsored by Gubre.az.
Both Caspian Agro and InterFood Azerbaijan are organised by “Caspian Event Organisers” company and its international partners. For details please go to the exhibition's official webpages at https://caspianagro.az and https://interfood.az.