Minsk və Bakı arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq intensiv inkişaf edir!
Belarusun milli pavilyonları 2015-ci ildən Caspian Aqro və InterFood Azerbaijan sərgilərində iştirak edir. Bu il stendimiz dörd ekspozisiyadan ibarətdir. Azərbaycan bazarına təchizat yaxşı qurulduğundan, əsasən ət və süd məhsulları təmsil olunur.
Sərgi ona görə əlverişlidir ki, biz burada təkcə ticarət şəbəkələrinə, Bakı sakinlərinə deyil, həm də digər ölkələrdən olan potensial tərəfdaşlara məhsul nümayiş etdirə bilərik, çünki builki sərgilərdə 24 ölkədən 450-yə yaxın şirkət iştirak edir. Xaricdən çoxlu perspektivli alıcıları bir araya toplayan Qafqaz regionunun kənd təsərrüfatı sərgiləri hər kəsi cəlb edir.
Xüsusilə qeyd etmək istərdim ki, Minsklə Bakı arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq intensiv inkişaf edir. Bizim ticarət dövriyyəmiz çox yüksək səviyyədədir: 400 milyon dollardan çox Belarus ixracatı, eyni rəqəmlərlə də Azərbaycan ixracatı ifadə olunur. Bu səviyyə hər il artır.
Azərbaycan bazarında süd məhsullarının sayı artmağa davam edir və bu yalnız mağazalara şamil olunmur. Azərbaycandan Belarusa meyvə-tərəvəz tədarükü uğurla inkişaf edir. Ciddi artım 2017-ci ildə Minskdə Azərbaycan Ticarət Evinin açılışından sonra başlayıb. Azərbaycan şirkətləri tərəfindən tədarüklərin həcmi xeyli artıb, mallar həm ticarət şəbəkələrində, həm də bazarlarda mövcuddur.
Qafqaz bazarı bizim üçün maraqlıdır, biz bütün sahələrdə əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək niyyətindəyik.

Торгово-экономическое сотрудничество между Минском и Баку интенсивно развивается!
Национальные павильоны Беларуси с 2015 года участвуют в выставках Caspian Aqro и InterFood Azerbaijan. В этом году наш стенд состоит из четырех экспозиций. В основном представлена мясомолочная продукция, поскольку идут хорошие поставки на рынок Азербайджана.
Выставка удобна тем, что здесь мы можем показать продукцию не только торговым сетям, жителям Баку, но и потенциальным партнерам из других государств, ведь в выставках этого года участвуют почти 450 компаний из 24 стран. Всех привлекают аграрные выставки Кавказского региона, куда съезжается много перспективных покупателей зарубежья.
Особо отмечу, что торгово-экономическое сотрудничество между Минском и Баку интенсивно развивается. У нас очень высокий товарооборот: более $400 млн составляет белорусский экспорт, в этих же цифрах – азербайджанский. Уровень растет ежегодно.
Все больше на рынке Азербайджана молочной продукции, и не только в магазинах. Успешно развиваются поставки в Беларусь фруктов и овощей из Азербайджана. Серьезный рост начался после открытия в 2017 году в Минске Торгового дома Азербайджана. Объем поставок азербайджанскими компаниями вырос в разы, товары присутствуют и в торговых сетях, и на рынках.